YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
8 yılda yaptık, 1 günde yıktılar
Muş Bulanık ilçesinde 2 kişinin ölmesiyle sonuçlanan gösterilerin ardından ilçede gerginlik sürüyor...
8 yılda yaptık, 1 günde yıktılar
17 Aralık 2009 / 08:50 Güncelleme: 17 Aralık 2009 / 09:07

Muş’un Bulanık ilçesinde gerginlik sürüyor. Önceki günkü olaylarda kurşunla ölen Necmi Oral’ın cenazesi sonrasında bir grup, manifaturacı Turan Bilen'in evini taşladı, yürüyüş yaptı...

Muş’un Bulanık İlçesi’nde önceki günkü olaylarda ölen Necmi Oral'ın cenazesi sonrasında bir grup manifaturacı Bilen’in evini taşladı, yürüyüş yaptı.

Manifaturacının açtığı ateşle ölenlerden muhtar Kemal Aycan önceki gün gece Yoncalı köyünde, 19 yaşındaki Necmi Oral da dün Göztepe Köyü’nde defnedildi. Gergin geçen cenaze töreninde tepki vardı. Cenazeden dönen küçük bir grup, manifaturacı Turan Bilen’in evini taşladı, yürüyüş yaptı.

Grup, polisin müdahalesiyle dağıldı. Güvenlik güçlerinin gece boyunca devriye gezdiği ilçe, güne sakin başladı. Olaylar sırasında kundaklanan Mardin Manifatura'dan hala dumanlar yükselirken, Halkbank, Ziraat Bankası şubeleriyle AK Parti ilçe binası ve dershanelerde hasarın büyük olduğu gözlendi.

CENAZE TÖRENLERİ SIRASINDA BULANIK'A “PROVAKATÖR” GİRİŞİNE İZİN VERİLMEDİ

DTP'nin kapatılmasını protesto eden göstericilerin işyerini açık tuttuğu için saldırması üzerine Kaleşnikof'la ateş açan ve 2 kişinin ölmesine sebep olduğu ileri sürülen manifaturacı Turan Bilen ve ailesi gizli bir biçimde Bulanık'tan götürüldü. Lise öğrencisi Necmi Oral'ın cenaze törenine katılanlardan bir grup, manifaturacı Turan Bilen'in evine taş attı. Bulanık Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nın 10 yıllık Başkanı Mehmet Hanifi Koşuncu, '8 yıl yalvararak getirdiğimiz Halk Bankasını 10 dakikada yaktılar. Esnafın durumu perişan' dedi.

Köyleriyle yaklaşık 85 bini aşkın vatandaşın yaşadığı 20 bin nüfuslu Bulanık ilçe merkezi uzun yıllardan bu yana ilk kez 15 Aralık Salı günü karıştı. DTP'nin kapatılmasını protesto etmek isteyenler işyerini açık tutan manifaturacı Turan Bilen'le tartıştılar. Uğradığı saldırının ardından Bilen, işyerinde bulunan Kaleşnikof marka otomatik tüfekle ateş açtı. Açılan ateş sonucu 19 yaşındaki Necmi Oral ile 45 yaşındaki muhtar Kemal Aycan öldü, 3'ü kurşunla diğerleri de saldırılar sırasında olmak üzere 9 kişi de yaralandı. Halkın linç girişimi nedeniyle Bilen ailesinden olanlar önce Emniyet amirliğine oradan da Skorsky helikopterle Bulanık dışına çıkarıldı. Olaydan sonra yakalanan Turan Bilen de yine benzeri korku nedeniyle iddiaya göre Muş'a götürüldü. Çevre illerden gelen polis, manifaturacı Turan Bilen'in evinin çevresinde etkin güvenlik önlemi aldı. Bulanık ilçesine girişler polis tarafından kimlik denetimi yapılıyor. Van, Erzurum, Muş, İstanbul, Trabzon'dan gelen 600'u aşkın Özel Hareket ve Çevik Kuvvet polisi, Hükümet Konağı, Emniyet Amirliği ve hassas noktaları kontrol altında tutuyor.

LİSELİNİN CENAZE TÖRENİNDE SLOGANLAR ATILDI

Bulanık Devlet Hastanesi morgundan cenazesi dün (17 Aralık) saat 10.00'da alınan 19 yaşındaki açık lise ikinci sınıf öğrencisi Necmi Oral'ın cenazesi Cumhuriyet Camisine götürüldü. Manisa'ya inşaatlarda çalışmaya giden babası Fariz Oral'ın katılmadığı törende, annesi Peri Sinem ve 6 kardeşi hazır bulundu. Kız kardeşi Sezen (24) ve Hayat Oral (22), kardeşlerinin şehit olduğunu iddia ettiler. Kürtçe ağıtlar yakan kardeşlerden Hayat Oral, 'Kardeşim şehit oldu. Kanı yerde kalmayacak' diyerek zafer işareti yaptı. Cami ile manifaturacı Turan Bilen'in evi yaklaşık 50 metre kadar uzakta olduğu için bazen eve yönelerek 'Katil' diye bağırdılar. Evin çevresinde adeta etten duvar ören, panzerlerle Bilen'in ailesinin konutunu koruyan güvenlik güçleri, taş atanlara engel oldu. Cenaze törenine katılan yaklaşyık 2 bin kişi, İnönü Mahallesindeki mezarlığa götürüldü. Törene katılanlar 'Katil Erdoğan', 'PKK halktır, halk burada', 'Katil faşistler' diye sloganlar attılar. Cenazenin defnedilmesinden sonra bazı gruplar ilçe merkezinde sloganlar atarak yürüdüler.

MUHTAR, KIZINA İLAÇ ALMAK İSTERKEN GÖĞSÜNDEN VURULMUŞ

Cenazesi dün gece Yoncalı Beldesinde toprağa verilen mahallenin iki dönemden beri muhtarlığını yapan Kemal Ağcan'ın ailesi ve çocuklarının gözyaşları durmak bilmiyor. 2002'de eşi Hatime Ağcan'ı dördüncü çoçuğuna hamileyken doğum sırasında ölmesi üzerine Kemal Ağcan, ikinci hanımı Songül'le evlendi ve her iki evlilikten Bahar (20), Yazgül (14), Songül (10), Yusuf (8) isimli dört çocuğu oldu.Olay günü kızı Songül'ü grip olduğu için okula göndermedi ve sağlık ocağına götürdü. Muayene ettiren ve doktorun istirahat etmesini söylediği kızını evine götüren Kemal Ağcan, kızını öperek yatırarak 'İlaçlarını alıp geleyim' dedi ve ayrıldı. Kemal Ağcan, Bulanık'ta bankadan 330 lira maaşını çektikten sonra eczaneye giderken göğsünden aldığı tek kurşunla yaşamını kaybetti.

Kemal Ağcan'ın ilköğretim okulu üçüncü sınıf öğrencisi kızı Songül Ağcan, gözyaşları arasında şunları anlattı:
'Çok hastaydım. Babam beni muayene ettirdi ve eve getirerek yatırdı. Üzerimi örterken öptü ve 'Kızım ilaçlarını alıp geleyim. Sen hiç yatağından kalkma' dedi. Akşama kadar babamın yolunu gözledim. İlaçlarını getirmesini beklediğim babamın akşam cenazesini getirdiler. Onu çok özleyeceğim.'

Muhtar Kemal Ağcan'ın amcasının oğlu Fesih Ağcan (43) da, 'İlk eşi Hatime doğum yaparken ölmüştü. İkinci eşi Songül'le evlendi. İlk evliliğinden üç, son evliliğinden ise tek çocuğu vardı. Amcımın oğlu, bir hiç uğruna öldürüldü. Yaşanan olaylarla hiçbir ilgisi yoktu. Tek suçu kızına gidip ilaç almaktır'' diye konuştu.

'8 YIL YALVARARAK GETİRDİĞİMİZ HALK BANKASINI 10 DAKİKA YAKTILAR'

Bulanık Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nın 10 yıllık Başkanı Mehmet Hanifi Koşuncu, çok uzun yıllardan beri ilk kez Bulanık'ta böylesine kanlı olaylar yaşandığını bildirdi. Turan Bilen ve kardeşi Metin Bilen'in üyeleri olduğunu anımsatan Mehmet Hanifi Koşuncu, 'Aile Mardin'den geldi, babaları ve şimdi de oğulları 40 yıllık esnaftırlar. Daha önce de kepenk kapatma olaylarına katılmamışlar. Hiç kimse böyle bir gelişme beklemiyordu. Dün yaşanan olaylardan sonra şimdi Bulanık'ta sükunet hakim. Olaylar sırasında Turan Bilen'in işyeri ile Ziraat ve Halk Bankaları yakılmış. Bulanık'ta iki banka vardı, şimdi yok. Hele Halk Bankasını, tam 8 yıl yalvar yakar getirdik. Üç ay önce açıldı, yeni şube oldu. 8 yıl yalvararak getirdiğimiz bankayı 10 dakikada yaktılar. 1000 üyemiz var ama işyeri sayısı 600 kadar. Hasar tespiti yapılması ve esnafın zararının ödenmesi gerekir. Çünkü esnaf bu olaylardan büyük zarar gördü. Perişan olan esnafın çeki, kredi borcu, seneti var. Nasıl ve nerede ödeyecek?' diye konuştu.

SAKIK, 'KÜRT SORUNU ÇÖZÜLÜRSE KAN AKMAZ'

Öte yandan Bulanık ilçesine gelen kapatılan DTP'nin Muş milletvekili Sırrı Sakık, cenaze törenine katılan vatandaşların bulunduğu yerde basın açıklaması yaptı. Sırrı Sakık, 'Dün halkın can güvenliğini koruyamadılar. Bu insanların demokratik haklarını ellerinden aldılar. Biz milletvekilleri olarak halkı sakin olmaya davet ediyoruz. Bizler barış ve demokrasiden yana insanlarız. Fakat olayları tetikleyen Deniz Baykal ile Devlet Bahçeli'dir. Recep Tayyip Erdoğan'ın da tutumsuz siyasetidir. Kürt sorunu çözülürse kan akmaz' dedi.

'LİNÇ EDECEKLERDİ, ATEŞ ETTİM'

Gözaltına alınan Turan Bilen'in Bulanık'taki evi koruma altına alındı. İfadesinde 'Nefsi müdafaa yaptım, beni linç edeceklerdi' diyen Turan Bilen'in daha önce DTP'nin gösterileri ve PKK'nın baskısıyla kepenk kapatma eylemlerine katılmadığı belirtildi. 50 yıl kadar önce Mardin'den Bulanık'a göç ettikleri öğrenilen bir aileye mensup olan 39 yaşındaki Turan Bilen'in kardeşi Metin Bilen'le birlikte uzun süredir manifaturacılık yaptıkları öğrenildi..

BARO BAŞKANI GÖÇMEN: ´KALABALIĞIN AÇIK OLAN BU DÜKKANIN ÖNÜNE ÇEKİLMESİ DÜŞÜNDÜRÜCÜ'

Olayların ardından ilçeye giden Muş Baro Başkanı Sebahattin Göçmen, manifaturacı dükkanının daha önceki olaylarda da açık olduğunu ve kalabalığın bir şekilde bu dükkanının önüne çekilmesinin düşündürücü olduğunu belirtti. Göçmen ´Grup, basın açıklaması yapmak üzere belediye binasından çarşıya doğru yürümüş. Bu sırada polis ekipleri biber gazıyla müdahale etmiş. 1992 yılındaki olaylarına benzer bir provokasyon durumu var ortada. Olayı meydana geldiği manifaturacı dükkanının önünde güvenlik güçleri yer alıyormuş. Kalabalık oraya çekilmiş gibi gözüküyor. Biber gazıyla müdahale edildikten sonra polis ekipleri manifaturacı dükkanının önüne gelmiş. Hukuk ölçüleri içerisinde korunabilir. Bununla ilgili bir sorun yok. Ancak kalabalığın herhangi bir olay çıkmadan o yöne çekilmesi üzerinde şüphelerimizi var. Manifaturacı dükkanının taşlanmasının nedeni ise tüm dükkanların kapalı olmasına rağmen açık olması. Daha öncede manifaturacı dükkanının sahibi bu gibi durumlar karşısında dükkanını açıkmış. Diğer bir şüphemiz de patlayan silahın ağır silah olmasıdır” dedi.

MHP İL BAŞKANI TETİK: 'SÖZ KONUSU ESNAFIN PARTİMİZLE ALAKASI YOKTUR'

MHP Muş İl Başkanı Sadullah Tetik, Bulanık ilçesinde DTP'nin kapatılmasını bahane ederek bir bankanın şubesiyle iş yerlerini yakan gruba ateş açan esnafın partileriyle ilgisinin bulunmadığını bildirdi. MHP Muş İl Başkanı Sadullah Tetik, 'Bulanık'ta yaşanan olay çok üzücüdür. Türk, Kürt, Laz, Çerkez hepimiz kardeşiz. Bizi birbirimize düşürmek isteyenlere fırsat vermemeliyiz. Ancak yaşanan olayın üzerinden partimize zarar vermek isteyen bazı kesimler var. Bazı partili arkadaşlarım, göstericilere ateş açan esnafın MHP'ye üye olduğu dedikodularının olduğu bilgisini ulaştırdı. Söz konusu esnafın partimizle uzaktan yakından alakası yoktur. Herkesi daha sağduyulu davranmaya davet ediyorum. Terörün her türlüsünü kınıyoruz'

POLİS İLÇEDE GECE GEÇ SAATLERE KADAR ÖNLEM ALDI

Muş´un Bulanık İlçesi’nde 2 kişinin ölmesi 9 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan olayların ardından ilçede başka bir olayın yaşanmaması için polis ekipleri geniş güvenlik önlemleri aldı. Havanın soğuk olması nedeniyle bazı polisler yaktıkları ateşin başında ısınmaya çalıştı...

 İlçede zarar gören banka ve işyerlerindeki hasarlar olayı büyüklüğünü gözler önüne seriyor.
Bulanık Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınan yaralıları ziyaret eden Sırrı Sakık hastane önünde toplanan kalabalık ile bir süre sohbet etti.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler