YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
4 karakol baskını tek dosyada
4 karakol baskını tek dosyada
08 Ağustos 2011 12:14
Van Cumhuriyet savcılığı, Dağlıca, Hantepe, Aktütün ve Gediktepe baskınlarıyla ilgili iddialar için düğmeye bastı. Savcılık, 47 vatan evladını şehit verdiğimiz baskınları 10 klasörlük tek bir dosyada topladı.

PKK’nın Dağlıca, Hantepe, Aktütün ve Gediktepe karakollarına yönelik yaptığı sankınlar için başlatılan inceleme iddianame aşamasına geldi.

47 askerin şehit düştüğü saldırdıları, Van Cumhuriyet Savcısı Osman Nuri Güleri’in yürüttüğü 1803 soruşturma numaralı dev dosyada Dağlıca, Aktütün, Gediktepe ve Hantepe gerçekleri yer alıyor. Soruşturma baskınlara ilişkin incelemelerin yanı sıra olayların öncesi ve sonrasına dair siyasi ve askeri gelişmeleri de ele alıyor. PKK baskınları ilk kez siyasi neden ve sonuçları ile bir soruşturmaya konu oluyor. Dağlıca baskının özellikle Kuzey Irak’a müdahale yönüyle uluslararası bağlantıları da soruşturma konusu. Baskınlardaki ihmal iddialarının ülkedeki diğer gelişmelerle bağlantıları da değerlendiriliyor. Tek dosyada yürütülen soruşturmada her olayın belgeleri ise ayrı ayrı klasörlerde muhafaza ediliyor. Tek bir soruşturma olarak başlayan dosya kapsamında dört ayrı iddianame hazırlanabilecek. 10 ay önce başlayan soruşturmada 10 klasör belge elde edildi. Savcı tarafından askeri birimlere şu ana kadar 115 müzekkere yazılarak bilgi ve belge istendi.

Dağlıca’yı Genelkurmay biliyordu

Daha önce kamuoyuna yansıyan 12 Ekim 2007 tarihli ve baskının nereden yapılacağı, zamanlaması ve baskın yapılacak üslerin koordinatlarını ayrıntılı olarak veren Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı istihbarat raporu da dosyaya giren belgeler arasında. Rapor, başta Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı olmak üzere, Kara Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı, Jandarma Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı, 2. Ordu Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı ve Dağlıca Tabur Komutanlığı’nın bağlı olduğu Hakkari Dağ Komando Tugayı’na kadar her komuta kademesine bildirildiği için sıralı tüm komutanların sorumluluğu bulunuyor.

Saldırı anını naklen izlemişler

Soruşturmaya konu olan Aktütün baskınından 5 gün önce 29 Eylül 2008 tarihinde, Van Asayiş Güvenlik Komutanlığı Hareket merkezinden gönderilen ve baskının tüm ayrıntılarını veren rapor da Genelkurmay’a ve ilgili tüm birimlere gönderildiği de medyaya sızmıştı. Gediktepe Baskını öncesi bölgedeki PKK’lıların sayıları dahil önemli bilgilerin verildiği MİT, Emniyet ve 2. Ordu Komutanlığı tarafından hazırlanan raporlar da dosyada yer alıyor. Aynı şekilde Hantepe baskınına ilişkin Heron görüntülerinde de saldırı anının canlı canlı izlendiği ortaya çıkıyor. Hantepe baskını, Balyoz sanığı Hakkâri 3. Taktik Tümen Komutanı Tümgeneral Gürbüz Kaya’nın sorumluluk bölgesinde yaşanmıştı.  Kaya, 7 askerin mayına basarak şehit düştüğü Çukurca Mayını davasından da yargılanıyor. 

ÜSTÜN BAŞARI ÖDÜLÜ

21 Ekim 2007’de gerçekleşeşen ve 12 asker şehit olduğu, 16 askerin yaralandığı ve 8 askerin kaçırıldığı Dağlıca baskınında birlik komutanı Yarbay Onur Dirik’ti. Baskın sırasında düğünde olduğu ortaya çıkan Dirik’in, Ergenekon sanığı Asuman Özdemir’e olaydan 6 ay önce “Parola Dağlıca” başlıklı elektronik postalar attığı ve Dağlıca’nın krokilerini gönderdiği ortaya çıkmıştı. Dönemin 2. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız baskından sonra kendisine plaket verdi. 

DAĞLICA BASKINI

Dağlıca Türkiye için yol ayrımıydı

Dağlıca baskını Türkiye’nin elektronik muhtıra ve Ergenekon Soruşturması ile tanıştığı, 367 krizi gölgesinde Cumhurbaşkanı seçtiği bir yılın sonunda yaşandı. Baskın Türkiye’nin Cumhurbaşkanını halkın seçeceği referanduma gittiği gün olan 21 Ekim 2007’de gerçekleşti. 12 asker şehit oldu, 16 asker yaralandı ve 8 asker kaçırıldı. Merkez medyada savaş tamtanlarını andıran başlıklar atıldı. Şehit cenazeleri provokasyonlarla gölgelendi. Türkiye Kuzey Irak’la savaşın kıyısından döndü. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu üç yıl sonra bu saldırı için şu ifadeleri kullandı: “Dalıca baskınından sonra Türkiye bir yol ayrımına gelmişti. Ya savaşa yönelecekti ya da ortak akılla hareket edip barışa. Biz bu yolu seçtik. Dağlıca belki Türk-Kürt savaşı çıkarmak için yapılmıştı.”

AKTÜTÜN BASKINI

Baskın yapılacağı raporlanmış

10 Ekim 2008’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kuzey Irak’la görüşüleceğini duyurdu. 14 Ekim’de Kuzey Irak Özel Temsilcisi Murat Özçelik, Mesut Barzani ile Bağdat’ta buluştu. 16 Ekim’de avukatlar ve DTP, Öcalan’ın fiziki şiddet gördüğünü ileri sürdü. Ülkenin doğu ve güneydoğusu gösterilerle karıştı. İşte Aktütün baskını bu atmosferin tam ortasında yaşandı. 3 Ekim 2008 tarihinde gerçekleşen baskında 17 asker şehit olurken 20 asker yaralandı. Saldırı sonrasında ortaya çıkan görüntülerden eylemin önceden bilindiği belirlendi. Bu saldırıda da İnsansız Hava Araçları Heronların baskın için Kuzey Irak’tan gelen grupları saniye saniye çektiği ortaya çıkmıştı. Olayın ardından yine baskına uğrayan karakola  askeri desteğin geç gönderildiği yönünde eleştiriler yapılmıştı. 

GEDİKTEPE VE HANTEPE BASKINI

Heronlar baskının her anını çekti 

Türkiye gündemi 2010 yılında Anayasa referandumu ile ısındı. 19 Haziran 2010 tarihinde Şemdinli’de yaşanan Gediktepe üst bölgesi baskınında 11 asker şehit oldu. İnsansız Hava Araçları Heronların hergün görüntü aldığı sınır bölgesinde PKK’lıların 1 ay boyunca hazırlık yapıp mevzilere sızdığı ve yakın mesafeden ateş açtığı ortaya çıktı.

20 Temmuz 2010’da ise bu sefer başka bir üst bölgesi olan Hantepe sınır Karakolu baskına uğradı. Burada da 7 asker şehit olurken 8’i yaralandı. Yine saldırıdan kısa süre sonra ortaya çıkan Heron görüntülerinde PKK saldırısına uğrayan askeri birliğe gerekli desteğin sağlanmadığı tespit edilmişti. PKK baskınının Genelkurmay karargahı da dahil olduğu 30 ayrı birimde saniye saniye izlendiği ortaya çıkmıştı. 

 Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler