YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB Bakanı Bozkır: Çok fazla umutlu değilim
AB Bakanı Volkan Bozkır, AB'nin yerine getirilmesini istediği 5 kriterle ilgili komisyonda yeni bir görüşme yapılması gerektiğini belirtti. AB'nin tutumuna dikkat çeken Bozkır, "Çok fazla umutlu olduğumu söyleyemiyorum" dedi.
AB Bakanı Bozkır: Çok fazla umutlu değilim
13 Mayıs 2016 / 15:29 Güncelleme: 13 Mayıs 2016 / 15:33

Avrupa Birliği (AB) Bakanı Volkan Bozkır, bugün Brüksel'de Avrupa Komisyonu yetkilileriyle yaptığı görüşmelerin ardından vize anlaşması konusunda ortaya çıkan durumdan çok fazla umutlu olmadığını söyledi.

AB, Türkiye'nin vize serbestisi için 72 kriteri karşılamasını talep etmiş, 4 Mayıs'ta yayımladığı raporunda da AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu'na Türk vatandaşlarına vize serbestisi getirilmesi tavsiyesinde bulunmuştu.

Ancak Komisyon'un raporunu yayımlarken Türkiye'nin halen beş kriteri karşılamadığını açıklamasının ardından bu hafta Avrupa Parlamentosu konuyla ilgili oylamayı yapmak için Türkiye'nin önce tüm kriterleri yerine getirmesi gerektiğini açıklamıştı. Ankara, kalan beş kriter içinde yer alan "TMK'da değişiklik talebine ise karşı çıkıyor.

ÇOK FAZLA UMUTLU DEĞİLİM

Avrupa Parlamentosu'nda tıkanan vize serbestisi süreci ile ilgili olarak bugün Brüksel'de Komisyon yetkilileri ile görüşen Bozkır, bu temaslarının ardından düzenlediği basın toplantısında, "AB ile vize konusu parlamentoda kilitlenmiş vaziyette, çözmek Komisyon'un işidir. Ancak bugünkü temaslarımın sonucunda durumdan çok fazla umutlu olduğumu söyleyemiyorum" dedi.

"Türkiye'ye döndüğümde yeni bir değerlendirme yapacağız, beş kriterle ilgili ne yapılabileceği konusunda istişarede bulunacağız" diyen Bozkır, "Sürecin haziran sonuna kadar bitmesi için önümüzde çok fazla zaman yok; Komisyon'un bir formülle yeni bir karar vermesi elzemdir" dedi.

 

Bir ay
 // uykucu
once boyle demiyordun. Noldu?...
13 Mayıs 2016 Cuma 15:40
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler