YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
5 dakikada bu soruları bilemeyene ehliyet yok!
5 dakikada bu soruları bilemeyene ehliyet yok!
15 Ocak 2016 19:40
İlk defa ehliyet alacakların gireceği direksiyon sınavlarında, aracın teknik özelliklerini bilmeyen adaylar başarısız sayılacak. 5 dakikada "Motor yağı nerede?", "Stepneyi gösterebilir misin?" gibi soruları bilemeyen için ehliyet artık hayal olacak.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) getirilen yeni düzenlemeye göre, yeni yılda ilk kez ehliyet alacakların gireceği direksiyon sınavlarında, kullandıkları aracın teknik özelliklerini yeteri kadar bilmeyen sürücü adayları başarısız sayılacak.

Sürücü adaylarının sınava eklenen ilk 5 dakikalık sürede, aracın kaputunu açarak motor yağının, soğutma suyunun, ayrıca bagajdaki stepne ve krikonun yerini göstermesi, hatta lastiklerin havasına bakması zorunlu olacak.

Sınav sırasında adaylardan ani fren yapmaları istenecek; yeni dönemde de adayların en çok zorlandığı geri geri iki duba arasına park etme kuralı da aynen geçerli olacak.

"5 DAKİKA EKLENDİ"

Orta Anadolu Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu Başkanı Lokman Yıldırım, yeni kuralları anlattı.

Yeni yılla direksiyon sınavlarının süresinin 30 dakikadan 35 dakikaya çıkarıldığını duyuran Yıldırım, sınava eklenen ilk 5 dakikalık sürede, adayların araç bilgisinin sorgulanacağını ifade etti.

Yıldırım, "Sınava eklenen bu 5 dakikalık süre, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin direksiyon sınavlarında olduğu gibi adayın araca binmeden önceki heyecanını azaltmaya ve aracı tanımasına dönük bir uygulama olarak yönergeye eklenmiş durumda" ifadesini kullandı.

14’ÜNDEN 5’İNE HATALI YANIT VERİLİRSE...

Lokman Yıldırım, yeni düzenlemeyle direksiyon sınavlarına başlar başlamaz araç bilgisini sorgulamaya ilişkin 14 sorudan 5'ine hatalı yanıt verenin sınavına son verileceğini dile getirdi.
Uygulamanın yeni olduğuna dikkat çeken Yıldırım, "Aday açısından da bu eğitimin faydalı olacağını düşünüyoruz" bilgilerini paylaştı.

 

AA

NASIL YA
 // nobody
kesinlikle gereksiz bir çalışma olmuş bence.buna gerek var mı sınavda? ne bileyim ya da bana gereksiz gelmiştir....
16 Ocak 2016 00:14
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler