YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
5 bin dava düşecek!
Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı üçüncü reform paketiyle, gazetecilere haberleri nedeniyle açılan yaklaşık 5 bin dava düşecek. Düzenlemeden, AK Parti Milletvekili Şamil Tayyar, Nedim Şener ve Neşe Düzel'in de aralarında bulunduğu birçok gazeteci yararlana
5 bin dava düşecek!
20 Ocak 2012 / 10:58 Güncelleme: 20 Ocak 2012 / 10:44

Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in önceki gün açıkladığı, yargı hizmetlerinin daha etkin, süretli ve verimli şekilde sürdürülebilmesi amacıyla getirilen yenilikler kapsamında basın ve ifade özgürlüğü alanında da yeni düzenlemeler yapılacak... Düzenlemeyle, basın ve yayın yoluyla ya da sair düşünce açıklama nedeniyle gazetecilere açılan yaklaşık 5 bin davanın düşeceği belirtiliyor.

Düzenlemeden, AK Parti Milletvekili gazeteci Şamil Tayyar, Odatv Davası sanıklarından Nedim Şener ve Ertuğrul Mavioğlu, Neşe Düzel, Perihan Mağden, Hıncal Uluç, Emre Aköz, Ahmet Hakan Coşkun, Yalçın Bayer, Lütfi Kaplan'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda gazeteci yararlanacak.

KAPATMA KARARLARI KALDIRILIYOR

Yeni düzenleme, basın yayın yoluyla işlenen suçların önemli bir kısmını ve üst sınırı 5 yıla kadar hapis cezası olan suçları kapsıyor. Bu suçlarda davanın açılmasının ertelenmesi ve kesinleşmiş mahkumiyet hükümlerinde de infazın ertelenmesine karar verilecek. Kamu davasının açılmasının ertelenmesi veya kovuşturmanın ertelenmesi kararı verilen dosyalar, şüpheli veya sanıklarının erteleme kararının verildiği tarihten itibaren 3 yıl içinde aynı suçu işlememesi halinde işlemden kaldırılacak. Aksi halde, soruşturma, kovuşturma veya hükmün infazına karar verilecek. Mevcut uygulamadaki terör örgütünün propagandasını içeren süreli yayınların ileriye dönük olarak 15 günden 1 aya kadar durdurulması hükmü de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından sansür olarak değerlendirildiği ve ihlal kararı verildiğinden yürürlükten kaldırılacak. Daha önce yasaklama ve toplatma kararı verilmiş olan yayınlar hakkında da yeni bir yasaklama veya toplatma kararı verilmemiş ise daha önce verilen tüm toplatma kararları hükümsüz hale gelecek.

Kısa süre içinde yürürlüğe girmeli

Yargı sürecini hızlandırmayı hedefleyen düzenleme, Medya Derneği tarafından basın ve ifade özgürlüğü adına olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi. Dernekten yapılan açıklamada, "Mesleki faaliyetlerinden dolayı kamu davası açılmış gazetecilerin davalarının ertelenecek olması basın ve ifade özgürlüğü adına olumlu bir gelişmedir" denildi. Düzenlemenin kısa süre içinde yasalaşarak yürürlüğe girmesi istenen açıklamada, "Basın suçlarına bir tür af niteliği taşıyan bu düzenlemelerin kalıcı hale gelmesi ise yasa koyucu yetkililerin birinci önceliği olmalıdır. Bunun için hazırlanmakta olan yeni anayasanın en temel maddelerinden birisi, basın ve ifade özgürlüğü hakkı olmalıdır. TCK ve TMK'nın gazetecileri ilgilendiren maddeleri daha demokratik bir şekilde yeniden düzenlenmelidir. Hepsinden önemlisi ise basın ve ifade özgürlüğünü ilgilendiren yasaların uygulanmasında demokrasi, fikir ve ifade özgürlükleri temel alınmalıdır" ifadelerine yer verildi. (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler