YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
85 cana 3.5 yıl ceza...
Bingöl depreminde 84 öğrenci ve bir öğretmene mezar olan okulun müteahhidi ve mühendisine verilen 3,5 yıl cezayı Yargıtay da onadı
85 cana 3.5 yıl ceza...
08 Ekim 2010 / 07:49 Güncelleme: 08 Ekim 2010 / 07:50

Bingöl’de 1 Mayıs 2003’te Çeltiksuyu Pansiyonlu İlköğretim Okulu’nu yerle bir eden ve 84 öğrenci ile bir öğretmenin hayatına malolan 6.4 büyüklüğündeki deprem sonrası açılan dava sonuçlandı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, davada ‘’taksirle ölüme neden olma’’ suçundan 3.5 yıl hapse mahkum edilen müteahhit Şeref Bozkuş ile 2.5 yıl hapse çarptırılan Mühendis İsmet Elhakan hakkında verilen yerel mahkeme kararını onadı.

6 SANIĞA ZAMANAŞIMINDAN BERAAT

Ancak bir gün bile tutuklu kalmayan Bozkuş, infaz yasası gereği 17 ay, Elhakan’sa 13 ay hapis yatacak. Çeltiksuyu Pansiyonlu İlköğretim Okulu ile ilgili Bingöl Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan diğer 6 sanık da zamanaşımından beraat etmişti. Yargıtay ayrıca sanıklar Bozkuş ve Elhakam’a verilen 343’er TL adli para cezalarını da onadı. İdare Mahkemesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın her bir öğrenci ailesine 40 bin ile 80 bin TL arasında değişen rakamlarla tazminat ödemesine karar vermişti.

ÖĞRETMENDİ AVUKATLARI OLDU

Yıkılan okulda öğretmen olan ancak deprem sonrası ölen öğrencilerin avukatlığını üstlenen Fikret Nimetigil,“ Ölenler benim öğrencilerimdi. 85 cana böyle ceza yeterlimi? Böyle bir aymazlık olur mu? “ diyerek karara itiraz etti.

Aileler: Ceza verilmese daha iyiydi!

Acılı aileler karara ‘adalet bu mu’ diyerek tepki gösterdi. Çeltiksuyu PİO’da 17 yaşındaki oğlu Yunus Akgül’ü yitiren baba Selahattin Akgül “Bu karar adil değildir desem ne olacak? Giden geri gelir mi? Bu ceza gülünç. Hiç olmasa ceza verilmeseydi” derken aynı okulda can veren Cahit Arın’ı babası Adem Arın ise “85 cana karşı verilen bu ceza yeterli değil. Benim oğlum, ya doktor ya da hakim olacaktı. Ama kötü yapılan bir inşaat nedeniyle olamadı, öldü” diyerek gözyaşı döktü (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler