YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
8 bakana Maliye'den müjde!
Milletvekili olmadıkları halde Bakanlar Kurulu'nda yer alan 3 dönemliklerin maaş problemi Maliye Bakanlığı tarafından çözüldü. Alınan kararın ardından 8 bakan maaşına kavuştu.
8 bakana Maliye'den müjde!
24 Ağustos 2015 / 20:54 Güncelleme: 24 Ağustos 2015 / 20:56

Milletvekili olmadıkları halde Bakanlar Kurulu'nda yer alan 3 dönemlikler; Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Tarım Bakanı Mehdi Eker, Gümrük Bakanı Nurettin Canikli ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik 15 Haziran'dan itibaren maaş alamadılar.

Türkiye siyasetinde örneği yok

Bakanlar Kurulu'nda görev yapan 8 bakan, AK Parti'nin 3 dönem kuralı nedeniyle 7 Haziran seçimlerinde milletvekili adayı olamamışlardı. Yeni hükümet kurulamadığı için görevlerini de devredemeyen 8 bakan, bu süreçte maaş alamamıştı.

Yasalarda, milletvekili olan bakanlarla, dışarıdan atanan bakanların maaş ve özlük hakları düzenlendiği için 8 bakanın durumu iki gruba da girmediğinden maaş alamadı. Ancak sorun Maliye Bakanlığı'nın görüşü ile çözüldü. Maliye, 8 bakana, milletvekili olmadan, dışarıdan kabineye giren bakan formülüyle maaş ödenebileceğini bildirdi. Böylece bir önceki hükümette milletvekili olmadığı halde Dışişleri Bakanı olan Ahmet Davutoğlu ve 2013'te İçişleri Bakanı olarak atanan Efkan Ala gibi sekiz bakana da maaşları bakanlık bütçesinden ödendi. Hürriyet'te yer alan habere göre 8 bakana üç aylık maaş tutarı olarak yaklaşık 45 bin lira ödendiği öğrenildi.

 // Gel ha gönül engin ol
Bakanlar iyi kavuşmuş maaşına birde Sivas demir Çelik işçileri maaşına kavuşsa. İsmet Yılmaz Sivasa bir faydan dokunsun meclis başkanısın bu soruna bir çözüm bulamadın yazık sana...
25 Ağustos 2015 02:43
 // Sami
Mesele kendileri olunca hemencecik oluyor.seçilmemiş bakanlar...
24 Ağustos 2015 22:34
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler