YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
7 Haziran neden uluslararası bir seçim? İşte delilleri...
Batı'nın, bilhassa da Amerikan, İngiliz ve Alman basınının 7 Haziran seçimlerine yönelik yoğun 'duygusallığını', demokrasinin ulvi değerleri üzerinden okuma masumiyetine kapılamayız. Bakın Batı medyasının ruh hali neyi yansıtıyor...
7 Haziran neden uluslararası bir seçim? İşte delilleri...
06 Haziran 2015 / 12:30 Güncelleme: 06 Haziran 2015 / 14:14

İşte Nedret Ersanel'in Yeni Şafak'ta yayımlanan Üst aklın ordusu: Dış kalemler ve ‘sandık nöbetçileri’ başlıklı yazısı:

“Pazar günü Türkiye'de yapılacak seçimler öncesinde, hile yapılacağına dair kaygılar belirdi. Bir gönüllüler ordusu bu kaygıya engel olma niyetinde.” (Neue Zürche Zeitung)

***

“On binlerce seçmen, oy pusulalarını korumak için kaydoluyor; bu da seçimlerin adil bir şekilde yapılacağına ilişkin inancın yıprandığına dikkat çekiyor. 'Oy ve Ötesi'nin kurucuları, Türkiye'nin 81 ilinden 41'inde seçimleri ve oy sayımını gözlemlemek için 50 binden fazla gönüllünün söz konusu sivil girişime katıldığını belirtti.” (The Wall Street Journal)

***

“AKP geçmişte seçim sandıklarında hileler yaptı ve başka dümenler çevirdi. Bunları tekrar yapmaya hazırlanıyor. Bu yüzden AKP'nin kaç sandalye kazanacağı önemli değil. Erdoğan hâlihazırda bir tiran ve Türkiye'nin yolu da çizilmiş durumda. (The Washington Times)

***

“Ak Partinin sonuçlara müdahale etmeyi planladığı iddiaları arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'nin cesur muhalif medyasıyla düşmanlığı aleni bir savaşa dönüştü...” (The Gurdian)

***

AK Parti'nin seçimleri kazanması halinde Erdoğan tek adam olacak.” Huffington Post'taki Graham Fuller 

***

“Saray'daki tuvalet kapakları seçim kampanyasına dönüştü. Erdoğan sadece otoriter değil, müsrif.” Financial Times

***

“HDP'nin barajı aşmasının AK Parti'nin yanlış işler yaptığını anlamasını sağlayacağı” İsrail-Haaretz

***

“Erdoğan oy pusulasında bulunmuyor ama bu önemsiz. Seçimlerde büyük bir zafer, Erdoğan'ın-modern Türkiye'nin kurucusu- Atatürk'ü gölgede bırakma girişiminde bir kilometre taşı olacak. (The New York Times.)

***

“HDP seçim barajını aşamazsa AKP 330 koltuğu garantileyecek. Bu siyasi istikrarsızlığı tetikleyebilir. Aşırı muhafazakâr bir liderin elinde gücün yoğunlaşmasına öfkeli laikler Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığını sürekli protesto edeceklerdir. Kürtler ise Türkiye'nin Kürt başkenti Diyarbakır'da bir 'Kürt Meclisi' ilan edebilirler.” (The Wall Street Journal)

***

“En iyi ihtimalle Türkler, Cumhurbaşkanı'nın cüretkâr hırslarını sandıkta engelleyecekler. Erdoğan'ın tek adam yönetimine ilerlemesini önlemenin tek yolu bu.” (The Wall Street Journal)

***

“Bu seçimde her şey farklı, muhalefet kendine özgü konularla öne çıkıyor.” (NeueZürcherZeitung)

***

“HDP demokratik bir parti olarak öne çıkmakta ve Erdoğan'ın otokratik sistemine zıt görüntü vermekte. Erdoğan'ın sistemi Türk toplumuna zehir saçıyor ve HDP'ye verilecek her oy panzehir niteliğinde.” (Die Tageszeitung)

***

“Oyların yüzde 52'sini alan Erdoğan 7 Haziran seçimleri öncesi gerçek bir despota dönüştü. Her gün muhalefeti hayali komplolarla kınıyor ve bağımsız basını tehdit ediyor. Ülkenin demokratik güçlerinin bu despota haddini bildirmesi gerek.” (Le Monde)

***

“Seçmenler Erdoğan'a güç verirse, geride kalan bir avuç kontrol mekanizmasını da ele geçirmesi çok büyük talihsizlik olur.” (Financial Times)

***

“Cumhurbaşkanı Erdoğan Meclis'i bir kenara itmeyi ve diktatör olarak yönetimi ele geçirmeyi planlarken, pazar günü kazanırsa durdurulamaz olacak. Engellenirse de öfkesi serbest kalacak.” (The Guardian)

***

Birçok Türk Erdoğan'ın TBMM'de çoğunluğu ele geçirmesini önlemek için Kürt partisine oy vermeye hazırlanıyor. Erdoğan, The New York Times'a yerini bilmesini öneriyor. Bunu söyleyebiliyor ve bu Türk ekonomisi düşüşe geçmedikçe devam edecek.” (Haaretz)

 

 // Vedat Yılmaz
Uyanalım kardeşlerim gerçekleri görmenin zamanı gelmedimi...
06 Haziran 2015 13:06
 // Vedat Yılmaz
Bunlar nedense birden türkiye sevdalısı oldular eger bu gazeteler birini bukadar kötülemeye çalışıyorsa o insanda cevher var demekdir o insanlar türkiye için çalışıyor demekdir İNADINA AKP İNADINA ERDOGAN Demeliyiz memleketimizin selameti için...
06 Haziran 2015 13:03
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler