YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
80 sayfalık sorular tek tek soruldu
80 sayfalık sorular tek tek soruldu
24 Şubat 2010 08:23
Balyoz Darbe Planı soruşturması kapsamında özel yetkili üç savcının toplam 80 sayfa soru hazırladığı ve tüm sanıklara tek tek bunları yönelttiği öğrenildi. Balyoz'da imzası bulunana Çetin Doğan'ın da Meksika'ya uçacağı ortaya çıktı

Şüphelilere, ‘Balyoz toplantısına katıldın mı?’, ‘Planı hiç uygulamaya koydunuz mu?’, ‘Camileri bombalayacak mıydınız?’, ‘Gömülü silahlar nerede?’ diye soruldu...

1. Ordu eski Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan cuntası tarafından hazırlandığı iddia edilen ve TÜBİTAK ile Polis Kriminal’de ıslak imzalar ve belgelerin orjinalinin 1. Ordu Karargahı’ndan çıktığı tespit edilen Balyoz Darbe Planı’na ilişkin gözaltına alınan 48 zanlıya birbirinden ağır suçlamalar içeren sorular yöneltildi. Balyoz savcıları Bilal Bayraktar, Ali Haydar ve Mehmet Berç tarafından hazırlanan ve yaklaşık 80 sayfa tutan sorular 4 muvazzaf amiral, 17’si emekli general, 27 subay ve 1 astsubaydan oluşan 49 zanlıya tek tek yöneltildi.

İLK MUVAZZAFLAR GİTTİ

Balyoz Darbe Planı soruşturması kapsamında gözaltına alınan muvazzaf ve emekli subaylar dün Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne çıkarılmaya başlandı. Adliyeye ilk olarak saat 09.15 sularında Merkez Komutanlığı’nda gözaltında tutulan muvazzaf subaylar getirildi. Ergenekon soruşturması kapsamında “silahlı örgüt kurup yönetmek” suçlamasıyla tutuklu yargılanan Albay Cengiz Köylü de Hasdal Askeri Cezaevi’nden jandarma eşliğinde getirildi. Yaklaşık 1 yıldır tutuklu Albay Köylü’ye kelepçe takılmaması dikkat çekti.

HÜKÜMETİ YIKMA TEŞEBBÜSÜ

TCK’nın 312. maddesindeki ‘’cebir ve şiddet kullanarak hükümeti ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” suçlaması  yöneltilen Balyoz darbesi şüphelilerine sorulan sorular arasında “Hükümeti devirmek için darbe plandınız mı”, “Bu darbe planını uygulamaya koydunuz mu”, “Kaos ortamı için cami bombalayıp jet düşürmeyi plandınız mı?”, “Planla ilgili söz konusu seminere katıldınız mı?” gibi sorular bulunuyor. Şüphelilere, Ergenekon soruşturması ve davasının sanıklarıyla ilgili herhangi soru yöneltilmediği ifade edildi. İşte muvazzaf ve emekli subaylar için hazırlanan 80 sayfalık sorulardan bazıları:

1-) Balyoz Darbe Plan'nın içinde yer aldınız mı?

Savcılık tarafından sorgulanan muvazzaf ve emekli askerlere ilk önce ‘’Balyoz darbe girişimi planından haberiniz var mıydı’’ sorusunun sorulduğu, “Haberim vardı, seminere katıldım’’ diyenlere de ‘’Darbe girişimlerinde yer aldınız mı’’ dendiği öğrenildi. 

2-) Balyoz Planı’nın hayata geçirilmesi için neler yapıldı?

Savcıların “1. Ordu Komutanlığı sınırları olan Edirne-Adapazarı hattında Balyoz Güvenlik Harekatı’nın hayata geçirilmesi için neler yapıldı?” sorusunun yöneltildiği belirtildi. 

3-) Fatih ve Beyazıt camilerini bombalayacak mıydınız?

Zanlılara “Balyoz Planı‘nda yer alan ‘Halka yönelik eylemler arasında bulunan ‘İstanbul ve civarı başta olmak üzere hassasiyet arz eden şehirlerde iltisaklı kişilerin sevk ve idare ettiği halka yönelik eylemler yapılacağı’ iddiası doğru mudur”, “İstanbul Fatih ve Beyazıt camilerine Cuma namazı esnasında saldırılması, planın bir parçası mıydı?, “Bu saldırıların emrini kim verecekti?”, “Saldırılar gerçekleştirilecek miydi?’’ diye soruldu.

4-) Kriz çıkarmak için Türk savaş jetini düşürecek miydiniz?

Yine zanlılara yöneltilen sorular arasında ‘’Oraj adlı Türk askeri jetinin Yunan uçaklarına düşürtüleceği şeklindeki planda yer aldınız mı?’’ sorusunun da yöneltildiği kaydedildi. 

5-) İdhar ekibinde kimler var gömülü silahlar nerede?

Darbe planında yer alan ‘’Harekat ortamının şekillendirilmesi için kullanılmak üzere idhar noktalarında depolanan mühimmat çıkartılıp, dağıtılacak’’ iddiası hatırlatılarak şüphelilere “İdhar ekibinde kimler var” ve “Silahlar nerelerde gömülü?” soruları da soruldu.

6-) Darbe hükümetinde kimler vardı ve bunları kim belirledi?

Savcılıkta, Balyoz’da yer alan “AK Parti hükümetini iktidardan uzaklaştırarak, belirlenen kadroları iktidara getirme” ifadeleri hatırlatıldı ve ‘’Belirlenen kadrolar kimlerden oluşuyordu? Bu isimler nasıl ve hangi kriterlere göre belirlendi?” sorusu yöneltildi.

7-) Ses kayıtları önüne konuldu ve sen misin diye soruldu?

1. Ordu Komutanlığı’nda planın görüşüldüğü seminerin kesintisiz ses kaydı ve 175 sayfalık teyp dökümü de askerlerin önüne konuldu ve “Seminerde ne konuşuldu?’’, “Bu ses ve sözler sana mı ait?” soruları da emekli ve muvazzaf subaylara tek tek soruldu.

Köstebek sızdırdı operasyon öne çekildi

Balyoz Operasyonu’nun gözaltına alınacak üst düzey bazı emekli paşalara sızdırıldığı iddiasıyla soruşturma başlatıldı

CEVHERİ GÜVEN ANKARA

Dosya:http://91.93.103.35/icerik/100224-020729-p11k2.jpgBalyoz Darbe Planı ve alt planları çerçevesinde başlatılan operasyon öncesi sızma yaşandığı iddia edildi. Sızmanın tespit edilmesi üzerine, savcılığın Emniyet’e emir vererek operasyonu öne çektiği ifade edildi. 49 emekli ve muvazzaf subayın gözaltına alındığı Balyoz Operasyonu’nda, alınacak şahıslar ve aranacak yerlerle ilgili bilgiler kapalı zarflar içinde iletilmesine rağmen, hazırlık aşamasında üst düzey komutanların bilgilendirildiği öne sürüldü. Operasyondan haberdar edilen kişilerin general rütbesinde şahıslar olduğu ifade ediliyor.

KIŞ ORTASINDA YAZLIK TEMİZLİĞİ YAPTI

Eski SAREM Başkanı emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri’nin haftasonu Balıkesir Ayvalık’ta bulunan yazlığına giderek kapsamlı temizlik yaptırdığı tespit edildi. Arama için yazlığa giren Cumhuriyet Savcısı, yazlığın yeni temizletildiğini anlayarak, görgü tanıklarından aldığı bilgiler doğrultusunda konuyu tutanaklara geçirdiği öğrenildi. Süha Tanyeri’nin haftasonu gelerek Balyoz Darbe Planı ve bilinmeyen birçok konuyla ilgili delilleri imha ettiği öne sürülüyor. Tanyeri’ye ait yazlığın bulunduğu mahalle sakinleri, “Yazdan yaza gelir bir süre kalır giderdi, kışın ortasında gelip apar topar temizlik yaptırınca biz de çok şaşırdık” diye konuştular.

ÇETİN DOĞAN MEKSİKA’YA GİDİYORDU

Süha Tanyeri ile birlikte operasyondan önceden haberdar edildiği iddia edilen ikinci komutanın da eski 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan oduğu iddia edildi.  Doğan’ın salı sabahı Meksika’ya gitmek üzere hazırlık yaptığı, vize ve uçak biletiyle ilgili işlemlerini tamamladığı öğrenildi. Emniyet güçleri, operasyonu emekli generallere sızdıran köstebeği bulmak için derinlemesine soruşturma başlattı. Soruşturma çerçevesinde Emniyet, Savcılık ve TSK’ya yönelik inceleme yapılıyor. 

Sabırla bekleyelim

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Balyoz operasyonuyla ilgili olarak “Devam eden soruşturmalarla ilgili herhangi bir değerlendirme yapmam. Yargıdaki faaliyettir, hepimiz sabırla bekleyeceğiz’’ dedi. Başsavcı İlhan Cihaner hakkındaki dosyanın Erzurum’a geri gönderilmesine ilişkin soruya karşılık da Ergin ‘’Hepsi yargı faaliyetidir. Hepsini saygıyla takip edip, sürecin sonucunu beklemek lazım’’ diye konuştu.

Emniyette ‘susma’ kararı aldılar

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanları emekli orgeneraller Çetin Doğan ve Ergin Saygun ‘susma hakkını’ kullanılarak polise ifade vermedi. Çetin Doğan’ın avukatı Hüseyin Ersöz, müvekkili hakkındaki ‘’yakalama’’ ve ‘’gözaltına alınma’’ kararlarına itiraz etti. Avukat Ersöz itiraz dilekçesinde “Müvvekkilimiz katıldığı TV programlarında adli merciler tarafından kendisinin bilgisine başvurulmak istendiği takdirde ifade vereceğini sayısız defa yenilemiştir. Müvekkilimizle aynı sosyal konuma sahip olan kişilerin davetle adliyeye çağrıldıkları ve bu kişilerin de savcılığın davetine uydukları da gözden kaçmamıştır’’ dedi.

Her paşaya bir polis tahsis edildi

Emekli orgeneraller geceyi Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde bulunan amirlere ait odalarda geçirdiler. Emekli paşalara kendilerine tahsis edilen birer polis nezaret etti. Generallere kelepçe takılmadı, kollarına polis girmedi.

KÖFTE-PİYAZ-TOST

Emniyet’te generallerin yemekleri dışardan getirtiliyor. Emekli Orgeneral İbrahim Fırtına için kıymalı pide, mercimek çorbası, yoğurt ve diet koladan oluşan menü getirildi.

TERÖR’DE GECELEDİ 

Özden Örnek, İbrahim Fırtına, Çetin Doğan ve Ergin Saygun, Terörle Mücadele Şube’de tutuluyor. 4 emekli paşa hakkında ek gözaltı süresi alındı.

EN SON GİRECEKLER

Darbe girişiminin hazırlayıcısı ve uygulayıcısı olduğu iddia edilen dört emekli generalin, tüm sorgular yapıldıktan ve el konulan belgeler incelendikten sonra savcılık sorgusuna alınacağı öğrenildi.

ÇAY-GAZETE VERİLDİ

Emekli orgenerallerin sorguları henüz başlamadığı için çay içip haklarında çıkan gazete haberlerini okudukları bildirildi.

Karargah’ta ciddi durum toplantısı

Genelkurmay’da tüm orgeneral ve oramirallerin katılımıyla Balyoz Operasyonu değerlendirildi

Balyoz operasyonunun ardından Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ Mısır gezisini iptal ederken, dün de Karargah’ta hareketli saatler yaşandı. Genelkurmay Başkanlığı, Balyoz soruşturması kapsamında ortaya çıkan ciddi durumu değerlendirmek üzere, Genelkurmay Başkanlığı Karargahında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görevli bütün orgeneral ve oramirallerin katılımı ile bir toplantı yapıldığını bildirdi.

ORGENERALLER KATILDI

Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde yer alan bilgi notunda, ‘’İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülmekte olan bir soruşturma kapsamında ortaya çıkan ciddi durumu değerlendirmek üzere, bugün Genelkurmay Başkanlığı Karargahında, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli bütün orgeneral ve oramirallerin katılımı ile bir toplantı icra edilmiştir’’ denildi.

Fırtına düşünceli

Dosya:http://91.93.103.35/icerik/100224-020630-p11k.jpgGözaltındaki emekli Orgeneraller İbrahim Fırtına ile Çetin Doğan, Adli Tıp Kurumu’nda sağlık kontrolünden geçirildi. Sivil polis otosunun içindeki Fırtına’nın elini yüzüne koyduğu ve düşünceli bir hal içinde olduğu gözlendi. Yaklaşık 40 dakika Adli Tıp’ta kalan şüpheliler, tekrar emniyete götürüldü.

DÜNYA BASINI NE DEDİ?

Daha önce düşünmek bile imkansızdı

Balyoz Dalgası, dünya medyasında da geniş yer buldu. İşte bazı başlıklar:

• The Guardian: AB’nin baskısıyla birlikte ordunun sivil iktidar karşısındaki gücünü kısan Erdoğan, aynı zamanda demokratik kurumların da güçlenmesini sağlıyor. (...)Şimdi savcıların bu gözaltıları tutuklamaya çevirmek için dört günleri var. Eğer bu gerçekleşirse, ordu katiyyen sessiz kalmayacaktır.

• New York Times: Hükümet-yargı gerilimiyle başgösteren siyasi kriz endişeleri son operasyonla arttı. Daha önce bu tip gözaltıların düşünülmesi bile mümkün değildi.

TÜRK DEMOKRASİSİ İÇİN DÖNEMEÇ

• The Times: Henüz resmi bir suçlama yöneltilmemesine karşın, ‘Balyoz Operasyonu’yla bağlantılı gözaltılar, Türkiye’nin demokrasi tarihinde önemli bir dönüm noktası olabilir.

• Daily Telefraph: Onyıllardır süren askeri hakimiyetten sonra, üst düzey askeri yetkililerin elleri kelepçeli şekilde mahkeme kapısında bekleyen görüntüleri talihin tamamen döndüğüne işaret ediyor.

• Ethnos: 50 yüksek rütbeli subayın gözaltına alınmasıyla, Ergenekon’un kaymak tabakası uykuda yakalanarak, kelepçe takıldı.

TÜRKİYE DARBEYİ DURDURDU

• Corriere della Sera: Türkiye’de, varsayılan AK Parti hükümetini devirmek için askeri komployla ilgili tansiyon yükseldi.

• La Repubblica: İtalya Dışişleri Bakanı Frattini: Eğer iddialar doğruysa AB, Başbakan Erdoğan’a tam destek vermek durumundadır.

• La Stampa: Türkiye darbeyi durdurdu... Dün yine, AB’ye girmesi gerektiğini iddia eden bir ülke, bir askeri darbenin durdurulduğunu öğrenerek uyandı.

KOMPLO AÇIĞA ÇIKARILDI

• Bild: Polis 49 subayı gözaltına aldı. Geçtiğimiz Ocak ayında AK Parti’yi iktidardan uzaklaştırmayı hedefleyen Balyoz adında bir askeri plan ortaya çıkarılmıştı.

• Die Welt: Darbe şüphesi... Polis emekli subayları gözaltına aldı.

• Rus basınında ise “Görevdeki ve emekli yaklaşık 50 askeri yetkili ihtilal hazırlığı suçuyla gözaltında”, “Türk askeri yetkilileri ülkeyi devirme planı yaptılar”, “Türkiye’de generallerin komploları açığa çıktı” başlıkları dikkat çekti.

PAŞALARIN DOKUNULMAZLIĞI KALKTI

• BBC: Dünkü gözaltılara yol açan darbe planı iddiası, Ergenekon komplosuna benziyor ve muhtemelen de onunla ilişkili.

• Washington Times: Son operasyon en azından, Osmanlı’dan kalma bir ifadeyle Paşalar olarak bilinen subayların artık dokunulmaz olmadığını gösterdi.

• Forbes: Güçlü seçmen desteğinin yanı sıra AB’nin desteğini de arkasına alan Başbakan Erdoğan ordunun gücünü zayıflattı ve generalleri daha da dizginleyeceğinin işaretlerini verdi.

• Papakosntantinu: Türk cezaevleri ve ‘Ergenekon’ davasının görüldüğü Silivri’deki mahkeme ‘emekli generaller kurmaylığına’ döndü.

MUHTEMELEN GERİLİM TIRMANACAK

• Wall Street Journal: Terör polisi, Türkiye’nin ‘derin devleti’ne karşı yürütülen geniş kapsamlı bir operasyon çerçevesinde onlarca emekli ve muvazzaf askeri gözaltına aldı.

• Financial Times: Son operasyon muhtemelen, İslamcı kökene dayanan hükümetle geleneksel olarak laik olan ordu ve yargı arasındaki gerilimi tırmandıracak.

• Euronews: Türk polisi uzum zamandır sürmekte olan hükümeti devirme planlarını soruşturma girişimi çerçevesinde bazı yüksek rütbeli askeri yetkilileri gözaltına aldı.

Toplumun gelişimi içindeki konular

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, Balyoz gözaltılarıyla ilgili bir gazetecinin, “Gözaltılar sonrasında Türkiye’deki potansiyel siyasi istikrarsızlık hakkında ve Türkiye’nin, sizin deyiminizle tarihteki en başarılı müttefiklikte oynadığı role dair bir endişeniz var mı” şeklindeki sorusuna “Türkiye’deki siyaset ve toplumun evrimi içinde bu konular yeni değil. Spesifik bir endişemiz olduğunu düşünmüyorum. Şurası açık ki, atılan tüm adımlar Türk yasalarıyla uyumlu ve şeffaf olmalı” diye konuştu.

Savcılar eskort eşliğinde geldi

Balyoz darbe planıyla ilgili soruşturmayı yürüten özel yetkili savcılar Bilal Bayraktar, Ali Haydar ve Mehmet Berç’e tahsis edilen koruma polisleri ve araçlar, mesaiye başladı. Savcılar bu sabah evlerinden korumaları eşliğinde özel araçlar ile alınarak adliyeye getirildi. Söz konusu savcılar artık adliyeye gidiş gelişlerinde bu araçları kullanacak.  Öte yandan İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve  İstanbul Adliyesi çevresindeki yoğun güvenlik önlemlerinin sürdüğü görüldü.

Başsavcı ile bir vekili hasta

Balyoz operasyonunda gözaltına alınan eski Kuvvet Komutanları Özden Örnek ve İbrahim Fırtına’nın savcılıktaki sorgularında başsavcı ya da vekillerinin nezaret etmesi gerekiyor, ancak İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin dün anjiyo oldu ve rapor aldı. Başsavcı vekillerinden Turan Çolakkadı da dün öğlen geldiği adliyeden ‘Rahatsızım’ diyerek ayrıldı, akşam ise “Yarın (bugün) adliyede olacağım” dedi. Çolakkadı, Başsavcı Vekili Olcay Seçkin’in ise 5 gün raporlu olduğunu açıkladı. Çolakkadı, “Eski kuvvet komutanlarının sorgusanda bir başsavcı vekilinin bulunması yeterli” dedi. 

Köylü serbest kaldı!

İkinci Ergenekon davası kapsamında Karargah Evleri sorumlusu olarak ‘silahlı örgüt kurmak ve yönetmek’ suçlamasıyla 15 yıldan 22.5 yıla kadar hapis istemiyle tutuklu yargılanan Albay Cengiz Köylü, Balyoz Darbe Planı soruşturması kapsamında ‘şüpheli’ sıfatıyla ifade verdi. Tutuklu bulunduğu Hasdal Askeri Cezaevi’nden ring aracıyla adliyeye getirilen Köylü’ye kelepçe takılmaması dikkat çekti. Savcı, Balyoz kapsamında sorguladığı Köylü hakkında serbest bırakma kararı verdi. Köylü yine kelepçesiz olarak cezaevine geri götürüldü.

2’si muvazzaf amiral 7 tutuklu

Balyoz operasyonunda gözaltına alınan 11 asker emniyetteki işlemlerinin ardından Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nde savcılar tarafından sorgulandı. 6’sı savcılıktan serbest bırakılırken 7’si sevk edildikleri Nöbetçi 10. Ağır Ceza tarafından ‘örgüt üyeliğinden ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetini devirme girişimi’nden tutuklandı. 

TUTUKLANANLAR: Tüma. Ramazan Cem Gündeniz, Tuğa. Aziz Çakmak, emekli Tuğg. Mehmet Kaya Varol, emekli Tüma. Ali Deniz Kutluk, emekli Tümamiral Özer Karabulut, emekli Kurm. Albaylar Ümit Özcan ve  Ali İhsan Çuhadaroğlu.         

SAVCILIKTAN BIRAKILANLAR: Emekli Tuğa. Engin Baykal, emekli Korg. Ayhan Taş, emekli Kora. Lütfi Sancar, emekli Kurm. Alb. Ahmet Metin Dikici, emekli Astsubay Adil Erden ve Albay Cengiz Köylü.

Star

herkez istediği yere gitmekte sebestir...
 // ibrahim çelikoğlu
Dünya o kadar küçüldüki,suçlunun kaçıp kurtulma imkanı kalmamıştır.Yapılanlar Dünya düzenine göre suç sayılmıyorsa,herkez uymalıdır.AHİM'e gidip devleti yargılayanlar bile çıkıyor,normal sayılıyorsa,bu gibi hadiselere alışıp Dünya düzenini iyice araştırma imkanımızın doğmasını sağlamalıyız.Bizdede siyasi mülteciler barınabiliyor,oturma alıyorlar......
24 Şubat 2010 10:13
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler