YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
41 yıllık CHP'li istifa etti
41 yıllık CHP'li istifa etti
18 Kasım 2009 13:54
CHP'li Onur Öymen'in "Dersim" açıklamasına tepki gösterdi, 41 yıllık üyesi olduğu partisinden istifa etti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in Dersim açıklamasına tepki gösteren CHP Tunceli Meclis Üyesi Hıdır Kulu, 41 yıldır üyesi olduğu partisinden istifa etti.

1968 yılından beri CHP gençlik kolları başkanlığı, 2 dönem il başkanlığı ve en son belediye meclis üyeliği görevinde bulunan CHP Meclis Üyesi Hıdır Kulu, Onur Öymen'in açıklamalarının Tuncelilileri ve Alevileri üzdüğünü belirterek partisinden istifa etti.

CHP'nin gelinen süreçte kimliğinden ve siyasal çizgisinden uzaklaştığını belirten Kulu, "Kürt sorununda açılım eksenli gelişen ve tarihsel toplumsal sorunlarımızın çözümüne ilişkin çözüm yaklaşımlarının çıkmasını beklediğimiz meclisimizde, çözüme katkı sunmasını beklediğimiz partimizin ve onun Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in Kürt sorununa ve sorunun çözümüne ilişkin önerileri Dersimliler olarak bizleri son derece incitmiştir. Belediye Meclis üyeliği görevinde de bulunduğum partimin gelinen süreçte kimliğinden ve siyasal çizgisinden uzaklaştığını çok üzülerekte olsa izlemekteyim." dedi.

1937-38 Dersim harekatında halkın çok büyük acılar yaşadığını ve bunun toplumsal bilinç altında büyük yer edindiğini belirten Kulu,"Kürt sorununun çözümünde ders çıkarıcı bir rol oynaması gerekirken yöntem olarak benimsemediğimiz bir tarzın; şiddetin yol olarak gösterilmesi demokratım, sosyalistim ve insanım diyen hiç kimsenin yaklaşımı olamaz. Bu nedenle 41 yıl mücadele ettiğim ve emek harcadığım partimden sorumluluğum ve halkıma olan saygım nedeni ile ayrılmayı tarihi bir sorumluluk olarak görüyor ve istifa ediyorum." diye konuştu.  CİHAN
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler