YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
8 rütbeli polis meslekten ihraç edildi
Antalya'da geçen Eylül ayında yasadışı dinleme operasyonu kapsamında tutuklanan, bir üst mahkemeye itiraz sonucu serbest bırakılan 7 rütbeli polis ile ABD'de olduğu için gözaltına alınamayan 1 rütbeli polis meslekten ihraç edildi.
8 rütbeli polis meslekten ihraç edildi
23 Ocak 2015 / 14:30 Güncelleme: 23 Ocak 2015 / 15:27

Geçen yıl 29 Eylül'de Antalya Emniyet Müdürlüğü, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından 137 telefon hattının usulsüz dinlenmesi ile ilgili 'yasadışı dinleme' operasyonu gerçekleştirildi.

İstihbarat Şube eski Müdürü Y.D.'nin de aralarında bulunduğu komiser, komiser yardımcısı ve polis memurlarından oluşan 13 kişi gözaltına alındı. Komiser M.K. ise operasyon esnasında ABD'de olduğu için gözaltına alınamadı. 

2'nci Sınıf Emniyet Müdürü Y.D., 3'üncü Sınıf Emniyet Müdürü B.E., 4'üncü Sınıf Emniyet Müdürü G.T., komiserler İ.Y., A.D., R.Ç. ve Ş.O. ve 6 polis memurunun, 'Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, yönetmek, haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, resmi belgede sahtecilik, suç uydurma' suçlamalarıyla ifadeleri alındı. 

İtiraz üzerine tahliye edildiler

Sorguları tamamlanan 13 polisten 6'sı savcılık tarafından serbest bırakılırken, 7 rütbeli polis tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi'nde yaklaşık 2.5 saat süren duruşmanın ardından 7 rütbeli polis tutuklandı. Yaklaşık 1 hafta sonra avukat Osman Yengil'in itirazını görüşen 3'üncü Sulh Ceza Mahkemesi, polislerin tahliyesine karar verdi. 

En az 1, en fazla 19 kez ihraç

İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu 'yasadışı dinleme ve kişisel verileri arşivleme' gerekçesiyle rütbeli personelle ilgili soruşturmayı kısa süre önce tamamladı. Buna göre, 'Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, yönetmek, haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, resmi belgede sahtecilik, suç uydurma' suçlamalarıyla haklarında işlem yapılanlardan 2'nci Sınıf Emniyet Müdürü Y.D., 3'üncü Sınıf Emniyet Müdürü B.E., 4'üncü Sınıf Emniyet Müdürü G.T., komiserler İ.Y., A.D., R.Ç., Ş.O. ve ABD'de olan M.K. meslekten ihraç edildi.

Polislerin, ihraç kararına itiraz için mahkemeye başvurucağı belirtildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler