YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
6 çocuk için 58’er yıl ceza!
6 çocuk için 58’er yıl ceza!
6 çocuk için 58’er yıl ceza!
02 Aralık 2008 / 10:39 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Van’da terör kıskacındaki çocukların, eylemlere neden katıldıklarını bile bilmedikleri ortaya çıktı. Aynı gün Adana’da ise 6 çocuk hakkında ‘PKK propagandası’ yapmaktan 58’er yıl hapis cezası istendi.

Kendisine yandaş bulamayan terör örgütü PKK’nın izinsiz gösterilerde çocukları korkutarak, sindirerek ya da ödüllendirerek eylemlerine alet ettiği bir kez daha polis kayıtlarına girdi. Van’da psikolog eşliğinde ifadeleri alınan çocukların birçoğunun, eylemlere neden katıldıklarını dahi bilmediği ortaya çıktı. İlköğretim ve lise çağındaki çocukların okul çıkışlarında örgüt elemanları tarafından kandırılarak eylemlere itildiğini belirleyen polis, suça karışan çocukların, okuldan ve ailelerinden koparılmak istendiğine dikkat çekti.

MOBESE’YE TAKILDILAR

Van’da 1 Kasım 2008’de düzenlenen izinsiz gösterilere katılanların görüntüleri, güvenlik kameralarına takıldı. Kamera görüntülerinden tespit edilen göstericiler gözaltına alınırken, bir aracın durdurularak yakılması saniye saniye güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde bir otomobili ele geçiren göstericiler, aracı tekmeleyerek, taşlarla camlarını kırıyor, ardından aracı yol ortasında ateşe veriyor. Eylemcilerin bazıları polis tarafından yakalanırken bazılarının da aileleri tarafından güvenlik güçlerine teslim edildiği öğrenildi.

CEZA ÖRGÜTE YARIYOR

Polis yetkilileri, uzman psikolog yardımıyla ifadeleri alınan çocukların birçoğunun ‘eylemi niçin yaptığını bilmediğinin’ ortaya çıktığını bildirdi. Yetkililer, bu çocukların çoğunun ve ailelerinin terörle ilgili sabıkalarının bulunmadığını kaydettiler. İlköğretim ve lise çağındaki çocukların okul çıkışlarında kandırılarak eylemlere itildiğini belirten polis, ceza vermenin terör örgütüne katılımı kolaylaştırdığını ifade etti.

ÖNCE SOKAKTA SONRA SAHADA KARŞI KARŞIYA


Çoğu eylemlere neden katıldığını bile bilmeyen çocuklar, bir yandan polise taş atarken, diğer yandan da aynı polisle futbol oynuyor. Adana’da geçen ay korsan gösteriye katılan çocuklar, sadece iki gün sonra çevik kuvvet ekipleriyle top oynadılar.

MASKELİ BİRİ ‘TAŞ ATIN’ DEDİ


Adana’da, çoğunluğu çocuklardan oluşan eylemciler, polise taş ve molotof kokteyli atmıştı. Gözaltına alınan 6 çocuktan 3’ü tutuklanırken, 3’ü tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Çocuklar, ifadelerinde, yüzü örtülü birinin kendilerine talimat verdiğini söyledi.

6 ÇOCUK İÇİN 58’ER YIL CEZA

Van’da çocukların ‘terör kıskacında olduğu’ tespiti yapılırken, aynı gün Adana’da yasa dışı eylem yapıp polise taş attıkları iddiasıyla yakalanan, yaşları 13-16 arasında değişen 6 çocuk hakkında 58’er yıl hapis istemiyle dava açıldı.

Abdullah Öcalan’a işkence yapıldığı dedikoduları üzerine 19 Ekim 2008’de çoğunluğu çocuklardan oluşan eylemciler, korsan gösteri yapıp, polise taş ve molotof atmıştı. Polisin yakaladığı İ.G. (15), Ö.Ö. (15) ve M.O. (16) tutuklanırken, C.K. (14), İ.S. (13) ile S.Ö. (14) tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

TAŞI BIRAKTIM

İddianameyi tamamlayan Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı, 6 çocuk hakkında ‘PKK propagandası yapmak’tan dava açtı. Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak çocuklar için 58’er yıl hapis cezası istendi. Adana sanıklarından 13 yaşındaki İ.S’nin ifadesi de Van’daki çocuklarla benzerdi: ‘Yengemi düğünden çağırmaya gittim. Yüzü sarılı biri polislere taş atmamı istedi. Önce atmadım. Sonra korktuğum için elime taş aldım. Yüzü kapalı çocuk gidince taşı yere bıraktım. Bu arada polisler yakaladı.’ (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler