YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
4 MİT'çi hakkında yakalama kararı
4 MİT'çi hakkında yakalama kararı
11 Şubat 2012 07:05
Savcılık, 4 MİT'çi hakkında yakalama kararı çıkardı. MİT'e ilişkin bir operasyonda dün Hatay'da düzenlendi. Operasyonda 1'i MİT mensubu 4 kişi gözaltına alındı... İddiya göre, MİT ajanı, muhalif albayı 100 bin dolara Suriye'ye vermiş
Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT), İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı 'görev ve yetki itirazı' savcılık tarafından reddedildi.

KCK soruşturması kapsamında ifadeye çağrılmalarına rağmen davete icabet etmeyen eski MİT Müsteşarı Emre Taner ve eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş'in de aralarında olduğu 4 MİT yöneticisi hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Savcılığın talebini değerlendiren nöbetçi mahkeme, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın ise ifadesinin alınması istemiyle Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'na talimat yazdı. Fidan'ın, ifadeye neden gelmediğine ilişkin mazeret sunduğu, bu sebeple de hakkında yakalama kararı çıkarılmadığı öğrenildi. Emre Taner, Afet Güneş, Hüseyin Kuzuoğlu ve Yaşar Yıldırım'ın ise mazeret sunmadıkları belirtildi. Edinilen bilgilere göre, PKK/KCK soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya, dün Ankara Özel Yetkili Başsavcı Vekili Hüseyin Görüşen'i telefonla arayarak, Fidan'ın ifadesinin talimatla alınmasını istedi.

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, KCK soruşturması kapsamında ikisi emekli 5 MİT görevlisini 7 Şubat 2012'de ifade vermek üzere Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne çağırmıştı. Önceki gün adliyeye gelmesi beklenen MİT'çiler çağrıya mazeretsiz olarak uymadı. Bunun üzerine özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Emre Taner ve Afet Güneş'in de aralarında olduğu 4 MİT mensubu hakkında mahkeme kararıyla yakalama kararı çıkardı. Öte yandan MİT Hukuk Müşavirliği, İstanbul özel yetkili Başsavcılığı'na 'yetki ve görev' itirazında bulunmuştu. MİT'ten gelen dilekçede, Ankara'da MİT'le ilgili süren başka bir soruşturma olduğu, dosyanın da buraya gönderilmesi talep ediliyordu. Ancak Ankara'daki soruşturma özel yetkili savcılıkça yürütülmüyor.

Dilekçede ayrıca, soruşturma için başbakanlık izni gerektiği de anlatılıyordu. Soruşturma savcılığı, itirazı incelemeye aldığını açıklamıştı. KCK soruşturmasını yürüten İstanbul özel yetkili cumhuriyet savcılarından Sadrettin Sarıkaya'nın telefonla ifadeye çağırdığı MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Emre Taner ve Afet Güneş'in de aralarında olduğu 5 kişinin mazeretsiz gelmemesi üzerine harekete geçildi. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, önceki gün ifadeye gelmesi beklenen Hakan Fidan'ın ifadesinin alınması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na talimat yazdı. Fidan, talimat gereğince Ankara özel yetkili Cumhuriyet Savcılığı'nda ifade verecek.

İfadeye mazeretsiz gelmeyen eski Müsteşar Emre Taner ve eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş'in de aralarında olduğu 4 kişi için de savcılık, yakalama kararı çıkarılması için İstanbul Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Hâkimi Mesut Özcan ise savcılığın talebi üzerine 4 isim için yakalama kararı çıkardı. Bu isimler, görüldükleri yerde yakalanıp Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirilecek.

HATAY'DA OPERASYON

Adana ve Hatay'da düzenlenen operasyonda aralarında bir MİT mensubunun da bulunduğu 4 kişi gözaltına alındı.

Zanlılar, Baas rejiminin zulmünden kaçarak Türkiye'ye sığınan muhalif komutanlardan Albay Hüseyin Mustafa Harmuş'u, 100 bin dolar karşılığında Esed yönetimine satmakla suçlanıyor. Albay Harmuş'un idam edildiği belirtiliyor.

Özgür Suriye Ordusu lideri Albay Hermuş, geçen yıl ağustos ayında kaldığı çadırkentten kaybolmuştu. Hermuş'un MİT personelinin aracına bindiği kamera kayıtları ile tespit edildi. Olayın ortaya çıkmasının ardından MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın, suçlanan MİT personelinin görevine son verdiği öğrenildi. Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yaklaşık 5 aydır yürütülen soruşturma kapsamında MİT mensubu Ö.S. ve 3 çete üyesinin evlerinde arama yapıldığı öğrenildi. Operasyon sonucunda MİT mensubu Ö.S. Adana'da, diğer 3 kişi de Hatay'da gözaltına alındı. Çete üyesi M.A.'nın ise yurtdışına kaçtığı belirtildi. MİT personeli Ö.S. Suriye'den para ödülünü alıp döndükten hemen sonra operasyon başlatıldı. Ö.S. 3 Şubat tarihinde Suriye'ye giderek, Hermuş için konulan para ödülünü teslim aldı. Ö.S.'nin Türkiye'ye dönmesiyle savcılık operasyonun düğmesine bastı. Aracında yapılan aramada üzerinde Suriye damgalı 100 bin dolar dolar ele geçirildi. Albay Hermuş, kendisine bağlı 120 polis ve asker öldürüldükten sonra Türkiye'ye sığınmıştı. Türkiye'deki çadırkentten kaçırıldıktan sonra Esed yönetimine teslim edilen Hermuş'tan, baskı ile pişman olduğuna dair itirafı alındı ve günlerce Suriye televizyonlarında ve internette yayınlandı. Beşşar Esed'in, Hermuş'u zorla istediklerini söylettikten sonra idam ettirdiği ileri sürülüyor. Özgür Suriye Ordusu, 8 Eylül 2011'de Başbakan'a mektup yazmış ve Hermuş'un Türkiye'de üst düzey istihbaratçılarla görüştüğünü, sonra kendisinden bir daha haber alınamadığını bildirmişti.

(Zaman)
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler