YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
6 kişi dağda mahsur kaldı
Valla Kanyonu'ndaki mahsur kalan 6 kişinin yeri belirlendi
6 kişi dağda mahsur kaldı
20 Ağustos 2012 / 10:16 Güncelleme: 20 Ağustos 2012 / 10:16
Kastamonu'nun Pınarbaşı ilçesine bağlı Muratbaşı Köyü'ndeki Valla Kanyonu'nda mahsur kaldıklarını belirten 6 kişinin yerleri belirlendi. Şiddetli yağmur ve gece olması nedeniyle ulaşılamayan kişilere helikopterden erzak atıldı.

Kanyonda kaybolduktan sonra Kastamonu 112 Acil Servisi'ni arayan 6 kişilik gruba ulaşmak için ilçede kriz masası oluşturuldu.

Kastamonu Vali Yardımcısı Atilla Kantay başkanlığındaki kriz masası ekipleri, yaptıkları çalışmalar sonucunda kayıp 6 kişinin yerini belirledi.

Bu kişilerin kurtarılması için helikopterle olay yerine giden kurtarma ekipleri şiddetli yağmur ve karanlık nedeniyle kazazedelere ulaşamayarak geri döndü. Helikopter daha sonra tekrar havalanarak bu kişilerin bulunduğu yere çeşitli yaşam malzemesi attı.

İlçede bekleyen kurtarma ekipleri hava şartlarının düzelmesinin ardından tekrar mahsur kalan kişileri kurtarmak için operasyon başlatacak.

Kastamonu Vali Yardımcısı Atilla Kantay, sivil savunma ve sağlık ekiplerinin mahsur kalan kişilerin yerini bulduğunu belirterek, ulaşmak için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

Yetkililer kayıp kişilerin 112 Acil servisine, İstanbul'dan geldiklerini, 2 bayan 6 kişi olduklarını, içlerinden birinin hayatını kaybettiği yönünde bilgi verdiklerini ifade ettiler.

Bu arada ilçedeki kötü hava şartları araştırma ekiplerinin çalışmalarını güçleştirirken, şiddetli yağmur nedeniyle ekiplerin kanyonun içerilerine doğru ilerleyemiyor.

-Valla Kanyonu-

Kastamonu'nun Pınarbaşı ilçesi Muratbaşı Köyü sınırları içinde bulunan Valla Kanyonu, Devrekani Çayı ile Kanlıçay'ın birleştiği bölgeden başlayıp, Cide ilçesi istikametinde 12 kilometre uzunluğunda devam eden ve turistler tarafından sıkça ziyaret edilen bir yer. Girişi son derece zor olan kanyonun, yan duvar kayalarının yüksekliği yer yer 800-1200 metreye ulaşıyor.

Sarp kayalıklarında kartal, akbaba, atmaca, doğan gibi tüm yabani hayvanları barındırıyor. Doğal tuzaklar ve tehlikelerle dolu kanyonun teçhizatsız ve rehbersiz geçilmesi mümkün değil.

Doğaseverlerin ziyaret yeri olarak bilinen Valla Kanyonu, 1994 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'nden gelen 4 öğrencinin burada kaybolup, 14 gün sonra Cide ilçesinden çıkmaları ve burasını ''Vahşi Cennet'' olarak tanımlamaları ile basında yer almıştı.

İŞTE MAHSUR KALANLARIN KİMLİKLERİ

Kastamonu Vali Yardımcısı Atila Kantay, mahsur kalan kişilerin kimliklerini açıkladı.

Pınarbaşı ilçesindeki kriz masasını yöneten Kastamonu Vali Yardımcısı Kantay, yaptığı açıklamada, kanyonda mahsur kalan kişilerin, Anıl Bakan, Yalçın Akbulut, Füsun Sönmez, Ahmet Yarlıgan, Necla Tatlı ve Bayram Sönmez olduğunun belirlendiğini söyledi.

Bu kişilere havadan erzak atıldığını belirten Kantay şunları kaydetti:

''Mahsur kalanlardan aldığımız bilgi bir arkadaşlarının öldüğü yönünde. Ölen kişinin kimliği bilinmiyor. 5 kişinin kıyafetleri geceyi geçirmek için uygun ve ısıya dayanıklı. Havanın uygun olmaması ve karanlıktan dolayı kurtarma operasyonu yarın sabah başlayacak. Havadan 7 adet yardım paketi atıldı, yardım paketlerinin 3'üne ulaşılmış durumda. Mahsur kalanlardan 4 tanesi çok sayıda kanyona gitmiş. Ama buraya ilk defa girmişler. 4'ü profesyonel, 2'si amatör. Amacımız en kısa zamanda mahsur kalan vatandaşlarımıza ulaşmak.''

Bu arada ilçede bekleyen kurtarma ekipleri günün ağarmasıyla birlikte kurtarma çalışmalarına yeniden başlayacak.  (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler