YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
6 başbakana darbe tavrı
6 başbakana darbe tavrı
22 Mart 2010 09:17
Başbakanlık Uzmanları Derneği'nin 2010 masa takviminde Türkiye'de başbakanlık yapan 6 isme demokratik yollarla seçilmediği gerekçesiyle yer verilmedi

Başbakanlık'ın elit kadrosunu oluşturan uzmanların kurduğu Başbakanlık Uzmanları Derneği'nin 2010 masa takviminde, Başbakanlık bürokrasisinin darbe karşıtı tavrını gösteren önemli bir ayrıntı ortaya çıktı.

Takvimde Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Başbakanı olan Atatürk'ten başlayarak Recep Tayyip Erdoğan'a kadar görev yapan tüm başbakanların fotoğraflı tanıtımı yer aldı. Takvimde, demokratik seçimle başbakan seçilmediği halde darbe ve muhtıra dönemlerinin ardından Başbakan olan; Cemal Gürsel, Nihat Erim, Ferit Melen, Mehmet Naim Talu, Sadi Irmak ve Bülent Ulusu'ya ise yer verilmedi. Gerekçe olarak, bu isimlerin demokrasiyi rafa kaldıran darbe dönemlerinde, halktan almadığı bir yetkiyi kullanmaları gösterildi.

BAŞBAKAN SAYILMAZLAR

Derneğin bu tavrı, ara rejim dönemlerinde başbakanlık yapanların, başbakan sayılıp sayılamayacağı tartışmasını alevlendirdi. Hukukçulara göre, darbe dönemlerinde demokrasi silah zoruyla rafa kaldırıldığı için, yönetimi temsil eden "Başbakanlık" unvanı kullanılamaz. Takvimde yer verilmeyen 6 isimle birlikte Türkiye'de başbakanlık yapan 29 kişi var. Başbakanlık'ın resmi internet sitesindeki "Başbakanlar" bölümünde 29 kişinin tamamı başbakanlar arasında sayılıyor.
Bugün

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler