YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
7 saat ne konuştunuz?
Vergi cezaları ile iyice sıkışan Aydın Doğan, Vakit gazetesinin iddiasına göre cezlarla ilgil yürütmeyi durdurma kararı çıkartmak için mahkemeyi kuşatma altına aldı...
7 saat ne konuştunuz?
07 Ekim 2009 / 09:18 Güncelleme: 07 Ekim 2009 / 09:18

Vakit gazetesi Aydın Doğan'ın peşini bırakmıyor. Vakit'in bugün manşetten verdiği haber şöyle;

Aldığı vergi cezaları ile iyice sıkışan Aydın Doğan'ın, cezalar ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı aldırmak için mahkemeyi kuşatma altına aldığı ve danışmanlarının İstanbul Vergi Mahkemesi'ndeki bazı üyeler ile 7 saatlik bir görüşme yaptığı ortaya çıktı. Geçtiğimiz Perşembe günü gerçekleşen görüşmenin ardından, Doğan'ın teminatlarla ilgili yürütmeyi durdurma davası açması manidar bulundu. 
  
Maliye'nin Doğan Grubu'na kestiği vergi cezası sebebiyle İstanbul Vergi Mahkemesi'nde hareketli günler yaşanıyor. Vergi kaçırdığı iddiasıyla yüklü cezalar alan Doğan Grubu, Vergi Mahkemelerini adeta abluka altına aldı. Doğan Yayın Holding bünyesindeki 4 şirkete kesilen vergi cezası ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı almaya çalışan grup yöneticilerinin, vergi mahkemesindeki bazı üyelerle uzun saatler süren görüşmeler yaptığı belirtiliyor.

İHTİYATİ TEDBİR KARARINI ÖNLEMEYE ÇALIŞIYOR

Doğan Grubu'na kesilen cezalarla ilgili süreci, Doğan Holding avukatlarından Özgür Türkmen'in ağabeyi Mali Müşavir Nedim Türkmen ile Mali Danışman N. G.'nin takip ettiği belirtiliyor. Aldığı vergi cezalarıyla iyice sıkışan Doğan için, Yenibosna'daki İstanbul Vergi Mahkemelerine geldikleri iddia edilen Nedim Türkmen ve N.G.'nin, perşembe günü Vergi Mahkemesinde 7 saat süren görüşmeler yaptıkları ve ceza kesilen 4 şirket için yürütmeyi durdurma talebiyle davalar açtıkları iddia ediliyor. Nedim Türkmen ve N.G.'nin yürütmeyi durdurma kararı aldırarak, Maliye Bakanlığı'nın ihtiyati tedbir yoluyla Doğan malvarlığına hacz koymasının önüne geçmeyi amaçladığı ileri sürülüyor.

DAVALAR ARALIKLARLA AÇILMIŞ

Doğan Grubu'nun dava açma sürecinde de ilginç bir yöntem takip ettiği belirtiliyor. 4 şirketle ilgili davalar aynı anda, birbiri peşi sıra açılmak yerine aralıklarla açıldı. İlk dava 2009/2518 numarasıyla 9. Vergi Mahkemesi'nde açıldı. İkinci dava 2009/2564 sayı numarasıyla 6. Vergi Mahkemesi'nde açıldı. Üçüncü dava 2009/2605 sayı numarasıyla 1. Vergi Mahkemesi'nde ve dördüncü dava da 2009/2697 sayı numarasıyla 11. Vergi Mahkemesi'nde açıldı. Açılan ilk dava ile dördüncü dava sayısı arasında 179 dosya bulunması dikkat çekiyor. Davaların arka arkaya açılmak yerine aralıklarla açılmasının, davaların görüleceği mahkeme açısından özel bir bir yöntem olduğu ileri sürülüyor.

O MAHKEMEDE TAKİP ETTİĞİMİZ DAVALAR VAR

Bu arada Doğan Holding avukatlarından Özgür Türkmen'in ağabeyi Nedim Türkmen, Vergi Mahkemesinde bazı üyelerle görüştüğüne yönelik sorularımıza verdiği cevapta, iddiaları kabul etmediğini söyledi. Yargı çevresinin kendisini çok iyi tanıdığını söyleyen Nedim Türkmen, “Benim hiçbir organik bağım yok hiç kimseyle, eski dönemlerde ben o grupta çalışmıştım; ancak şimdi hiçbir şeyimiz yok. Türkiye'de büyük bir yönetim şirketinin sahibiyim” dedi. Kardeşi Özgür Türkmen'in Doğan Holding'de avukat olarak çalıştığını ve kendisinin Doğan Grubu ile organik bir bağının olmadığını belirten Türkmen şunları söyledi: “O mahkemede takip ettiğimiz davalar var ama öyle bir şeyin olması söz konusu değil. O mahkemede tanıdığımız arkadaşlar var ama onlar, o arkadaşlar (Mahkeme Başkanı) değil. Ben aynı zamanda bilirkişilik yapıyorum Ticaret Mahkemelerinde, bütün yargı çevresi beni çok iyi tanır. Vergi yargısıyla bir ilgimiz yok bizim. Uzun bir süredir bu işlerler uğraşmıyorum. 4-5 aydır kendimi spora verdim. Şu anda Orduspor'un başkanıyım. Ben İstanbul'da üniversitede de aynı zamanda hocayım, derslere giriyorum.”

DOĞAN YAYIN HOLDİNG'TEN DAVA

Öte yandan, Doğan Yayın Holding A.Ş., bağlı ortaklığı Doğan TV Holding A.Ş. ile dolaylı bağlı bazı ortaklıkları tarafından vergi dairelerince gösterilmesi talep edilen teminat ile ilgili olarak yürütmenin durdurulması talebi ile dava açıldığının öğrenildiğini duyurdu.

Doğan Yayın Holding'in Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda yayımlanan özel durum açıklamasında, doğrudan bağlı ortaklığı Doğan TV Holding A.Ş. ile dolaylı bağlı ortaklıkları D Yapım Reklamcılık ve Dağıtım A.Ş., Doğan Prodüksiyon Hizmetleri A.Ş. ve Alp Görsel İletişim Hizmetleri A.Ş.'ye ait 2005, 2006 ve 2007 hesap dönemleri, Vergi İnceleme Raporları ile ilgili her türlü idari ve kanuni işlemin, adı geçen bağlı ortaklıklarca takip edilmekte ve yerine getirilmekte olduğunun daha önce kamuya açıklandığı hatırlatıldı.

Doğan Yayın Holding bu açıklamayı yaparken, farklı şirketler adına açılan davaların hepsinin, NedimTürkmen'in kardeşi avukat Özgür Türkmen imzasını taşıması dikkat çekici bulundu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler