YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB ile yeni fasıl açılıyor
AB ile 16. fasıl açılıyor. Başmüzakereci Volkan Bozkır ve Bakan Mehmet Şimşek bir basın toplantısı gerçekleştirdi.
AB ile yeni fasıl açılıyor
14 Aralık 2015 / 10:47 Güncelleme: 14 Aralık 2015 / 11:19

Konuşmadan satır başları şöyle;

Bakan Şimşek;Yapısal reformlarla birlikte enflasyonu kalıcı olarak düşürme fırsatı bulacağız. Türkiye AB standartlarında bütçede sıfır açık verecek. AB'nin Türkiye için önemi ilk olarak bir çok kriteri uyguluyorsunuz.

Bizim demografik yapımız uzun vadada büyümeye son derece elverişli. Kurumlarda verimililiği arttırabilirsek AB ile arayı kapatırız. Bu fasılla Türkiye'nin çok önemli bir aşama kaydettiği tescilleniyor.
Türkiye ile AB arasındaki yakınlaşma süreci devam edecek. AB ile ilişkileri derinleştirmek istiyoruz. Türkiye tüm bu kriterleri gerçekleştirmeye hazır. Biz kendimize güveniyoruz. Bu entegrasyonu derinleştirmek istiyoruz.

AB Amerika'yla çok kapsamlı serbest ticaret anlaşmaları gerçekleştiriyor. Bu anlaşmalara da uzakta kalamayız.

Bu fasıla baktığımız zaman Türkiye'nin çok fazla bir eksiği yok. Bizim çok rahat gerçekleştirebileceğimiz hususlar.

Bir kaç sembolik olarak gördüğüm bir kaç husus var. Türkiye bunları çok rahat yerine getirir. Türkiye Avrupa'nın en iyi bütçe performansına sahip. Bu reformlara ilaveten AB sürecinin yeniden canlanıyor olması yatırımcı ilgisi açısından da etkili olacaktır, önemlidir.

Avrupa süreci bizim açımızdan reformlar açısından hala kritik bir öneme sahiptir. Yakın coğrafyamızda kaliteli kurumlar açısından ilham alabileceğimiz başka bir bölge bulunmuyor.

Başmüzakerecimiz Volkan Bozkı'ı tebrik ediyorum. Yeni fasılın açılması son derece önemlidir.
Volkan Bozkır şöyle konuştu, Zirve sonrasında göçle mücadele eylem planı gündemimiz var. Bunun karşılığı kesinlikle Türkiye'ye para verip göçmenleri göndermek durumu değildir.

Türkiye hiçbir zaman Avrupa Birliği'nden para talebinde bulunmamıştır.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler