YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
50 kişi gözaltına alındı...
Taksim meydanı savaş alanına döndü. IMF karşıtı göstericiler polis gazı ve suyla durdurulmaya çalışıldı... Vali Güler ve Emniyet Müdürü Çapkın gösterilerle ilgili açıklama yaptı...
50 kişi gözaltına alındı...
06 Ekim 2009 / 15:22 Güncelleme: 06 Ekim 2009 / 15:28

Bugün güne İstanbul Taksim Meydanında IMF karşıtı gösteriler damgasını vurdu... 50 kişinin gözaltına alındığı Taksim'in savaş alanına döndüğü protesto gösterileriyle ilgili hem İstanbul Valisi Muammer Güler hem de bugün ilk büyük sınavını veren İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın açıklama yaptı...

İstanbul Valisi Muammer Güler, Taksim'de, IMF ve Dünya Bankası toplantılarını protesto etmek için düzenlenen gösterilerde 50'ye yakın kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ı uğurlamak üzere Atatürk Havalimanı VIP Salonu'na gelen Güler, basın mensuplarının gösterilere ilişkin sorularını yanıtladı.

Vali Güler, toplantılar vesilesiyle çeşitli örgütlerin, sivil toplum kuruluşlarının, legal ve illegal grupların, bazı platformların protesto gösterileri yapmak için hazırlıkta olduklarını bildiklerini ve özellikle de bunlar için ifade özgürlüğü çerçevesinde yapılabilecek her türlü açıklamalara  fırsat tanımak amacıyla 4 ayrı ilçede 14 basın alan tespit ve ilan ettiklerini hatırlattı.

Bu anlamda şimdiye kadar 50'ye yakın protesto ve gösteri yapıldığını anlatan Güler, bugün de başta sendikalar olmak üzere sivil toplum kuruluşlarından oluşan 2 bin kişilik bir grubun Taksim Metro durağında bir basın açıklamasıyla protestolarını dile getirdiklerini söyledi.

Güler, basın açıklamasının sonuna doğru bazı illegal grupların Kongre Vadisi'ne zorla girmek için polise taşlı, sopalı ve molotofkokteylli, hatta gaz bombalı saldırıda bulunduklarını vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

''İki ayrı 50-60 kişilik gruba polisimiz müdahale etti. Bu müdahale sonucu şu ana kadar 50'ye yakın gözaltı var. Tarlabaşı, Sıraselviler, Taksim İlkyardım Hastanesi önü gibi yerlerde de, yine Taksim'e illegal yollardan çıkmak, orada kanunsuz gösteri yapmak isteyen gruplara karşı polisimiz şu anda gerekli önlemleri almış durumda. Herhangi bir yaralı durumu yok. Ama şunu söylemek istiyorum. Düşünceyi ifade etme özgürlüğünü sonuna kadar saygıyla karşıladığımızı, bununla ilgili önlemlerimizi aldığımızı ve özel yerler tahsis ettiğimizi, buna rağmen bu basın açıklamalarının sonunda şiddet yanlısı, Kongre Vadisi'ne zorla girmek isteyen, polise taşlı, sopalı saldırıda bulunan grupların olduğunu görüyoruz. Bunun ifade özgürlüğü ile uzaktan yakından ilgisi yoktur. Bunlar suç teşkil eden hareketlerdir. Biz normal basın açıklamalarının, protesto gösterilerinin, karşıt görüşlerin öne sürülmesine biz hiçbir zaman karşı değiliz. Bunlara fırsat tanıyoruz, ama kanunsuz eylemlere de elbette imkan vermeyeceğiz.''

Vali güler, Taksim'de Metro Durağı, Gezi Parkı ve Galatasaray Meydanı'nın basın açıklamaları ve gösteriler için belirlendiğini anımsatarak, şimdiye kadar gösterilerde sorun yaşanmadığını dile getirdi.

Bugün bazı grupların, basın açıklaması yapan sendikaların içinde yer alarak onlara rağmen şiddet gösterisi yapmak istediklerini vurgulayan Güler, buna izin verilmesinin söz konusu olamayacağını ifade etti.
        
YURT DIŞINDAN GELEN GRUPLAR DA VAR
         
Muammer Güler, yurt dışından gelen protesto gruplarının da bulunduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

''Onların şu anda olayla ne kadar ilgisi vardır, onu bilemiyorum. Yurt dışından gelen grupların da bu protesto gösterilerine katıldıklarını biliyoruz. Onlara da bu protestoları için gerekli fırsat yaratılmıştır. Ama basın açıklaması, görüş ifade etme ve şiddet aynı şeyler değildir.

Bütün emniyet görevlilerimiz, en geniş toleransla ifade etme özgürlüğünün kullanılması açısından gerekli tedbirlerini aldılar. Ama bu toleransa rağmen şiddet kullanmakta ısrar eden grupların oluğunu görüyoruz. Bu hoş görülecek bir şey değil.''
        
İSTANBUL EMNİYET MÜDÜRÜ

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın da, bugüne kadar toplantılar vesilesiyle yapılan gösteri ve protestolarda hiçbir gözaltının olmadığını belirterek, şunları kaydetti:

''Bugün Taksim'de sendikaların basın açıklaması vardı. Onlar basın açıklamalarını yaptılar. Bu da onların en yasal hakkı, ama illegal bazı gruplar olay çıkarmak için polisin üzerine molotofkokteyli, gaz bombası attılar. Öyle olunca da ilk defa zor kullandık polis olarak. Gaz ve su sıkmak suretiyle. İlk kez yaklaşık 50 kişi gözaltına alındı. Tabii o huzuru sağlayabilmek için, IMF toplantısının bunu hissetmemesini sağlayabilmek için bunu yapmak zorundaydık. Kimse şiddete dönük bir olay yapma, kimse yasaları çiğneme hakkına sahip değil. Dolayısıyla yasaların çizdiği sınırları korumak için bu tür müdahaleler yapıldı.''

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler