YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
7 bin 200 kişinin Türkiye’ye girişi yasak
7 bin 200 kişinin Türkiye’ye girişi yasak
06 Aralık 2014 11:30
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'ye giriş yasağı listesindeki kişi sayısını 7 bin 200 kişi olarak açıkladı.

IŞİD terörünün başlamasıyla yabancı savaşçıların bölgeye geçişi konusunda eleştirilen Türkiye giriş yasağı listesini 7 bin 200’e çıkardı ve sınırdaki güvenlik önlemlerini artırdı.

Mevlüt Çavuşoğlu: Türkiye’ye girişi yasak 7 bin 200 kişi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Basel’de düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) 21. Bakanlar Konseyi toplantısında terörizmin hala uluslararası barışa karşı büyük bir tehdit oluşturduğunu ve tüm ülkelerin işbirliği yapması gerektiğini vurguladı. Türkiye ve ABD’nin 2011 yılında terörle mücadelede uluslararası işbirliğinin artırılması için küresel bir girişim başlattığını hatırlattı. Yabancı teröristlerin küresel bir tehdit olduğu belirten Çavuşoğlu “Suriye ve Irak’taki tehdit geçmiştekilerden farklı değil ve biz bundan bir ders çıkarmalıyız. Bu tehdidi, büyük bir yangından çıkan dumanı başka yöne çevirerek önleyemeyiz. Suriye ve Irak’taki bu yangını söndürmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin gerekli uyarıları defalarca yaptığını ifade eden Çavuşoğlu, uluslararası toplumun Suriye’deki krize cevap verememesi ve eski Irak hükümetinin etnik politikalarının El Kaide’nin DEAŞ (IŞİD) adı altında doğmasına zemin hazırladığını ifade etti. Çavuşoğlu, “DEAŞ, din adı altında ve sosyal medya aracılığıyla 80’den fazla ülkeden kişiyi bünyesinde topladı ama DEAŞ’a katılanların yarıdan fazlası bölge insanı.

Bu nedenle, sadece yabancı terörist unsurunu gündeme getirmek bu sorunu çözmez. Askeri ve kolluk tedbirlerinin yanında rehabilitasyon, radikalizmi ortadan kaldırmak, ülkenin ve devletin yeniden inşasını da içeren kapsamlı bir strateji gerekli” dedi. Çavuşoğlu, Türkiye’nin terörle mücadele çalışmaları hakkında “Yabancı savaşçılara ilişkin ülkeye giriş yasağı listemizde 7 bin 200’den fazla isim var. 2011’den beri bin 50 kişiyi sınır dışı ettik. Sınır dışı ettiklerimiz sınır kapılarımıza yine geliyor. Suriye sınırımızda güvenlik önlemlerini artırdık” ifadelerini kullandı.  

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler