YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
5 ilde eş zamanlı operasyon
5 ilde eş zamanlı operasyon
30 Aralık 2011 12:56
Şanlıurfa'da BOTAŞ petrol boru hattını delerek toplam 310 ton ham petrol çaldıkları tespit edilen suç örgütüne yönelik 300 polisin katılımıyla 5 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda 35 kişi gözaltına alındı

BOTAŞ Petrol Boru hattını delerek 310 ton ham petrol çaldıkları tespit edilen örgüte yönelik, 300 polisin katılımıyla Şanlıurfa merkezli Ankara, Gaziantep, Diyarbakır ve Mardin'de eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda 35 kişi gözaltına alındı.

Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şubesi ekipleri, BOTAŞ Petrol Boru hattını delerek çaldıkları ham petrolü, içerisine kattıkları kimyasal maddelerle incelterek piyasaya sürdükleri tespit edilen suç örgütünü takibe aldı.

KOM ekiplerince 5,5 ay süren takip sırasında zanlıların yaptıkları ham petrol hırsızlığına yönelik gerçekleştirilen toplam 25 ayrı operasyonda, 310 ton 150 kilogram ham petrol ele geçirildi.

Bu çerçevede daha önce gözaltına alınan 7 kişinin tutuklandığı olayla ilgili Şanlıurfa Emniyeti Müdürlüğü tarafından 300 polisin görev aldığı operasyon başlatıldı. Şanlıurfa merkez ile Siverek, Viranşehir ve Bozova ilçeleriyle, Ankara, Gaziantep, Diyarbakır ve Mardin'de gerçekleştirilen operasyonda 38 adrese eş zamanlı baskın düzenlenerek 35 zanlı gözaltına alındı.

Operasyonlarda petrol boru hattından hırsızlıkta kullanıldığı tespit edilen toplam 22 araç, araçların kasasına yerleştirilmiş gizli tanklar, 3 adet yer üstü tankı, boru hattının delinmesinde kullanılan malzemeler ve 2 adet ruhsatsız tabancayla, 1 av tüfeği ile 56 adet mermi ele geçirildi.

Bu yolla yaklaşık 1,5 milyon lira haksız kazanç sağladıkları tespit edilen zanlıların, hırsızlık ve kaçakçılık suçlarından sabıkalı olduğu, bazılarının da terör örgütüyle bağlantılı olarak bu işi yaptığı tespit edildiği kaydedildi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından gözaltına alınan 35 kişi, ''Örgüt faaliyetleri kapsamında sıvı veya gaz halindeki enerji hakkında ve bunların nakline, işlenmesine veya depolansana ait tesislerden hırsızlık, 5015 sayılı kanuna muhalefet ve mala zarar verme'' gibi çeşitli suçları işledikleri iddiasıyla adliyeye sevk edildi.

Bu arada adliyeye sevk edilmek üzere midibüslere bindirilen zanlılardan bazıları, görüntü alan gazetecilere tepki gösterdi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler