YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
4 yılda 4 tane düştü!
İzmir'de eğitim uçuşu sırasında denize düşen uçakta bir yüzbaşı ve bir teğmen şehit oldu. İzmir Valisi Kıraç, pilotların Güzelbahçe üzerinde arızalanan uçağı, evlere çarpmamak için denize yönlendirdiğini ve büyük bir faciayı önlediklerini söyledi
4 yılda 4 tane düştü!
15 Temmuz 2011 / 08:39 Güncelleme: 15 Temmuz 2011 / 08:39

İzmir'deki Çiğli 2'nci Ana Jet Üs Komutanlığı'nda pilot eğitmeni olarak görev yapan yüzbaşı Hasan Öztürk, dün pilot adayı teğmen Erol Er'le birlikte, T- 37C tipi askeri uçakla eğitim için havalandı. Önce Buca yönüne giden 2 pilot, kent çevresinde dolaştıktan sonra, İzmir Körfezi üzerinden geçip Çiğli'deki üsse dönmek için Güzelbahçe üzerine geldi. Bu sırada arızalanan uçak, irtifa kaybetmeye başladı. Görgü tanıklarının ifadelerine göre, pilotlar evlerin üzerine düşmemek için uçağı denize yönlendirdi. Mithatpaşa Caddesi'nin bulunduğu Altınoluk mevkisindeki evlerin çatılarına yakın bir noktadan geçen uçak, sahilden 300 metre kadar açıkta denize çakılarak, pilotlarıyla birlikte sulara gömüldü. Hemen bölgeye sevk edilen Sahil Güvenlik Ege Bölge Komutanlığı, İzmir Emniyet Müdürlüğü Deniz Şube Müdürlüğü dalgıçları ve balık adamlar, pilotları ve enkazı aramaya başladı. Bölgeye gelen askeri helikopterler de arama çalışmalarına havadan destek verdi. Görgü tanıklarından Melih Başer, "Uçak, düşmeden önce sahildeki binalara çarpma tehlikesi atlattı. Son anda yön değiştirerek denize çakıldı. Düştükten sonra çok büyük bir patlama oldu" dedi. Ekipler, yaklaşık 2 saat sonra enkaza ulaştı. Yapılan incelemede pilotların, koltuklarında sıkışarak şehit oldukları belirlendi. Bunun üzerine enkaz kurtarma çalışmaları için Karşıyaka'da bulunan İzmir Tersanesi Komutanlığı'ndan bir askeri gemi çağrıldı.

EŞİ 5 AYLIK HAMİLE

Kazanın ardından olay yerine gelen 2'nci Ana Jet Üs Komutanı Tümgeneral Hasan Küçükakyüz, gözyaşlarını tutamadı. İzmir Valisi Cahit Kıraç da "Turizm mevsiminde burada hareketlilik oluyor.Yaptıkları fedakarlıkla büyük bir faciayı önlediler'' dedi. Öte yandan Hava Pilot Yüzbaşı Hasan Öztürk'ün ailesinin Antalya'nın Kumluca ilçesinde yaşadığı, yeni evli olan Öztürk'ün eşinin 5 aylık hamile olduğu öğrenildi. Şehit Öztürk'ün cenazesi, bugün Kumluca'da toprağa verilecek.

4 YILDA, 4 KEZ T-37 DÜŞTÜ
Türk Hava Kuvvetleri'nde başlangıç jet uçağı olarak kullanılan T-37 tipi uçaklar sabıkalı gözüküyor. Daha önce de Manisa, İzmir Mordağı ve Melemen'de düşen uçaklarda son 4 yılda 4 uçak düştü. T-37'ler, 1964 yılında hizmete girdi. Ankara'da üretilen pervaneli KT-1 tipi uçaklarla değiştirilen T- 37'lerin teknik arıza verdiği ifade ediliyor.

Şehit amcası için pilot olmuştu
Acı haber pilot teğmen Erol Er'in İstanbul Maltepe'de oturan ailesini yasa boğdu. Şehit pilot teğmenin yakınları haberi alır almaz baba evine akın etti. Baba Hüseyin Er taziyeleri kabul ederken, evin tek oğlu olduğu öğrenilen Erol Er'in amcasının da 15 yıl önce şehit düştüğü ortaya çıktı. Bir aile yakını, "15 sene önce amcası da şehit olmuştu. Amcası şehit oldu diye pilot oldu" dedi. Şehit Erol Er'in cenazesinin gece saatlerinde İstanbul'a getirileceği bildirildi. (Sabah)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler