YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
6 sanığın tutukluluk hali devam edecek
Aralarında Cemal Temizöz ve Cizre Eski Belediye Başkanı Kamil Atağ'ın bulunduğu 6 sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verildi
6 sanığın tutukluluk hali devam edecek
09 Ekim 2009 / 15:31 Güncelleme: 09 Ekim 2009 / 15:42

 Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi, Kayseri Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz ve eski Cizre Belediye Başkanı
 Kamil Atağ'ın da aralarında bulunduğu tutuklu 6 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.
        

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde sabah başlayan duruşmada, 1 albay ve 2 yüzbaşı gözetiminde getirilen tutuklu sanıklar Cemal Temizöz, Kamil Atağ, Tamer Atağ, Fırat Altın (Abdulhakim Güven), Hıdır Altuğ ve Adem Yakin hazır  bulundu. Tutuksuz yargılanan ve hakkında yakalama kararı bulunan Kukel Atağ ise duruşmaya katılmadı.
        

Duruşmada, iddia makamı tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilmesini mahkemeden talep etti. Sanık avukatlarından Mustafa Olcayto Özhan, davanın uzamasının kamu vicdanını rahatsız ettiğini, dosyada ciddi delillerin bulunmadığını belirterek, tahliye talebinde bulundu.
         
''BEN HALEN KOMUTANIM''

         

Sanık avukatlarının savunmalarından sonra söz alan sanık Cemal Temizöz, tanık maktul Ramazan Uygur'un oğlu İsmet Uygur'un ifadelerinde anlattığı gibi Cizre'nin o dönemde savaş alanını andırdığını söyledi. Böylesine bir dönemde ilçede komutanlık yaptığını hatırlatan Temizöz, şöyle dedi:
        

''Bu ortamda jandarma olarak herhangi bir şehit vermedik. Meslek hayatım boyunca ben hiç karargah görevi yapmadım. Hep alanda, vatandaşın huzur ve güveni için mücadele ettim. Lekesiz bir şekilde görevimi yaptım. Kayseri İl JandarmaKomutanı iken tutuklandım. Halen bu görevim devam etmektedir. Mağdur duruma düştüm. Terör örgütlerinin hedefi durumuna geldim. Beni öldürmek istemektedirler. Başarılı çalışmalarım jandarma teşkilatı tarafından takdir edilmiştir. Tahliyemi talep ediyorum.''
        

Sanıklardan eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atağ da asıl mağdurun kendileri olduğunu belirterek, ''Tanık Mehmet Nuri Binzet bir yalan makinesidir. Oynak biridir. Bu davada mağdur varsa onlar da bizleriz'' dedi. Mahkeme heyeti, verdiği kısa bir aranın ardından eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 16 Ekim 2009 tarihine erteledi.
         
 İSTENEN CEZALAR
         
        

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan 104 sayfalık iddianamede, sanıkların TCK'nın ''Adam öldürmek'', ''Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak'' ve ''Adam öldürmeye azmettirmek'' suçlarından cezalandırılmaları isteniyor.
        

Sanıklardan Cemal Temizöz'ün 9, Kamil Atağ'ın 7, Tamer Atağ'ın 2, Adem Yakin'in 7, Hıdır Altuğ'un 3, Fırat Altın'ın (Abdulhakim Güven) 6, Kukel Atağ'ın ise bir kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları isteniyor.
        

İddianamede, sanık Albay Temizöz'ün 1993'te Cizre'de ''terörle mücadele ediliyor'' görüntüsü altında ''korucu, itirafçı ve uzman çavuşlardan bir grup oluşturduğu'' ileri sürülüyor.
        

''Söz konusu grubun, süreç içerisinde asli görevinden ayrılarak, terör örgütü PKK'ya yardım ettiğinin değerlendirildiği ya da özel sebeplerden dolayı gözaltına aldıkları kişileri sorguladığı''na yer verilen iddianamede, grubun, bu sorgulanan kişilerden bir kısmını öldürdüğü öne sürülüyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler