YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
56 sanıklı dava başladı
56 sanıklı dava başladı
14 Aralık 2011 14:39
''Şantaj ve askeri casusluk'' iddialarına ilişkin 13'ü tutuklu 56 sanığın yargılandığı davanın 8. duruşması başladı.

''Şantaj ve askeri casusluk'' iddialarına ilişkin emekli Albay İbrahim Sezer'in de aralarında bulunduğu 13'ü tutuklu 56 sanığın yargılandığı davanın 8. duruşması başladı.

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesinde saat 13.30'da başlayan duruşmaya, emekli Albay İbrahim Sezer'in de aralarında bulunduğu 13 tutuklu sanık katıldı.

''Gölcük Donanma Komutanlığında ele geçirilen belgelere'' ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklu bulunan Binbaşı Kemalettin Yakar ile ''Balyoz'' davasının tutuklu sanığı Tuğamiral Şafak Yürekli'nin de aralarında bulunduğu 9 tutuksuz sanık hazır bulundu. Duruşmaya 21 kişi de ''müşteki'' sıfatıyla katıldı.

Duruşmada söz alan sanık avukatlarından Hüseyin Ersöz, asker kişilerin işlediği suçlardan dolayı askeri mahkemede yargılanması gerektiğini belirterek, mahkemenin görevsizlik kararı vermesi gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet Savcısı, bu konudaki talebin daha önce reddedildiğini hatırlatarak, tekrar reddedilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, Avukat Hüseyin Ersöz'ün talebini incelemek üzere duruşmaya ara verdi.

Ceza istemleri

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, tutuklu sanık İbrahim Sezer'in ''suç işlemek amacıyla örgüt kurma, 33 kez özel hayatın gizliliğini ihlal etme, haberleşmenin gizliliğini ihlal etme, kişiler arasındaki konuşmaların dinlenilmesi ve kayda alınması, kişisel verilerin kaydedilmesi, kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme ve ele geçirme, fuhşa teşvik etme, devletin gizliliğine ilişkin belgeleri yok etme, sahtecilik yapma veya çalma, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme, gizli belgeleri siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin etme ve yasaklanan bilgileri temin etme'' suçlarından toplam 60 yıl 8 ay ile 172,5 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Gözaltına alındığında TÜBİTAK'ta daire başkanı olan sanıklardan Yücel Çipli'nin ise ''suç işlemek amacıyla örgüt kurma, kişisel verilerin kaydedilmesi, kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme ve ele geçirme, devletin gizliliğine ilişkin belgeleri yok etme, sahtecilik yapma veya çalma, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme, yasaklanan bilgileri temin etme, gizli belgeleri siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin etme'' suçlarından toplam 31 ila 58 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep edilen iddianamede, temin ettiği gizli belgeleri örgüt üyelerine verdiği iddia edilen Tuğamiral Şafak Yürekli'nin, ''örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme, yasaklanan bilgileri temin etme'' suçlarından 2 ila 6 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması öngörülüyor.

''Askeri okulda okuyan bazı öğrencilerin disiplin cezası almaması amacıyla örgütün talimatlarına uygun olarak aracı olduğu ve örgüt yöneticisi emekli Albay İbrahim Sezer'e elinde bulunan bazı belge ve bilgileri dijital ortama kaydedip ilettiği'' öne sürülen sanık Tuğamiral Fahri Can Yıldırım'ın da ''suç örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme'' suçundan 1 ila 3 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılması talep edilen iddianamede, Mehmet Seyfettin Alevcan, Zeki Mesten ve Tamer Zorlubaş'ın da aralarında bulunduğu 52 sanığın da 1 ila 115'er yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılması isteniyor.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler