YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
62. Hükümet geliyor!
Bugün tüm gözler Ak Parti 1. Olağanüstü Kongresi'ne odaklanacak. Yeni Türkiye yolunda 62. Hükümeti'nin kuruluşunun adımı atılacak.
62. Hükümet geliyor!
27 Ağustos 2014 / 05:24 Güncelleme: 27 Ağustos 2014 / 05:28

Bugün AK Parti'nin olağan kongresiyle Genel Başkanı değişecek. Yarın Cumhurbaşkanlığı, cuma günü de Başbakanlık'ta yeni dönem başlayacak. Üç tarihi başlangıçta da başrolü oynayacak isim Recep Tayyip Erdoğan olacak.

Tarihi kongre bugün

İlk kez gerçekleşecek Genel Başkanlık değişimi için bin 460 delegeden, kongreye katılanların tamamının imzasıyla Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu "tek aday" olarak gösterilecek.

Erdoğan'ın görevi Davutoğlu'na

Erdoğan'ın, "Genel Başkanlığa veda" konuşması yapacağı kongrede "yeni başlangıç" vurgusu öne çıkacak. Kongreyle birlikte, 13 yıldır AK Parti Kurucu Genel Başkanı olan Erdoğan görevini Davutoğlu'na devretmiş olacak. Perşembe TBMM'de "Cumhurbaşkanlığı yemin töreni" yapılacak. Meclis'e, forsu kapatılmış makam aracıyla gelecek olan Erdoğan, mazbatasını TBMM Başkanı Cemil Çiçek'ten aldıktan sonra Cumhurbaşkanlığı yemini ederek resmen görevine başlayacak. Erdoğan, törenle görevi resmen Abdullah Gül'den devralarak 12. Cumhurbaşkanı olacak.

62. Hükümet yolda

Tarihi dönüşümde üçüncü aşama ise Cuma günü gerçekleşecek. Erdoğan, "Cumhurbaşkanı" sıfatıyla, hükümeti kurma görevini bugün AK Parti Genel Başkanı seçilmesi beklenen Ahmet Davutoğlu'na verecek. Kabinedeki nöbet değişiminin de kısa süre içinde gerçekleşmesi planlanıyor.

'Başkomutan' Erdoğan

Cumhurbaşkanlığı görevini devralacak olan Erdoğan'ın, Cumartesi günü 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerinde "Başkomutan" sıfatıyla tebrikleri kabul etmesi ve resepsiyon vermesi öngörülüyor. 1 Eylül'de KKTC'yi, 3 Eylül'de Azerbaycan'ı, 4-5 Eylül'de de NATO Zirvesi için Galler'i ziyareti öngörülen Erdoğan, üç tarihi süreçte de başrolü oynamış olacak.

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler