YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
5 milyon liraya satılık!
5 milyon liraya satılık!
04 Nisan 2010 10:54
Erzincan'da 15 haneli Ortatepe Köyü'nü satın alana yanında 500 küçükbaş hayvan ve 2 tane de çoban hediye ediliyor.

Erzincan'da 5 milyon TL'ye satışa çıkan 15 haneli Ortatepe Köyü'nü satın alana 500 küçükbaş hayvan ve iki çobanı da hediye edilecek.

Erzincan'a 130, İliç ilçesine 21 kilometre uzaklıktaki 15 hanenin bulunduğu Ortatepe Köyü 2009 kasım ayında başlayan Bağıştaş-Kemaliye yol yapım çalışmaları nedeniyle boşaldı. Devam eden yol yapım çalışmaları nedeniyle uzun süre yolu kapanan köyde taşımalı eğitim durdurulurken, köylüler ise çocuklarının eğitimlerini aksatmamak için İliç ilçesine taşınmak zorunda kaldı. Geçen sürenin ardından 15 haneli köyde sadece tek hane kalırken, Köy Muhtarı Turgut Kuruçaylı(58) ilgili makamlarla görüşmesine rağmen köylerinin ulaşım problemi konusunda olumlu bir sonuç elde edemeyince köylünün ortak kararı ile Ortatepe Köyü'nü satışa çıkardı. 

Küçükbaş hayvancılık, tarımın yapıldığı köyde kalan tek hanenin de köyü terk edeceğini ifade eden Muhtar Kuruçaylı, Bağıştaş - Kemaliye arasında başlayan yol yapım çalışmaları nedeniyle güzergahın tam ortasında bulunan köylerinin ulaşımının durduğunu belirterek, valilik başta olmak üzere karayolları yetkilileri ile görüşmesine rağmen, taş ve molozlar nedeniyle köylerinin yolunun günlerce kapalı kaldığını kaydetti.  

Daha önce öğrenim gören çocuklar için köye okul servisinin geldiğini de ifade eden Muhtar Turgut Kuruçaylı, yol yapım çalışmaları nedeniyle taşımalı eğitimin de durdurulduğunu bunun üzerine köylülerin çocuklarının eğitimi için İliç İlçesi'ne yerleştiğini belirtti. Muhtar Kuruçaylı açıklamasında ayrıca şunlara yer verdi: " Herkes gitti, köyde tek başıma yaşayacak değilim, köy halkı ile aldığımız ortak karar sonucu köyümüzü 5 milyon TL karşılığı satmaya karar verdik. 15 konut, 150 dönüm araziye sahip olan köyümüzü satın alacaklara, 500 küçük baş koyun ve iki çobanı da hediye edeceğiz" dedi.

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler