YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
7 ilde terör operasyonu: 85 gözaltı
İstanbul, İzmir ve Ankara'nın da aralarında bulunduğu 7 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen terör örgütü DHKP/C'ye yönelik operasyonlarda, 15'i avukat 85 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.
7 ilde terör operasyonu: 85 gözaltı
18 Ocak 2013 / 19:05 Güncelleme: 18 Ocak 2013 / 19:10

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin talimatı üzerine, terörle mücadele, çevik kuvvet ve özel harekat polislerince sabah saatlerinde yapılan operasyonlar, İstanbul başta olmak üzere 7 ili kapsadı.

Son aylarda silahlı-bombalı saldırılarını artıran DHKP-C terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarda 85 kişinin gözaltına alındığı, bu kişilerden 15'inin, Halkın Hukuk Bürosu ve Çağdaş Hukukçular Derneği'ne (ÇHD) bağlı avukatlar olduğu belirtildi.

Öte yandan, 600 polisin İstanbul'daki 20 ayrı adrese yaptığı baskınlarda gözaltına alınan 15 kişinin, örgütte üst düzey yönetici olduğu bildirildi.

Yine bazı adreslerde bulunan kozmik odalara polisin 6 saatlik çalışmayla girebildiği öğrenildi.

Aramalar sırasında özel kapı ve düzeneklerle karşılaşan polis ekipleri, bazı adreslerdeki odalara da çelik kapıların kırılmasından sonra ulaşabildi.

Ekipler, yapılan aramalarda çok sayıda dijital ve yazılı belge ele geçirdi. Şüphelilerin bazı dokümanları yakarak imha etmeye çalıştığı öğrenildi.

TAYAD, Gençlik Federasyonu, İdil Kültür Merkezi, Yürüyüş Dergisi ve Halkın Hukuk Bürosu'nda aramalar yapılırken, örgütün üst düzey yöneticisi olduğu iddia edilen K.K'nın, Halkın Hukuk Bürosu'nda saklandığı gizli bölmede yakalandığı kaydedildi.

İstanbul'da gözaltına alınan avukatlar arasında, ÇHD İstanbul Şube Başkanı Taylan Tanay ve ÇHD Sekreteri Güçlü Sevimli ile Güray Dağ, Gülvin Aydın, Ebru Timtik, Barkın Timtik ve Naciye Demir'in de bulunduğu belirtildi.

AA

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler