YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
9 Işık tartışması büyüyor
9 Işık tartışması büyüyor
11 Mayıs 2012 19:56
Başbakan Erdoğan'la MHP lideri Bahçeli arasındaki 9 ışık polemiği büyüyor...
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasındaki Alparslan Türkeş'in 9 ışık polemiği devam ediyor. Erdoğan bugünkü konuşmasında Bahçeli'ye 9 Işık kitabını okumasını tavsiye etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İtalya dönüşünde başkanlık sistemiyle ilgili tartışmalarda MHP'nin merhum lideri Alparslan Türkeş'in 9 ışık kitabına atıf yapmış ve "Ben şimdi Bahçeli'ye hem bunu hatırlatacağım hem de MHP'ye gönül vermiş tüm kardeşlerime hatırlatacağım, bu metni. Şu anda yanımda, okumamda fayda var. Şimdi başkanlıkla ilgili kısım aynen şöyle; 'Milliyetçi Hareket, tek başkan, tek meclis sistemini savunur. Çağımız kuvvetli, adil ve hızlı icra çağıdır. Türk milleti dünya imparatorlukları kurduğu devirlerde kuvvetli, adil ve hızlı icra sistemini uygulamıştır. Kuvvetli ve hızlı icra, icra gücünün tek elde toplanmasıyla mümkündür. Bunun için tarih ve töremize uygun olarak başkanlık sistemini savunuyoruz.' Bak ben söylemiyorum, Alparslan Türkeş söylüyor." Demişti.

MHP Lideri Bahçeli de Erdoğan'a yazılı bir açıklama ile cevap vermiş ve; "''Dokuz Işık'ın, Başbakan'ın işine gelince referans kitapları arasına girdiği ve yurt dışı seyahatlere giderken bile alelacele eline tutuşturulduğu anlaşılmaktadır'' demişti.

Bugün Trabzon'da AK Parti İl Kongresi'nde konuşan Erdoğan MHP Liderine 9 ışık eleştirisine devam etti...

Başbakan Erdoğan, Başkanlık sistemi ve yarı başkanlık sistemiyle ilgili bir tartışma başlatılmasını istediğini belirterek, ''Hemen hop oturup, hop kalktılar'' dedi.

Partisinin Trabzon İl Kongresi'nde, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye ''kılavuzunu iyi seç'' diye seslenen Erdoğan, ''Merhum Alparslan Türkeş'in 9 Işık kitabını aç, orada başkanlık sistemine ihtiyacımızın olduğunu ifade ediyor, bunun da ötesinde bu milletin tarihi bununla güç kazanmıştır diyor. Bunu söylüyor, sen bunları okumadın mı  Bunları okumuş olsan bu hatayı, bu gafı yapmazsın'' diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler