YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
50 milyon vatandaşın sızdırılan kimlik bilgileri 12 partide
50 milyon Türkiye vatandaşının kimlik bilgilerinin sızdırılmasıyla ilgili olarak Yüksek Seçim Kurulu, seçmen kimlik bilgilerinin 12 siyasi partiyle paylaşıldığını açıkladı.
50 milyon vatandaşın sızdırılan kimlik bilgileri 12 partide
10 Mayıs 2016 / 09:19 Güncelleme: 10 Mayıs 2016 / 09:26

Bilişim Suçlarını Soruşturma Bürosu, 3 Nisan Pazar günü, 49 milyon 611 bin 709 Türkiye vatandaşının tüm kimlik bilgilerinin internete sızdırılmasıyla ilgili soruşturma başlatmıştı.

Savcılık, soruşturma kapsamında, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne ayrı ayrı yazı göndererek bilgi talep etmişti.

YSK CEVABI ULAŞTI

Ankara Başsavcılığı'nın talebi üzerine incelemesini tamamlayan YSK, konuyla ilgili cevap verdi. Başsavcılığa gönderilen yazıda, YSK, kimlik bilgilerini 12 siyasi partiyle paylaştıklarını bildirdi.

Söz konusu partiler arasında AK Parti, CHP, MHP, TKP (Türkiye Komünist Partisi) ve HADEP'in (Halkın Demokrasi Partisi) de yer aldığı belirtildi.

MÜDÜR VE YARDIMCILARININ DA ULAŞMA YETKİSİ BULUNUYOR

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü de beklenen cevabı Başsavcılığa gönderdi. Genel Müdürlük tarafından gönderilen yazıda, “Kimlik bilgilerine tüm nüfus müdürlüklerindeki müdür ve müdür yardımcılarının ulaşma yetkisi bulunuyor” denildi.

Türkiye'deki nüfus müdürlüklerinin sayısının yaklaşık bin civarında olduğu, buralarda görev yapan müdür ve müdür yardımcılarının sayısının ise 2 bin 500 civarında olduğu öğrenildi. Savcılık, YSK'nın bildirdiği 12 partiye yazı yazarak, söz konusu bilgilere parti içerisinde kimlerin erişim yetkisinin olduğunu ve bu bilgilerin kimlerle paylaşıldığının bildirilmesini talep edecek.

ROMANYA'DAN GELECEK CEVAP BEKLENİYOR

Bilişim uzmanları kimlik bilgilerinin yayınladığı bilgisayarların sunucularının Romanya'da olduğunu tespit etmişti. Türkiye, Romanya'dan bilgi istemişti.

Cevabın gelmesiyle ilgili sürecin kısaltılması için de Emniyet İnterpol Dairesi Başkanlığı devreye girmişti. Henüz Romanya'dan cevap gelmiş değil.

 

YENİ ŞAFAK

Bu nasıl bir anlayış, nasıl bir hukuk?
 // Nesim Kaya
Yahu 12 partiye dağıtılan kimlik bilgilerinin gizli kalması nasıl beklenebilir? İki kişinin bildiği sır değilken; sır olarak tutulması gereken bu bilgiler hem de devlet eliyle, hem de hukuksal resmi bir kurum olan Yüksek Seçim Kurulu eliyle hangi akla hizmet içinde Türkiye düşmanlarının da olduğu ellere teslim edilebilir!
Haydi bir yanlıştır oldu, nasıl hemen bir çözümle bu isimlerin risk altında kalmalarını önleyecek önlemler geliştirilmeyebilir!
Pes doğrusu, sözün bittiği yer......
10 Mayıs 2016 Salı 19:32
 // ercan
Bundan buyuk tehlike kapida tc nufus kagitarini gate elektronik alirsa u.s.a nini elinde demdktir...
10 Mayıs 2016 16:29
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler