YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
9 Ekim günü Ankara önemli bir zirveye ev sahipliği
9 Ekim günü Ankara önemli bir zirveye ev sahipliği
9 Ekim günü Ankara önemli bir zirveye ev sahipliği
06 Ekim 2008 / 20:55 Güncelleme: 06 Ekim 2008 / 00:00

9 Ekim günü Ankara önemli bir zirveye ev sahipliği yapacak. Terör zirvesi Başbakan Erdoğan başkanlığında toplanacak. Aktütün saldırısının ardından terörle mücadelede hem yasal hem de operasyonel anlamda yeni bir yol haritasının belirlenmesi bekleniyor.
 en önemli gündem maddesi asker ve polisin yasal değişiklik talepleri. Peki neler isteniyor? İşte yanıtları..ARAMA YETKİSİ GENİŞLETİLSİN
Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu’nun ‘durdurma ve kimlik sorma’ başlıklı maddesine göre, polis şüpheli gördüğü herkesi durdurup kimlik sorabiliyor. Polis, durdurduğu kişinin üzerinde veya aracında tehlike oluşturan bir eşyanın bulunduğundan şüphelenirse gerekli tedbirleri alabiliyor. Ancak, bu amaçla kişinin üzerindeki elbisenin çıkarılması veya aracın, dışarıdan bakıldığında içerisi görünmeyen bölümlerinin açılması istenemiyor. Asker ve polis, şüpheli kişinin elbiselerinin çıkarılmasının sağlanması ve araçların içlerinin aranması konusunda da yetki verilmesini istiyor.


ADLİ KOLLUK YETKİSİ VERİLSİN
İl İdaresi Kanunu’nun operasyonların hangi yetkiler çerçevesinde yapılacağını düzenleyen maddesinin değiştirilmesi isteniyor. Bu maddeye göre operasyona çıkan asker, suçun işlenmesini önlemek amacıyla “idari yetki” kullanıyor. Bu durumda arama, el koyma, ifade alma gibi yetkileri bulunmuyor. Asker, operasyondaki askere adli kolluğun sahip olduğu yetkilerin verilmesini istiyor.


ARAMA İÇİN SAVCI İZNİ KALDIRILSIN
Kapalı yerlerde arama yapılmasını düzenleyen Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 119. maddesi de değiştirilmesi istenen maddelerden. Bu maddeye göre konutta, işyerinde ve kamuya açık olmayan kapalı alanlarda arama, ancak hâkim kararı veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde savcının yazılı emri ile yapılabiliyor. Güvenlik kuvvetleri ise acil durumlarda kapalı yerlerde de kolluğun arama yapabilmesini talep ediyor.


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler