YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
5 ayda 645 çocuk kayboldu
CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, kayıp çocuklarla ilgili TBMM'ye araştırma önergesi verdi
5 ayda 645 çocuk kayboldu
17 Ekim 2009 / 22:34 Güncelleme: 17 Ekim 2009 / 22:38

CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, Türkiye'de bu yılın ilk 5 ayında 645 çocuğun kaybolduğunu belirterek, yapılan çalışmalar hakkında  TBMM'ye araştırma önergesi verdiğini söyledi.      

Demirel partisinin Bursa İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, araştırma önergesiyle alakalı bilgi verdi. Türkiye'de 0-18 yaş nüfusunun 27 milyon dolayında olduğunu belirten Demirel, 7 milyon olan 5 yaş altı nüfusun yüzde 36'sının yoksul olduğunu kaydetti. Türkiye'de halen organları ve seks kölesi olması için, uyuşturucu dağıtıcısı, hırsızlık gibi sebeplerle çocuk kaçırma olaylarının sık yaşandığını ifade eden Demirel, "Ülkemizde geçen yıl 528 çocuk, bu senenin ilk 5 aylık bölümünde ise 645 çocuk kayboldu.

Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı tarafından hazırlanan 2007 Kayıp Çocuklar Raporu'na göre 2007 yılında 7 bin 183 çocuk kaybolurken, bunların 6 bin 350'si bulundu. Geri kalan 833 çocuktan ise haber alınamadı. Emniyet rakamlarına göre haber alınamayanların sayısı aynı dönemde bin 446 olarak açıklanmıştır. Son 5 yıl içerisinde sosyal alanda yapılan harcamalarda sürekli düşme eğilimi olmaktadır. Gerek okul öncesi, gerekse de okul çocukları eğitim dışında kalan zamanlarını korumasız ortamlarda oyun oynayarak ve bilgili ve bilinçli kişiler yerine birbirleriyle kulaktan dolma şeyler öğrenmeye çalışmaktadır. Ülkemizde okul öncesi ve okul çağı çocuklarının boş zamanlarını güvenli ve eğitimli kişilerle geçirebileceği yerler az bulunmakta ya da bulunmamaktadır" dedi.  
 

Araştırma önergesinde 10 soruya yer veren CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, son 10 yıllık dönemde kaybolan ya da kaçırıldığı iddia edilen çocuk sayısının ne kadar olduğunu da sordu. Demirel'in araştırma önergesinde yer alan bazı sorular şöyle: "Başta aileler, devletin ilgili birimleri, eğitim kurumları ve sivil toplum örgütleri, çocuklara sahip çıkma noktasında işbirliği içinde olmalıdır. Bu konunun bir devlet politikası olarak koordineli bir şekilde yürütülememesinin sebebi nedir? Çocuk kaçırma olaylarıyla ilgili olarak devletimizin hangi bakanlıkları ne tür çalışmalar yapmıştır? Ülke politikası olarak bu konuda acilen neler yapılmalıdır?"

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler