YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“AB, bize gel diye yalvaracak”
Erdoğan Bayraktar, şuanda Avrupa Birliği’ne girmek isteyen Avrupa ülkelerinin yakın bir zamanda Türkiye’yi bünyesine katmak için yalvaracaklarını söyledi.
“AB, bize gel diye yalvaracak”
11 Kasım 2013 / 16:30 Güncelleme: 11 Kasım 2013 / 20:39

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, şuanda Avrupa Birliği’ne girmek isteyen Avrupa ülkelerinin yakın bir zamanda Türkiye’yi bünyesine katmak için yalvaracaklarını söyledi.Bakan Bayraktar, Kastamonu’da Tapu ve Kadastro 19. Bölge Müdürlüğü ile 18 ilçede restore edilen Tapu ve Kadastro Müdürlüklerinin açılışını yaptı. Valilik ziyaretinin ardından Bakan Bayraktar, yürüyerek Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı önüne geldi. Burada hatıra fotoğrafı çektiren Bakan Bayraktar, halkla selamlaştı. Vatandaşların yoğun sevgisiyle karşılaşan Bakan Bayraktar, şehir merkezinden yürüyerek Kastamonu Tapu ve Kadastro 19. Bölge Müdürlüğü ile ilçelerde modernize edilen 18 Tapu ve Kadastro Müdürlüğünün toplu açılış törenine katıldı.

“Vatandaşların yüzde 95 memnuniyetini kazandık”

Törende konuşan Bakan Bayraktar, Kastamonu’da merkez ile birlikte 18 ilçede rehabilitasyon çalışmalarının tamamlandığını belirterek, “Tapu dairelerinden önceliğimiz ilk olarak tapu gibi sağlam ibaresine kazanmak istiyoruz. 166 yıllık milletin en köklü en önemli ülkemizin sadece gayrimenkul taşınmaz mallar hafızası bakımından değil vatandaşların ve ülkemizin demokratik bakışından da tapu daireleri çok önemli işler üstlendi. Tapu dairesinin tarihi nüfus idaresinin tarihinden daha eskidir. Bu yüzden Tapu dairelerinden arşiv sistemini de yeniliyoruz. Tapu dairesinde elektronik ortamda bilgisayar ortamında tamamen bilgileri yeniliyoruz. SMS sistemiyle vatandaşlara mesaj göndererek randevu sistemini çok daha kolaylaştırdık. Bu yüzden vatandaşların yüzde 95 memnuniyetini kazandık” dedi.

“Kastamonu nüfusunu arttıracağız”

Kastamonu’nun çok göç veren bir şehir olduğuna dikkat çeken Bayraktar, “Bundan 30-40 yıl önce Bursa ile Kastamonu nüfusu birbirine yakındı. Şimdi Bursa’nın nüfusu 3 milyon iken Kastamonu’nun nüfusu ise 400 bin civarında bulunuyor. İnşallah Kastamonu’da bu tür yeni organizelerle ağaca ve ormanlara dayalı sanayicilikle nüfusu arttıracağız. Kastamonu’da ayrıca köy yollarında sıkıntılarımız bulunuyor. Bunun içinde çok ciddi adımlar atmamız gerekiyor” diye konuştu.Adalet ve Kalkınma Partisi’ni halkın kurduğunu ifade eden Bakan Bayraktar, AK Parti’yi iktidara milletin getirdiğini belirterek, “Bizim partimizi iktidara siz getirdiniz. 7 kez sandık önünüze geldi, her seferinde oyları artırarak bizi siz desteklediniz. Biz de yorulmadan her gün artan bir gayretle size hizmetkar olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Batık banka borçlarını AK Parti ödedi”

Muhalefetin bir takım söylemlerde bulunduğuna işaret eden Bayraktar, şöyle konuştu:“İktidara geldiğimiz zaman yurt dışından aldığımız borçlanma dövizinin faizi yüzde 35-40 arasındaydı ve vadesi 9 ay idi. Bırakın yatırımı, memurlarımızın maaşlarını ödeyebilmek için gidip IMF ve Dünya Bankasına yalvarıyorduk, ‘faizi ne olursa olsun vadesi ne kadar kısa olursa olsun bize para ver de biz çarkı döndürelim”. Yatırım da yoktu. Yıllık toplam yatırımız 50 milyon TL civarında. Şimdi ise 300 milyar TL’dir. Çünkü biz, planlı ve programlı yatırımlar yapıyoruz. Parayı saçıp savurmuyoruz. Önceliklerimizi iyi belirliyoruz. İnsan odaklı, ne yaptık 140 milyar TL batık bankalara biz ödedik. 13,5 milyar TL zorunlu tasarrufu yine biz ödedik. 3,5 milyar TL konut edindirme yardımı parasını vatandaşa yine bizler ödedik. Bundan önce böyle ödemeler var mıydı? Bankaları kimler batırdı.”

“Kangren haline gelen yatırımları tamamladık”

Kastamonu’nun kangren haline gelen yatırımların AK Parti döneminde tamamlandığını vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:

“Bir taraftan ‘ileri demokrasi ve insan hakları, dünyada ana aktör olan bir ülke’ diyoruz. Kişi başına gelirini önümüzdeki 10 yıl içinde 25 bin dolara çıkartmış, ihracatını 500 milyar dolara çıkartmış bir ülke istiyoruz. Bunun için milletten Allah razı olsun bize destek veriyor ve dua ediyor. Bu yüzden bizler en iyi dereceği çalışkanlığımız ve gayretimizi devam ettireceğiz. Kastamonu’nun kangren haline gelen yatırımlarını tamamladık. Ilgaz Tünelini biz yapıyoruz. Karadeniz sahilinden İnebolu, Kastamonu, Çankırı, Ankara ve Adana üzerinden Akdeniz’e kadar bu duble yollar devam edecek. Bu projeleri tamamladığımız zaman Kastamonu, önemli bir merkez haline gelecek. Havaalanımız var, yolcu bakımından da iyi durumdayız. Yüzde 80-90 doluluk oranımız bulunuyor ve ileriki günlerde günlük uçak seferlerini ikiye çıkartacağız. Bunları milletin desteğiyle yapıyoruz. Bu milletin ileri görüşlülüğü yapıyor.”

“Liderimiz halktan birisidir”

Liderlerinin halktan birisi olduğunu anlatan Bayraktar, şöyle devam etti:“Halkın fikirlerini halkın düşüncelerini halkın anlayışını kalıplara dökerek oluşturduğu partiyi 11 yıldır iktidarda tutuyor. Bunun dünyada bir benzere yok. Oylarını da giderek oylarını arttırıyor. Çünkü biz daha çok çalışmaya bu millete daha çok hizmet etmeye gayret edeceğiz. Bunun için daha çok çalışmaya gayret edeceğiz. İnsan hakları, ileri demokrasi ve yatırım bakımından da en ileri düzeye çıkacağız”

“Avrupa'yı geçmiş durumdayız”

Türkiye’nin Avrupa Birliğine girme sürecinin önünü tıkadıklarını hatırlatan Bakan Bayraktar, “Sebeplerini çok iyi biliyoruz. İnanın Allah’ın izniyle Avrupa devletlerinden adım adım daha iyi konuma geliyoruz. Bir defa genç nüfusumuz bakımından ve kendi öz kültürümüz ve kökümüz bakımından onlardan çok daha ileriyiz, aile yapımız kuvvetli, komşuluk ilişkilerimiz ve yardımlaşma ilişkilerimiz var. Ayrıca bu Kastamonu’da çok daha fazla var. Bu avantajımızı ve genç nüfusumuzu yetişmiş elemanla daha çok pekiştireceğiz. Ekonomide de imalat sektöründe de bazı konularda Avrupa’yı geçmiş durumdayız. Avrupa’da yaşlı nüfus var. Bazı Avrupa ülkelerinde de nüfus azalıyor” dedi.

“AB, bize gel diye yalvaracak”

Avrupa Birliğinin Türkiye’yi bünyesine katabilmek için ileriki süreçte yalvaracak hale geleceğine dikkat çeken Bayraktar, teknolojili çok daha iyi kullanan gençleri çok daha iyi yetiştireceklerini dile getirdi. Bayraktar, “Dünyayı iyi okuyan ve dünyanın neresinde teknoloji varsa getirip ülkesinde imal eden kaliteli imalat yapan gençlerimiz yetiştireceğiz. Bu yüzden AB ya bize yalvaracak ya da mecbur kalacak ya da biz ‘tamam kardeşim siz size biz bize, biz kendimize kulvar imkan buluruz’ diyeceğiz. Bunun ayak izleri var. Siz bizi desteklediğiniz sürece Kastamonu’da da 80 vilayette bu kalkınma olacak. Bugün gayrisafi milli hasılamız toplam 750-800 milyar lira, inşallah bunun 2 trilyon liraya çıkarttığımız zaman Türkiye’nin durumu çok daha farklı olacak” ifadelerini kullandı.

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler