YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
38 milyon YTL karapara akladığına dair iddialar so
38 milyon YTL karapara akladığına dair iddialar so
38 milyon YTL karapara akladığına dair iddialar so
06 Mart 2008 / 12:47 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Ergenekon operasyonunda tutuklanan emekli Yüzbaşı Tekin ve Danıştay zanlısı Parlak iş ortağı çıktı. İkilinin pay sahibi olduğu şirketinin avukatı da tanıdık bir isim: Yücel Özbilgin’in katili Danıştay tetikçisi Alparslan Arslan!


 


Ergenekon soruşturmasında yeni bilgilere ulaşan savcılık ve polis, adı Danıştay saldırısında da anılan birçok zanlının, Doğuş Factoring’in gizli patronun, Yalçın Doğan’ın (Banker Yalçın) 1998’de öldürülmesinde azmettiricilikle suçlanan Ertuğrul Yılmaz olduğunu işaret ediyor.


 


Avukatı da tanıdık


İnterpol tarafından aranırken Almanya’da öldürülen Ertuğrul Yılmaz’ın, Doğuş Factoring’in patronu olduğunu gösteren çok önemli belgelere ulaşıldı. Şirketin ortakları arasında, Danıştay saldırısı ve Ümdaniye’deki bir gecekonduda ele geçirilen el bombalarıyla adı anılan emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin ile Danıştay saldırısı zanlısı Ayhan Parlak da bulunuyor. Finans şirketinin avukatı ise, Danıştay tetikçisi Alparslan Arslan.


 


İşi kendisi istemiş


Ahmet Çekelkıran, Alparslan Arslan’ın 2001 yılında Doğuş Factoring’e borcu olan bir kişinin avukatlığını yaptığını, bu süreçte birçok defa şirkete gelip gittiğini, sonra da kendilerinden iş talebinde bulunduğu belirtti. Çekelkıran, Alparslan Arslan’ın bir süre sonra şirketin avukatı olduğunu da belirtti. Ergenekon ve Danıştay zanlılarını bir araya getiren Doğuş Factoring’in 1999 – 2003 yılları arasında bankalarda gerçekleştirdikleri para hareketleri de mercek altına alındı. Polis ve savcılık finans şirketinin, bu süre içerisinde 38 milyon YTL karapara akladığına dair iddiaları da soruşturuyor. Soruşturmaya MASAK ve Maliye Bakanlığı müfettişleri de dâhil edildi.


 


Hisse kavgası çıktı


Yılmaz’ın öldürülmesinden sonra şirketin başına teyzesinin oğlu Ayhan Parlak geçti ve bir süre sonra şirkette hisse kavgası çıktı. Parlak’ın kendisini zorla şirketten uzaklaştırmak istediğini belirten şirket ortağı Ahmet Çekelkıran, 2006’da polise giderek parlak’tan şikâyetçi oldu. Kendisinden zorla tahsil edildiğini söylediği çeklere ait dekontları polise veren Çekelkıran, Arslan’ın şirketle ilişkisini de anlattı.


 


Arsa tekinin üstüne


Doğuş Factoring’i, Ertuğrul Yılmaz arkadaşı Ahmet Çekelkıran’la birlikte kurdu. Yılmaz’ın ölümünün ardından şirketteki yapılanma 2002 yılında Ertuğrul Yılmaz’ın isteği üzerine değiştirildi. Şirketin Yılmaz’a ait yüzde 75’lik hissesi, A.Ç, M.T ve Ergenekon’un tutuklu zanlılarından emekli yüzbaşı muzaffer tekin arasında paylaştırıldı. Şirkete ait 7 bin metrekare arsa da, Muzaffer Tekin’in üzerine yapıldı.


 


Akşam

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler