YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
5 celseye daha katılamayacak
Tuncay Özkan'ın duruşmalara katılma talebi reddedildi
5 celseye daha katılamayacak
10 Ağustos 2010 / 18:46 Güncelleme: 10 Ağustos 2010 / 18:47

İkinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanığı gazeteci Tuncay Özkan'ın 5 celse duruşmalara katılmama cezasının kaldırılmasına ilişkin talep reddedildi.


LEVENT ERSÖZ İFADE VERDİKTEN SONRA RAHATSIZLANDI


Hastanede tedavi altında bulunan ve duruşmada video konferans yöntemiyle ek savunmasını yapan tutuklu sanık emekli tuğgeneral Levent Ersöz, arama ve el koyma tutanaklarında mülkiyetleri açıkça belirtilmesine rağmen inceleme raporlarında disket ve 25 CD'nin kendisine ait olarak gösterilmesinin, görevlendirilen grubun niyet ve maksadını ortaya koyduğunu ileri sürdü.

Ersöz, Cem Uzan'la 21 Ocak 2004'te yaptıkları görüşmeye ilişkin de ''Cem Uzan ne maksatla randevu aldı, esas konu neydi bilmiyordum ve hala da bilmiyorum. Cem Uzan da bu konuyu bizimle paylaşmadı'' diye konuştu.

Şener Eruygur'dan ele geçirilen belgeler içerisinde yer alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun soy ağacıyla ilgili bilgilerin Jandarma Genel Komutanlığında hazırlanmadığının inceleme raporlarından anlaşıldığını ifade eden Ersöz, bu konuda 3 ayrı belge olduğunu söyledi.

Ersöz, Eruygur'la yaptığı telefon görüşmelerinin iddianamede ''örgütsel irtibat'' olarak yer aldığını ifade ederek, ''Eski komutanımla görüşmemizin örgütsel hiçbir yönü yoktur'' dedi.

Dosyadaki her şeyin gerçek dışı ihbarlara ve gizli tanık yalanlarına dayandırıldığını ileri süren Ersöz, şöyle konuştu:

''Ancak 2 yıldır bu konu araştırılmıyor, sonuca ulaşılmıyor. Niçin? Çünkü yapan ve yaptıran belli. Farz edelim ki kişiler gerçek. İftira, yalan olma olasılığı olamaz mı? İhbar bir konuda şüphe duyulmasına neden olabilir ancak sadece o konunun araştırılmasına sebep olur, esas olan araştırıp maddi delile ulaşmaktır. Bu konuda maddi delil veya deliller nedir, nerededir? Benim arşivim olduğu, benim tarafımdan gönderildiğine ilişkin maddi deliller nedir? Arz ettiğim konularda hiçbir maddi delille desteklenmeyen, araştırılmayan, düzmece ihbarlar ve iftiralar, tutuklamaya ve iddianamelerde çarşaf çarşaf yazılmasına yetiyorsa güvenlik kuvvetine, savcılık makamına ve yargılamaya, hukuka ne gerek var.''

Ersöz'ün ek savunmasını tamamlamasının ardından avukatı Zeki Aksoy savunma yapmaya başladı. Bu sırada, duruşma salonundaki ekranda yansıtılan görüntüde hastanedeki Ersöz'ün bir anda bayıldığı görüldü. Ersöz'ün yanında bulunan naip hakim Hüsnü Çalmuk da sanığın rahatsızlandığını söyledi. Bunun üzerine video konferansa son verildi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, tutuklu sanık Tuncay Özkan'ın avukatlarının talebini değerlendirdiklerini ifade ederek, Özkan hakkında verilen 5 celse men cezasında usulsüzlük görülmediğini, bu nedenle talebin reddedildiğini ancak Ersöz'ün çapraz sorgusu sırasında Özkan'ın duruşmada bulunması gerektiğini kaydetti.

Duruşma, 12 Ağustos Perşembe gününe ertelendi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler