YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
50 generale Balyoz sorgusu
Aralarında 9 generalin de bulunduğu 50 askeri personelin, Balyoz Darbe Planı soruşturması kapsamında sessizce ifade verdiği ortaya çıktı...
50 generale Balyoz sorgusu
20 Mayıs 2011 / 11:06 Güncelleme: 20 Mayıs 2011 / 11:06

Genelkurmay’a gönderilen talimat üzerine subaylar, Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na ‘sivil kıyafetle’ gitti. Balyoz Darbe Planı soruşturmasında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla Ankara’da 9’u general 50 askeri personelin ifadesinin alındığı belirlendi. Kozmik Oda soruşturmasını yürütenÖzel Yetkili Ankara Cumhuriyet SavcısıMustafa Bilgili, Genelkurmay’da görevli 40’ı muvazzaf 10 emekli subayın ifadesini aldı. Birçok askerin GölcükDonanma Komutanlığı’nda ele geçirilen Balyoz belgelerinin ardından ifadesi alınırken, Balyoz davası tutuklusu askerlerin ise cezaevine girmeden önce soruşturma sırasında geçtiğimiz yıl ifadeye geldikleri öğrenildi.

“SİVİL KIYAFETLE GELİN”

Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı, şüpheli askeri personelin ifadelerinin alınacağını belirterek Genelkurmay’a talimat yazısı gönderdi. Genelkurmay da,Merkez Komutanlığı aracılığıyla gün ve saat vererek askeri personelin ifadesinin alınmasını sağladı.Merkez Komutanlığı, spekülasyon yaşanmaması için uyarılırken 50 personelin dikkat çekmemek için adliyeye ‘sivil kıyafetlerle’ gelmesi istendi. İfadesi alınanlar arasında 3 korgeneral ile 5 tümamiral, tümgeneral ve 1 tuğamiralin de bulunduğu öğrenildi. İlk olarak 7muvazzaf, daha sonra 13 ve son olarak da 20 askerin çeşitli günlerde ifadeleri alındı. Ayrıca, Genelkurmay’dan emekli 10 personelin ve emekli bir generalin de bulunduğu kaydedildi. Yüksek rütbeli askerlere eşlik edecek emir astsubaylarının da sivil olarak savcılığa gitmeleri istendi. Generallerin de bu ikazı dikkate alarak 2 astsubay ve 2 uzman çavuş eşliğinde sivil olarak Adalet Sarayı’na gittiği belirlendi.

TUTUKLANDILAR

Gölcük’te ele geçirilen Balyoz belgelerinin ardından soruşturma kapsamında tutuklanan ve halen tutuklu olarak yargılanan Tümgeneraller SalimErkal Bektaş, Suat Dönmez veNurettin Işık ile Albaylar Hasan Gülkaya, AhmetNecdet Doluer’in soruşturmanın devamettiği sırada Ankara’da ifade verdiği kaydedildi. İfadesi alınan bazı askeri personelin ise görevlerine devam ettiği aktarıldı. Savcıya ifade veren tutuksuz isimler arasında adı Ergenekon soruşturmasında da geçen Tuğamiral Serdar Okan Kırçiçek dikkat çekiyor. Ergenekon iddianamesinde Kırçiçek’in adı ÇYDD eski Başkanı Türkan Saylan’a yazdığı  mektupta yer alıyor. İfade veren diğer isimler arasında Eskişehir 1.Hava Kuvveti Komutanı Korgeneral Korcan Pulatsü’nün adı Balyoz belgelerinde dönemin Harp Akademileri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına tarafından kendi adına gönderilen ‘Özel Direktif’ konulu ‘çok gizli’ belgeyle gündeme gelmişti. Belgede, AK Parti’nin iktidar olmasının ardından irticai unsurların güç kazandığı ve dini esaslara dayalı bir yönetim sistemi kurmayı hedefledikleri anlatılıyordu. İfade veren diğer isimler arasında Tümamiraller Ahmet Sinan Ertuğrul ve Erdem Caner ile Albaylar Mustafa Koç, Hakan Öktem, İsmet Kışa, Hakan İsmail Çelikcan, Ahmet Çetin, Bora Serdar, Levent Güldolmuş, Fatih Musa Çınar da var. (Bugün)

TSK'leri gibi yargı ve emniyet'tede işbirlikçi diktatörler var...
 // ibrahim çelikoğlu
Kese=uğuşturucu,beyaz kadın t.,çek senet,kumar vs.den gelen memblanın keseye atılmasıdır.Bunu bir kurumun yanlız başına yürütmesi imkan dahilinde değildir.Doğru oturup eğri konuşalım.Bunun böyle olduğunu lemalanan herkez biliyor.Başta medya.Elinde kaleme heyacan duyanlar vs..Ne oluyoruzda işin içinde yargı ve emniyet tam faal içindeyken,saldırı TSK'lerine?Bize göre vatandaşlık görevi değil,saldırı psikolojiktir.Çeteler tam faaliyet devam ediyor.İslah,iyileşm...
20 Mayıs 2011 14:11
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler