YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
72 yıl sonra Dersim gerçeği
1938 yılında yaşanan Dersim olayları ortaya çıkan bir belgeyle yeniden gündeme geldi..
72 yıl sonra Dersim gerçeği
29 Nisan 2010 / 07:57 Güncelleme: 29 Nisan 2010 / 07:58

1938 yılında yaşanan Dersim olayları, aradan geçen 72 yılın ardından yeniden gündeme geldi. Olaylar sırasında ailesinden 11 kişinin güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğünü iddia eden bir kişi elindeki belgeyle savcılığa suç duyurusunda bulundu. 1955'te valilikten alınan belgede "10 kişinin 1938 harekâtında imha edildiği" belirtiliyor.

Tunceli'de yaşayan memur emeklisi Hüseyin Akgün olaylar sırasında ailesinden 11 kişinin askerler tarafından kurşuna dizilerek öldürüldüğünü iddia etti.

Elindeki belgeyle savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Belge 1955 yılında Tunceli Valiliği tarafından hazırlanmış, ailenin iskan durumuyla ilgili olarak düzenlenen belgenin altında dönemin Tunceli Vali Yardımcısı'nın da imzası bulunuyor.

Akgün'ün iddiasına kanıt olarak gösterdiği belgede dikkat çekici ifadeler var. Belgede öldürülen kişiler için "imha edildi" sözleri yer alıyor.

Akgün işte elindeki bu belgeyle Tunceli Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Aradan geçen 72 yılın ardından ölen yakınlarının hesabını sordu.

Ailenin avukatı Hüseyin Aygün, 'Dersim olaylarının 'insanlığa karşı işlenen suçlar' kategorisine girdiğini, dolayısıyla zaman aşımının bu davada işlemeyeceğini söylüyor.

Belge şimdi Cumhuriyet Savcılarının elinde. Aile gereken araştırma yapılmazsa davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyacak.

Gazetelerde çıkan haberlere göre, Tunceli’de yaşayan emekli memur Hüseyin Aygün, geçen 22 Nisan’da avukatı Hüseyin Aygün aracılığıyla Nazimiye Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

KAYBETTİĞİ 10 AKRABASININ HESABINI 72 YIL SONRA SORUYOR

Nazımiyeli Nahiye Müdürü Zeynel Çavuş’un ailesi, iddiaya göre, jandarma birliklerince Çamurek Köyü Avlosen Deresi’nde kurşuna dizildi. Zeynel Çavuş ile birlikte öldürülenler arasında 36 yaşındaki gelini Humar ve Humar’ın çocukları olan; 20 yaşındaki Elif, 14 yaşındaki Mehmet, 11 yaşındaki Hadice, altı yaşındaki Ahmedi, beş yaşındaki ikizler Suzan ile Alicemal, üç yaşındaki Hetip ve iki yaşındaki Emine vardı.

Zeynel Çavuş’un oğlu ve Humar’ın eşi olan Hüseyin ile kardeşi Ali ise dağlara kaçtı. Kıyımdan sonra Kütahya’nın Altuntaş köyünde zorunlu iskâna tabi tutuldular. Bu karar 1947’de kalktı. Bakanlar Kurulu kararıyla memleketlerine döndüler. Ağabey Hüseyin 1952 yılında öldü. Geriye sadece Ali Akgün kaldı. Akgün’le ilgili kesin karar, 27 Ağustos 1955’te, Tunceli Valiliği’ndeki o toplantıda çıktı. Toplantıya vali yardımcısı, defterdar vekili, ziraat müdürü, tapu sicil muhafızı, toprak ve iskan müdürü katılmıştı.

"HALA ORADALAR"

Belgedeki Ali Akgün’ün oğlu olan Hüseyin Akgün’ün başvurusunda, “Cesetleri hâlâ orada. Mezarsız ve taşsız orada, derede yatmaktadırlar” deniyor. Başvuruda, Dersim harekâtına katılan jandarma birlikleri ve yetkililerinin insanlığa karşı suç işledikleri dile getirilerek soruşturma talep ediliyor.

ÖLÜM TARİHLERİ 0/0/1938

Dersim Katliamı’yla ilgili ikinci suç duyurusu dilekçesi de yine avukat Hüseyin Aygün tarafından 86 yaşındaki müvekkili Efo Bozkurt adına bugün Hozat Cumhuriyet Savcılığı’na veriliyor. Dilekçede yer verilen iddiaya göre Bozkurt Ailesi, ‘Dersim 38’i Hozat’ın Çaytaşı köyünde karşılamıştı.

Kıyımda Efo Bozkurt’un Kurtuluş Savaşı gazisi olan 43 yaşındaki babası Keko, annesi Kuhari, ablaları 16 yaşındaki Havi, 12 yaşındaki Eyti, altı yaşındaki Besi, erkek kardeşleri dört yaşındaki Mehmet, iki yaşındaki Niyazi jandarmalarca kurşuna dizildi. Efo Bozkurt, kıyımdan kaçarak ve yaralı halde kurtuldu. Bozkurt’un üç kardeşinin ve Altıntaş Ailesi’nin altı çocuğunun ölüm tarihi olarak, nüfus kütüklerinde, ‘0/0/1938’ yazıyor.

Akşam

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler