YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
4 teğmen ile 1 askeri öğrenci tutuklanarak askeri
4 teğmen ile 1 askeri öğrenci tutuklanarak askeri
4 teğmen ile 1 askeri öğrenci tutuklanarak askeri
21 Eylül 2008 / 10:51 Güncelleme: 21 Eylül 2008 / 00:00

“Ergenekon” soruşturması kapsamında tutuklanan 4 teğmen ile 1 askeri öğrenci, Hasdal'daki askeri cezaevine gönderildi. Sanıkların, toplumda gerilimin tırmanması için tahrik ortamı yaratmak istedikleri ve bunu sağlamak için özel bir yapılanmaya gittikleri iddia ediliyor.“Ergenekon” soruşturması kapsamında gözaltına alınarak nöbetçi mahkemeye sevk edilen 4 teğmen ile 1 askeri öğrenci tutuklandı. Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesindeki sorgularının ardından tutuklanmaları istemiyle İstanbul nöbetçi 9. Ağır Ceza Mahkemesine sevk edilen 4 teğmen ile 1 askeri öğrencinin işlemleri tamamlandı. Mahkeme, söz konusu kişilerin tutuklanmasına karar verdi. “Ergenekon” soruşturması kapsamında tutuklanan 4 teğmen ile 1 askeri öğrenci, Hasdal'daki askeri cezaevine gönderildi.


KARARGAH EVİNDE DERS


Ergenekon operasyonunun yedinci dalgasında gözaltına alınan teğmenlerin, toplumda gerilimin tırmanması için tahrik ortamı yaratmak istedikleri ve bunu sağlamak için özel bir yapılanmaya gittikleri iddia edildi. İddialara göre, Ankara Kara Harp Okulu öğrencisi Yaşar Tozkoparan daha önce aynı dava kapsamında tutuklanan Kemal ve Neriman Aydın'la periyodik olarak görüştü ve 'Karargah Evleri'nde düzenlenen toplantılara katıldı. Tozkoparan, ayrıca kendi arkadaşlarının psikolojik ve siyasi yapılarıyla ilgili bilgileri örgüte bildirdi. Teğmen Esen Mumcu ile Teğmen Hasan Hüseyin Uçar ise 'karargah evleri'ndeki toplantılara düzenli olarak katıldı. Yakalanan teğmenlerden birinin ise Kemal ve Neriman Aydın'ın Harp Okulu öğrencileri için oluşturduğu karargah evlerinde ders verdiği, Kurtçe Bektaş'ın da Teğmen Mehmet Ali Çelebi gurubunda faaliyet gösterdiği ve Hizbul Tahrir Örgütü içerisinde sürekli olarak sohbetler düzenleyip, toplantılara katıldığı ileri sürüldü. Bu arada, Kara Harp Okulu'nu 4. olarak bitiren teğmen Mehmet Ali Çelebi'nin Ankara'da bulunan rütbeli askeri personel hakkında istihbarat bilgileri topladığı ve bu bilgileri bağlı bulunduğu Kemal ve Neriman Aydın'a ilettiği ileri sürüldü.


AVUKATI TUTUKLAMAYA TEPKİLİ


Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesinde nöbetçi mahkemenin kararının ardından gazetecilere açıklama yapan Avukat Yusuf Erikel, müvekkilleri teğmenler Mehmet Ali Çelebi, Esen Mumcu, Noyan Çalıkuşu ve Hasan Hüseyin Uçar ile askeri öğrenci Yaşar Tozkoparan'ın tutuklanarak. Hasdal'daki askeri cezaevine gönderildiğini söyledi.< Erikel, daha önce gözaltına alınan Neriman ve Kemal Aydın çiftiyle telefonla görüşmeleri dışında müvekkilleri hakkında bir suçlama bulunmadığını kaydetti.


"GÖRÜŞMELERDEN KOMUTANIN HABERİ VAR"


“Teğmenlerin görüşmelerinin tamamen komutanlarının bilgisi dahilinde olduğunu” savunan Erikel, şunları söyledi:


“Biri Hakkari'de, biri Bitlis'te, biri Foça'da görev yapan, her biri daha yeni 30 Ağustos'ta görev yerine gitmiş bu teğmenlerin suçları yok. Öğrenciyi bile tutukladılar. TSK'nın 5 teğmeninin terör örgütü üyesi olduğu görülmemiştir. İtirazlarımızı yapacağız” şeklinde konuştu. Avukat Erikel, gazetecilerin “darbe suçlaması olup olmadığına” ilişkin sorularına da “Yeni göreve başlayan adam ne zaman darbe yapacak” yanıtını verdi. YENİŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler