YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
4 bin paralel hakim ve savcı var
İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Demir, "Yargıdaki paralel yapıya mensup 4 bin hakim ve savcı var. Bu kişiler hiç bir yerde görevlendirilmemeli ve devlet kendine saldıran teröriste maaş vermemelidir" dedi.
4 bin paralel hakim ve savcı var
01 Mayıs 2015 / 21:34 Güncelleme: 01 Mayıs 2015 / 21:35

17/25 Aralık darbe girişimlerinden sonra cesur çıkışları ile bilinen İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Demir, korsan tahliye kararı veren ve dün çıkarılan karar ile tutuklanan hakimlerin Türkiye Cumhuriyet Devletine terör saldırısı düzenlediğini açıkladı. A Haber'de Zeynep Bayramoğlu'nun sunduğu Kadraj programına konuşan Savcı Demir, "Bir hakimin görevi kötüye kullanmaması gerekiyordu. Görevi kötüye kullanma ve örgüt adına faaliyette bulunma suçlaması yapıldığı için gözaltına alındılar. Kutsal olan hukuku dağıtan insanların, onu kendi yandaşları ve örgütünün menfaatine silah olarak kullanması beni acıtıyor" dedi.

"İki hakim terör saldırısı yaptı"

İki hakimin verdiği tahliye kararının hukuki bir işlem ya da yargı faaliyeti olmadığını belirten Demir, "Bu arkadaşların kastı mensup oldukları paralel örgütün tutuklu üyelerini kaçırmaktır. Hakimlikle ve hukukla ilgisi yoktur. Bu bir canlı bomba eylemi, intihar saldırısıdır. Çembere alınan bir örgütün çemberden çıkmak için bir yarma harekatıdır. Bu Türkiye Cumhuriyeti devletine yapılan bir terör saldırısıdır" ifadelerini kullandı.

"Paralel yapıya mensup 4 bin hakim ve savcı var"

2014 seçimleriyle HSYK'nın paralel cuntadan temizlendiğine dikkat çeken Savcı Demir, "Yargıdaki paralel yapıya mensup 4 bin hakim ve savcı var. Bunların hiçbiri İstanbul veya diğer illerde görevlendirilmemelidir" dedi. 'Paralel Örgüt'e mensup herkesin darbeye teşebbüs suçundan yargılanması gerektiğini vurgulayan savcı Demir, "Devlet kendine saldıran teröriste maaş vermemelidir" ifadesini kullandı.

"Yargıyı 2007'den sonra kuşattılar"

Yargıya güvenin azalmasıyla ilgili soruları da yanıtlayan Demir, "Yargı tam bağımsız ve tarafsız olmalı ki insanların haklarını korusun ama 2007'den itibaren bu yapılanma yargıyı esir almış. Tutuklamaların tamamı delil uydurularak yapılmış ve bu da yargıya olan güveni azaltmıştır" diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler