YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
90 bin şehide 90 bin çiçek
90 bin şehide 90 bin çiçek
31 Aralık 2012 11:59
Ankara Çiçekçiler Odası'nın öncülüğünde Sarıkamış'ta Birinci Dünya Savaşı'nda şehit olan askerler 90 bin karanfille yad edilecek.

Ankara Çiçekçiler Odası Başkanı Emin Çimen, yaptığı açıklamada, 90 bin askerin Kars Sarıkamış'ta donarak şehit olduğunu belirterek, ''Allah bizi şehitlerimizle üzmesin, ama vatandaş olarak görevimiz neyse yapmalıyız'' diyerek, şehitleri karanfille anmak istediklerini söyledi.

Çimen, şehitleri 90 bin çiçekle anma fikri için ''Üreticisinden satıcısına çok büyük ilgi gördük. Her yerde yetişen çiçeklerden birer tane olmak şartıyla 90 bin adet şehitlerimizi anmak için 10 bini de halka dağıtacağız'' diye konuştu.

Antalya İhracatçılar Birliği, SS Flora Çiçek Kooperatifi gibi İzmir, Antalya, Yalova ve Mersin'deki çiçek üreticilerinden kamyonlarla gelen çiçeklerin Ankara'da toplanıp Sarıkamış'taki 5 Ocak'taki törenlere hazır edileceğini söyleyen Çimen, son yıllarda hükümetin de Sarıkamış Şehitleri için düzenlenen törenlere katılmasından memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Çimen, şehitler ve halk için dağıtacakları 100 bin çiçeğin çoğunun karanfilden oluşacağını, gül, lilyum, kazablanka ve kasımpatılara da yer vereceklerini ifade etti.


-Sarıkamış harekatı-


1877-1878'deki 93 Harbi'nin Osmanlı Devleti'nin yenilgisiyle sonuçlanmasının ardından Batum, Sarıkamış, Kars, Ardahan ve Artvin Rusya'ya bırakılmıştı. 1914 yılında dönemin Başkomutan Vekili Enver Paşa, daha önce yitirilen bu yurt topraklarını geri almanın mümkün olduğunu düşünerek Sarıkamış harekatını gerçekleştirdi.

Karlarla kaplı, çok yüksek dağlık ve yolsuz arazide o günün koşulları altında kış donanımından yoksun yaya ve atlı birliklerle yapılan harekat neticesinde Türk kuvvetlerinin büyük bir kısmı soğuktan donarak hayatını kaybetmişti.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler