YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
9 saatte jet karar
9 saatte jet karar
27 Ocak 2011 07:35
Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 3 Ocak’ta CMK 102’den tahliye ettiği ardından da firar eden 19 Hizbullah sanığına yerel mahkemenin verdiği müebbet hapis cezasını onadı...

Yargıtay 9.Ceza Dairesi, 3 Ocak’ta tahliye ettiği Hizbullah ana davası sanıklarının cezasını 26 Ocak’ta onadı. Sabah saatlerinde sanık ve avukatlarının duruşmaya katılmaması nedeniyle, duruşmasız olarak dosya üzerinden inceleme yapan Daire, akşam saatlerinde kararını açıkladı.

CMK 102’DEN TAHLİYE EDİLDİLER

Heyet, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesinin, aralarında terör örgütü Hizbullah’ın üst düzey sorumlularının bulunduğu sanıklar Edip Gümüş, Cemal Tutar, Fuat Balca, Abdulkerim Kaya, Mehmet Varol, Mustafa İpek, Mahmut Demir, Kemal Gülşen, Sinan Yakut, Şeyhmus Kinay, Yusuf Begiç, Mehmet Veysi Özel, Rifat Demir, Mehmet Beşir Acar, Mehmet Tahir Ak ve Mehmet Garip Özer’e, ‘’Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin mevcut anayasal düzenini silah zoruyla yıkarak, yerine şer’i esaslara dayalı İslam devleti kurmayı amaçlamak’’ suçundan verdiği müebbet hapis cezasını onadı. Daire’nin cezalarını onadığı sanıklar Yargıtay tarafından CMK 102. madde gereğince tahliye edilmişlerdi. Denetimli serbestmik çerçevesinde bulunduklara bölgelerdeki karakollara imza atması gereken sanıklar firar etmişti.

İŞ YOĞUNLUĞUNDAN YAKINILMIŞTI

Tahliyeler ve sonrasında gelişen firar olayı üzerine Yargıtay, davayı zamanında görmemekle eleştirilmişti. Büyük tepkiler üzerine Daire başkanları ile birlikte açıklama yapan Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Yargıtay’ın iş yükünden yakınmış, söz konusu davada da incelenmesi gereken dosyaların fazlalığından dolayı mahkemenin uzadığını ileri sürmüştü. Şimdi tek celsede karar veren Yargıtay’ın bu işlemi daha önce neden yapmadığı merak ediliyor.

12 sanıklı baskında 12 zanlı da serbest

• İstanbul’da görülen 26 sanıklı Hizbullah davası 2 Mayıs 2011 tarihine ertelendi. Duruşmaya 4 ocak’ta CMK 102. maddeden serbest kalan ancak geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Hizbullah operasyonu sonucu tekrar tutuklanan örgütün silahlı kanat sorumlusu olduğu belirtilen Hacı İnan getirilmedi.  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya davanın tek tutuklu sanığı Cevat Işıklı ve tutuksuz sanık Abdulsettar Yıldızbakan katıldı. Yıldızbakan’ın duruşmadan vareste tutulma talebini kabul eden mahkeme, sanık Işıklı’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi.  Öte yandan geçtiğimiz hafta Mersin’in Tarsus, Mut ve Erdemli ilçeleri ile Gaziantep’te yasadışı Hizbullah örgütüne yönelik düzenlenen eş zamanlı operasyonda göz altına alınan ve adliyeye sevk edilen 12 kişiden biri Emniteyet’ten 11’i den çıkartıldıkları adliyeden tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 

TEKNİK TAKİP ALTINDA FİRAR 

Tutukluluk süresini belirleyen Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 102. maddesinin yürürlüğe girmesinin ardından tahliye edilen ancak Hizbullah’a yönelik başka bir soruşturma kapsamında tekrar tutuklanan Hacı İnan’ın, örgüt yöneticilerinden olduğu belirtilen Edip Gümüş ile yaptığı telefon görüşmesinin teknik takibe takıldığı ortaya çıktı. Polisin teknik takibine takılan zanlıların takip altındayken mi firar ettiği sorusu gündeme geldi. örgütünün silahlı kanat sorumlusu olduğu iddia edilen İnan’ın, bu telefon görüşmesi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen yeni Hizbullah soruşturması kapsamında hazırlanan dosyaya girdi. Yeni soruşturma kapsamında 21 Ocak 2010’da tutuklanan İnan’a hem savcılık sorgusunda hem mahkeme sorgusunda bu telefon görüşmesinin sorulduğu belirtildi.  (Star)

NİÇİN DOKUZ SENE BEKLETMEDİLER !
 // BATUHAN
İşlerine gelmeyen davalarda jet gibiler örnek mi bu ve chp nin AK Parti için anayasa mahkemesine açtığı davalar. Bizce davalar sıraya konur sırası gelince bakılır bunlar amaçlarına ideolojilerine uygun olanlara öncelik tanıyorlar. Hizbullah davasını seçim öncesi seçmenin kafasını karıştırmak için gündeme servis ettiler baktılarki her zamanki gibi tutmadı derhal çevir gaz yanmasın deyip derdeste ettiler.Meğer bunlar ne kahramanlarmış da bizler göremezmişiz....
27 Ocak 2011 09:33
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler