YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
7 şehit soruşturmasında gelişme
7 şehit soruşturmasında gelişme
22 Haziran 2010 09:36
Hakkari Çukurca'da 7 askerin mayına basarak şehit olduğu olayla ilgili soruşturmada komutanlar savcılığa ifade verdi.

Hakkari Çukurca'da 7 askeri şehit eden TSK mayınıyla ilgili askerî savcılığın yürüttüğü soruşturmada önemli bir gelişme yaşandı.

"Teröristleri gördük, ancak çoban ya da kaçakçı zannettik." açıklamasıyla şimşekleri üzerine çeken Hakkari Tümen Komutanı Tümgeneral Gürbüz Kaya ile Çukurca 20'nci Sınır Tugay Komutanı Tuğgeneral Zeki Es, savcılığa ifade verdi.

Şehit ailelerinin avukatları, dosyayı incelemek istedi; ancak askerî savcılık taleplerini reddetti. Şehit Deniz Demirci'nin ailesinin avukatı İsmail Kılıç, delillerin karartılmasından endişelendiğini söyledi. Kılıç, "Dosyaya ulaşmamız engelleniyor. Delillerin karartıldığını düşünüyoruz. Şüphelilere ilişkin tutanakların kanuna ve mahkeme kararına göre verilmesinde bir engel bulunmuyor." dedi.

Çukurca'da yaşanan mayın patlaması sonucu şehit olan 7 asker için Genelkurmay Başkanlığı yaptığı açıklamada askerlerin bastığı mayını teröristlerin döşediğini duyurmuştu. Ancak 25 Haziran 2009'da internete düşen bir ses kaydında döşenen mayınların TSK'ya ait olduğu ifade ediliyordu. Ses kaydında konuşan kişilerin Hakkari Tümen Komutanı Tümgeneral Gürbüz Kaya ve Çukurca Tugay Komutanı Tuğgeneral Zeki Es olduğu ileri sürüldü. Ses kaydında Es, mayınlarla ilgili yaptıkları açıklamaların yanlış olduğunu karşı tarafa bildiriyor. Bunun üzerine Tümgeneral Gürbüz Kaya olduğu iddia edilen kişi "Hiç önemli değil. Kahrolacak bir şey yok. Ben bir şey söyleyeyim. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Burada hayatımızı ortaya koyup mücadele veriyoruz. Bu mücadelenin içerisinde birileri ufak tefek hata yapacaktır." karşılığını veriyor. Ses kayıtlarının ardından ailelerin şikâyeti üzerine Van Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Başsavcıılık, soruşturma sonucunda mayınların askerî birliğin güvenliğini sağlamak amacıyla TSK tarafından yerleştirildiği hükmüne vardı. Ardından dosya görevsizlik kararıyla Genelkurmay'a gönderildi. Görevsizlik kararında, Tuğgeneral Es, Tümgeneral Kaya ve diğer sorumluların 'bilinçli taksirle birden çok kişinin ölümüne sebep olmak' suçundan yargılanması istendi.
Zaman

ödül
 // sedat
gürbüz kaya yi tebriz etmek lazim.Bu adam cok yetenekli,daha önce kendi askerine bomba,simdi de kendi askerini cobanlara kacakcilara kirdirdi.Bu bilinen seyler,bilmedigimiz daha neler becerdi kimbilir....
22 Haziran 2010 09:57
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler