YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
8 ilde eş zamanlı operasyon
8 ilde eş zamanlı operasyon
21 Ekim 2011 14:32
Kocaeli Emniyet Müdürlüğü ekipleri 8 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirdikleri operasyonda tarihi eser kaçakçılığı yapan 22 kişiyi gözaltına aldı...

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarihi eser kaçakçılığı yapan şebekeye yönelik takibe başladı. 6 ay süren teknik takibin ardından polis operasyon için düğmeye bastı. Kocaeli, Zongludak, İstanbul, Sakarya, Düzce, Edirne, Yalova ve Ordu illerinde eş zamanlı yapılan baskınlarda tarihi eseri satan, alan, kazı yapanlarında aralarında bulunduğu 22 kişi gözaltına alındı. Çetenin liderinin Veysel K. olduğu öğrenilirken gözaltına alınan şahıslar arasında 1 yıl önce Gebze ilçe Emniyet Müdürlüğünde görevliyken tarihi eser kaçakcılığı nedeniyle meslekten ihraç edilen eski polis memurları Serdar K. ile Mehmet D. Gebze ilçesinde Mal Müdürü Cengiz S. Ümraniye Cezaevi 2. Müdürü İbrahim S.'de bulunuyor. Şahısların buldukları haritalar ile Türkiye'nin dört bir yanında ekip halinde kazı yaptıkları kazılarda ele geçen tarihi eserleri sattıkları belirlendi. Kazı yapın şahısların genelde geceleri çalıştıkları polis uygulamalarına yakalanmamak için şahısların polis telsizi kulandıkları tespit edildi. Şahıslar ile birlikte tarihi kadın heykelleri, sikkeler. kadın büstleri, işlemeli taşlar, bakır güğüm ve taslar, tarihi vazolar ile 420 tarihi pul ele geçirildi.

Gözaltına alınan Şükrü S., Serap Ö., Serdar K., Fatih Ü., Hüsnü K., Mehmet D., İbrahim S., Cengiz S., Hüdayet Ö., Recep S., Yücel T., Mehmet Y., Veysel K., Lütfü T., Metin B., Adem H., Hülya G., Mustafa S., Ramazan G., Yaşar D., Zeki H. ve Muhittin Ç., tutuklanma talebi ile adliyeye sevk edildi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler