YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
800 bin kişi hac sırasında
800 bin kişi hac sırasında
15 Mayıs 2010 09:10
Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, 800 bin kişinin Hac için sıra beklediğini fakat önceliğin 4 yıldır kayıt yaptıran 400 bin kişide olduğunu dile getirdi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, 800 bin kişinin Hac için sıra beklediğini, bu yıl 74 bin kotalarının bulunduğunu ancak önceliğin 4 yıldır bekleyen 400 bin hacı adayına verileceğini söyledi.

Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bardakoğlu, 800 bin kişinin Hac için sıra beklediğini belirtti. Bardakoğlu, şunları söyledi: '800 bin kişi Hacca gidebilmek için sırada bekliyor. Bu her 11 kişiden birinin Hacca gidebileceği demektir. Önceki yıllarda kaydolmuş, sıra bekleyenlere katsayılı kura hakkı veriyoruz. 4 yıldır kura bekliyorsa her yıl kaydını yeniletmişse 16 kura hakkı veriyoruz. Buna rağmen 4 yıldır bekleyen yaklaşık 400 bin civarında kardeşimiz var. 4 yıldır beklediğim halde 'sıra gelmedi' diyebilir ama aynı durumda olan 400 bin kişinin olduğunu unutmamak gerekir. Kimsenin hakkını kimseye vermeden hakka hukuka riayet ederek bu 74 bin kontenjanı kura ile belirliyoruz.'

TALEP FAZLA İMKAN SINIRLI

'Bu konu sıkıntılı bir konu. Çünkü imkanlar sınırlı, talep çok fazla' diyen Bardakoğlu, 'Artık kurada çıkan kardeşlerimizin yolu açık olsun, çıkmayanların ise önümüzdeki yıllarda çıkar diye bekliyoruz' şeklinde konuştu. Bardakoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığındaki kadro sıkıntısına ilişkin soruya da şöyle cevap verdi: 'Kadro konusunda iyi durumdayız. Sözleşmelilerimiz yeteri kadar var ama halen 8-10 bin camimizde görevlimiz yok. İnşallah bu yıl 5 bin civarında camiye görevli tayin edebilirsek, kalan eksiklerimizi de önümüzdeki yıllarda tamamlarız. Biz devletimizin mali imkansızlıklarını ve sıkıntılarını biliyoruz. Sıkıntıyı da imkanı da paylaşmak bizim şiarımızdır.' (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler