YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB Büyükelçisi: Türk vatandaşları Avrupalıdır
Türkiye kimi zaman hızlanan, kimi zaman yavaşlayan Avrupa Yolu'na artık yeni bir büyükelçi ile, devam edecek.
AB Büyükelçisi: Türk vatandaşları Avrupalıdır
05 Mayıs 2014 / 23:01 Güncelleme: 05 Mayıs 2014 / 23:02

Avrupa Birliği'nin göreve yeni başlayan Türkiye delegasyonu başkanı Stefano Manservisi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e güven mektubunu sunmasının hemen ardından, müzakere sürecini kamera önünde ilk kez A Haber'e değerlendirdi.

"Türk vatandaşları Avrupa vatandaşlarıdır" diyen Manservisi, "katılım sürecini hızlandırmak için hep birlikte daha fazlasını yapmalıyız" dedi...

Türk vatandaşları Avrupalıdır

Süreçte asıl konu; "Türkiye Avrupalı mıdır?" değil, Türkiye zaten Avrupa'nın bir parçası. Ve Türk vatandaşları Avrupa vatandaşlarıdır. Asıl konu Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne, bu kurallar organizasyonuna, kurallar kurumuna ve tüm üyelerin uyması gereken kurallar çemberine nasıl dahil edileceğidir.

Katılım süreci tatmin edici değil. Daha fazlasını yapmalıyız

Doğrusunu söylemek gerekirse, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılım süreci hiç de tatmin edici değil. Bence bu, hem Avrupa'nın hem de Türkiye'nin paylaştığı bir durum. Bence hepimiz çok daha fazlasını yapmalıyız. Avrupa Birliği'nde bizler, Türkiye'nin üyeliğinin başkalarının değil, bizim çıkarımıza olduğunu yeniden düşünmeliyiz. Ve Türkiye de, Türk modelinin başarılarının katlanarak büyümesine inanmadan önce bunun Avrupa Birliği'ne tam olarak demir atmadan uzun süreli olamayacağını iki kez düşünmeli. Ancak bunlar günlük zorluklar ve umuyorum hepsinin üzerinden gelinecektir. Fakat ben önümüzdeki sürece ilişkin uzun dönem stratejinin herkes için net ve anlaşılır kalması gerektiğine inanıyorum.

AB Türkiye için yararlı olacak

Biz ilişkilerimizi çok daha ilerletmeliyiz. Çünkü genişleme süreci Türkiye'nin bugün durduğu noktayı belirlerken, hükümetlerin ve vatandaşların isteklerini yerine getirmelerinde, daha fazla refah, demokrasi ve istikrar sağlanmasında kilit rol oynayacak ve yararlı olacaktır.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler