YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB Bakanlığı Antalya'da temsilcilik açıyor
AB Bakanlığı Antalya'da temsilcilik açıyor
20 Aralık 2014 11:43
Temsilcilik, Antalya'nın tarihi, kültürel ve coğrafi zenginliklerini değerlendirmek amacıyla açılacak.

Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı, Antalya'nın tarihi, kültürel ve coğrafi zenginliklerini AB üyelik perspektifi açısından değerlendirecek projeler üretmek ve AB'nin bu süreçte sunduğu fırsatlardan yerel düzeyde en iyi şekilde faydalanmak amacıyla Antalya'da temsilcilik açacak.

AB Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, AB üyelik sürecine toplumun tüm kesimlerinin katılımının sağlanması, AB ve Türk kamuoyunun üyelik konusunda doğru bilgilendirilmesi ve mevcut önyargıların yıkılması amacıyla bakanlığın ekim ayında uygulamaya koyduğu "Yeni Avrupa Birliği İletişim Stratejisi" çerçevesinde AB'ye üyelik yolunda somut ve kararlı adımlar atmaya devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, bu çerçevede AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır'ın katılımı ile yarın Antalya'da AB Bakanlığı Antalya Temsilciliği'nin açılışının yapılacağı kaydedildi.

Bakanlık açıklamasında, temsilciliğin AB müktesebatına yerel düzeyde uyumun sağlanmasına ve mevzuatın doğru ve etkin olarak uygulanabilmesine rehberlik etmek, Antalya'nın tarihi, kültürel ve coğrafi zenginliklerini AB üyelik perspektifi açısından değerlendirecek projeler üretmek ve AB'nin bu süreçte sunduğu fırsatlardan yerel düzeyde en iyi şekilde faydalanmak amacıyla çalışmalar yapacağı ifade edildi.

Temsilciliğin mali yardımların başarılı bir şekilde kullanılması da dahil AB ile ilgili yerel düzeyde yapılacak tüm faaliyetlerde sivil toplum örgütleri, belediyeler ve kamu kurumları ile yakın işbirliği içinde çalışacağı belirtilen açıklamada, "Türk turizminin marka şehirlerinden biri olan Antalya, AB mali yardımlarının en etkili ve başarılı şekilde kullanılması açısından da marka olma yolunda ilerlemektedir. 2002-2014 yılları arasında bu kapsamda Antalya ilinde toplam 767 projeye yaklaşık 43 milyon avro değerinde kaynak aktarılmıştır" denildi.

AB Bakanlığı'nın Antalya Temsilciliği'nin açılış töreni, Antalya Valiliği'nin Muratpaşa ilçesindeki yeni hizmet binasında yapılacak.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler