YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
8 kişi gözaltına alındı!
Beyoğlu'nda Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğüne bağlı midibüsün geçişi sırasında meydana gelen patlamaya ilişkin 7 ayrı ilçedeki 15 adrese operasyon düzenlendi. Operasyonlarda 1'i kadın 8 kişi gözaltına alındı...
8 kişi gözaltına alındı!
13 Mart 2012 / 18:38 Güncelleme: 13 Mart 2012 / 18:31

Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğüne bağlı midibüsün geçişi sırasında meydana gelen ve 15'i polis 16 kişinin yaralandığı patlamaya ilişkin 7 ayrı ilçedeki 15 adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda 1'i kadın 8 kişinin gözaltına alındığı bildirildi...

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Beyoğlu Sütlüce İmrahor Caddesinde 1 Mart'ta saat 08.50 sıralarında Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde görev yapan polisleri taşıyan midibüsün geçişi sırasında yol kenarına bırakılan motosiklette meydana gelen ve 15'i polis 16 kişinin yaralandığı patlamaya ilgili olarak 1'i kadın 8 kişinin yakalandığı belirtildi.

Yakalanan kişilerin üzerlerinde ve bulundukları adreslerde yapılan aramalarda, 4 ayrı kalıp halinde 890 gram TNT, Rus yapımı 2 el bombası, 4 elektrikli fünye, 2 bomba zamanlayıcısı, 50 fişek, 2 tabanca susturucusu, 1 tabanca namlusu, 1 peruk ile çok sayıda dijital ve örgütsel malzeme ele geçirildiği bildirildi.

Bu arada, olayın ardından bölgede bulunan MOBESE kameraları ile iş yerlerindeki 340 ayrı kameranın kayıtlarının, oluşturulan 60 kişilik özel ekip tarafından inceleme altına alındığı öğrenildi. 900 saat süren incelemenin ardından saldırganların kimliklerini belirleyen polisin,  200 kişilik ekiple, 7 ayrı ilçedeki 15 adrese eş zamanlı operasyonlar düzenleyerek, 1'i kadın 8 kişiyi gözaltına aldığı kaydedildi.

Emniyet Müdürlüğünde sorgulanan zanlıların sıkça Kuzey Irak'a giriş-çıkış yaptıkları ve poliste de kayıtları bulunduğu belirtildi. Terör örgütü PKK üyesi oldukları kaydedilen zanlıların yıllardır İstanbul'da yaşadıkları da ortaya çıktı.

Öte yandan, zanlılardan birinin cep telefonuna patlamadan sonra atıldığı belirlenen iki mesajın polisin dikkatini çektiği öğrenildi. Gelen mesajda; ''Onda şunda bundadır, şunda bunda ondadır, Çevik Kuvvet neredeyse bizim Kürtler oradadır'', gönderilenler kısmında ise bu mesaja cevap olarak ''Onda şunda bundadır, şunda bunda ondadır, Çevik Kuvvet neredeyse bizim bombacılar oradadır'' yazdığı kaydedildi.

Ele geçirilen dijital malzemeler arasında da zanlıların yakalanmaları halinde polise söyleyecekleri hakkında notlar bulunduğu öğrenildi. Şüphelilerin, polis sorgusunda da dijital malzemelerde bulunan notlardaki gibi ezbere ifadeler verdikleri öne sürüldü.

Emniyette sorguları süren 8 şüphelinin yarın adliyeye sevk edileceği bildirildi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler