YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
7 şehit davasında 5.duruşma...
7 şehit davasında 5.duruşma...
25 Şubat 2011 17:32
Hakkari'nin Çukruca ilçesinde mayının patlaması sonucu 7 askerimizin şehit olmasıyla ilgili davanın beşinci duruşması yapıldı.

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde el yapımı mayın patlaması sonucu 7 askerin şehit olmasıyla ilgili davanın beşinci duruşması yapıldı.

Genelkurmay Başkanlığı Askeri Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz sanıklar Tuğgeneral Zeki Es, Kurmay Albay Rıza Atilla Erdoğan, Piyade Yüzbaşı Nurettin Altay ile avukatları, patlamada şehit olan bazı askerlerin yakınları ve avukatları katıldı. Duruşmada tanıkların ifadeleri dinlendi.

Tanık Piyade Binbaşı Zafer Güvercin sorgusunda, birliğinin operasyon esnasında Hantepe Üs Bölgesi'nin emniyetini almakla ve operasyona katılan birliklere el yapımı patlayıcılarla oluşturulmuş olan alarm ikaz sistemleri hakkında kılavuzluk hizmeti vermekle görevli olduğunu söyledi.

Görevlendirdiği altı personelin alarm ikaz sistemlerinin yerlerini operasyona katılan birliklere, intikallerine başlamadan önce gösterdiklerini belirten Güvercin, bu çerçevede Uzman Çavuş Nizamettin Ekentok'un da patlamaya maruz kalan 8. Komando Bölüğü'ne bilgi vermek için görevlendirildiğini kaydetti.

Ekentok'un, 8. Komando Bölüğü'nden bir kol komutanı ile görüştüğünü kendisine telsizle bildirdiğini ifade eden Güvercin, kol komutanının Ekentok'a, ''Bizim alarm ikaz sistemlerinden bilgimiz var. Buraya kadar zahmet etmişsiniz'' dediğini Ekentok'tan öğrendiğini söyledi.

Güvercin, 8. Komando Bölüğü'nü intikali esnasında termal kamera ile izlediklerini, bölüğün bir personelinin yürüyüş esnasında yaralanması dolayısıyla bir süre intikalini durdurduğunu ifade etti.

Daha sonra başka bir bölgede bir ısı kaynağı tespit ettiklerini ve teröristlere ait olabileceği düşüncesiyle termal kamerayı o kaynağa yönelttiklerini belirten Güvercin, yaklaşık 15 dakika sonra patlamayı duyduklarını kaydetti.

Patlama bölgesine 25 askeriyle gittiğini bildiren Güvercin, ilk olarak yaralıları aldıklarını, daha sonra şehit olan askerleri bölgeden çıkardıklarını anlattı.

Güvercin, Mahkeme Başkanı Mehmet Yüzbaşıoğlu'nun, olayın ardından patlayıcının menşesine ilişkin bir konuşma duyup duymadığı yönündeki sorusu üzerine, ''Patlayıcının bizim tarafımızdan döşenmiş bir patlayıcı olduğu yönünde bir konuşmaya şahit olmadım. Ben patlamaya neden olanın bir terörist mayını olduğunu düşündüm'' dedi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler