YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB Komisyonu ile imzalanan anlaşmalar onaylandı
AB Komisyonu ile imzalanan anlaşmalar onaylandı
23 Aralık 2015 11:14
Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ile imzaladığı anlaşmalar onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı.

Türkiye ve AB Komisyonu arasında imzalanan, Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) Geçiş Dönemi Desteği ve Kurumsal Yapılanma Bileşeni Çerçevesinde 2013 Yılı İçin Türkiye Ulusal Programına Yönelik Finansman Anlaşması'na 1 No'lu ek ile ilişik notalar onaylandı.

AB fonlarının daha etkin kullanımının sağlanması ve Suriye krizinin Türkiye üzerinde devam eden etkilerini dikkate alan yeni bir projenin gündeme getirilmesi amacıyla bahsi geçen anlaşmada değişiklik yapıldığı belirtildi.

Ekte, belirli sözleşmelerin ihale süreçlerindeki gecikmeler nedeniyle ilgili fonların kullanımını tehlikeye soktuğundan yapılan istişareler sonucunda, 2 milyondan fazla Suriyelinin ülkede yol açtığı çeşitli zorluklara müdahale amacıyla Türkiye'ye ilave destek sağlamak üzere 7.6 milyon avronun "Suriye için AB Bölgesel Güven Fonuna Katkı" projesine yeniden tahsis edilmesinin uygun olduğu kaydedildi. 

Program altında seçilen öncelikler arasında, "Yargı ve temel haklar, göç ve sınır yönetimi, enerji, tarım ve kırsal kalkınma" başlıklarının yer alacağı belirtildi.

Öte yandan Türkiye ile AB Komisyonu arasında 11 Aralık'ta imzalanan, ekli Finansman Anlaşması ile ilişik Kapak Notu da onaylandı.


AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler