YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
367'den daha büyük yanlış
Kılıçdaroğlu'nan 'yemin etmeyeceğiz' açıklamasının ardından Cemil Çiçek CHP'den randevu istedi. AKP Grup Başkanvekili Bozdağ krizi ilginç bir şekilde yorumladı, CHP'nin yemin etmemesini 367 krizinden daha büyük bir yanlış olduğunu söyledi
367'den daha büyük yanlış
29 Haziran 2011 / 07:52 Güncelleme: 29 Haziran 2011 / 08:14

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun, açılışa 1 saat kala yaptığı ‘yemin etmeyeceğiz’ açıklamasının ardından Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, CHP’den randevu istedi. Olumlu yanıt veren Kılıçdaroğlu, bugün saat 11.00’de Çiçek’i TBMM’deki makam odasında kabul edecek

24’üncü dönem parlamentosu önce BDP destekli bağımsız milletvekili seçilen Hatip Dicle’nin vekilliğinin düşürülmesi, ardından da CHP’den vekil olan Haberal ile Balbay, MHP’den seçilen Engin Alan ve yine BDP destekli 5 KCK’lının tahliyelerinin reddedilmesiyle tırmanan gerginliğin gölgesinde açıldı. 2 tutuklu vekili serbest bırakılmayan CHP yemin törenine 1 saat kala kararını verdi. Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Balbay ve Haberal tahliye edilene kadar yemin etmeyeceklerini açıkladı.

2002’deki uygulamayı istiyoruz

Kararı bir basın toplantısı ile açıklayan Kılıçdaroğlu, CHP’nin 2002 ‘de Başbakan Erdoğan’ın önünü açtığını belirterek “2002’de nasıl demokrasinin seçme ve seçilme iradesinin savunucusu olarak, hakkında kesin yargı kararı bulunduğu için vekil olamayacak Erdoğan’ın milletvekili ve başbakan olmasını sağlayan yasal düzenlemeye destek verdiysek bugün de aynı anlayışla milletvekili seçilen ve haklarında mahkumiyet kararı bulunmayan arkadaşlarımızın yemin etmelerini, bizlerle aynı sıraya oturmalarını ve yasama faaliyetlerine katılmalarını istiyoruz” dedi. CHP’nin hiçbir vekili için kürsü dokunulmazlığı dışında ek bir ayrıcalık, af veya dokunulmazlık istemediğinin de altını çizdi.

Arkadaşlarımızı satmayız

Kılıçdaroğlu’nun açıklamasının ardından kendilerinin de bir milletvekilinin hapiste olduğu MHP’den ‘Yakışmadı’ yorumu geldi. Bu yoruma jet bir cevap veren Kılıçdaroğlu, “MHP’- ye mesajım tek cümlelik olacak. Biz arkadaşlarımızı satmayız” dedi.

Çiçek CHP’den randevu istedi

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının ardından flaş bir gelişme yaşandı. Ak Parti, CHP ve MHP’den randevu istedi. Kılıçdaroğlu randevuya olumlu yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, “Yarın (bugün) saat 11.00’de TBMM’deki makamımda görüşeceğiz” dedi.

Başbakan: Teklifi görelim

Bu arada CHP’nin oktay Ekşi vasıtasıyla tutukluluğu düzenleyen bir teklif vereceği bildirildi. Başbakan Erdoğan konuyla ilgili sorular üzerine “Onlar (CHP’liler) önce tekliflerini ortaya koysunlar sonra biz söyleyelim” dedi. Erdoğan, TBMM Başkanı seçimine ilişkin soruları üzerine de “Arkadaşlarımız CHP ve MHP gruplarını ziyaret edecekler. Kanaatlerini aldıktan sonra bizim grup da toplanacak. İnşallah ismi belirleriz” dedi. Erdoğan, tutuklu milletvekillerinin tahliyeleri konusundaki değerlendirmeleri hatırlatarak, “Öneriye açık olduğunuz ve açık kapı bıraktığınız şeklinde yorumlar var” sözlerine, “Ben öyle bir şey demedim” karşılığını verdi.

‘Ergenekon CHP’yi teslim aldı’

Öte yandan CHP'nin yemin etmeme kararı almadan önce Ak Parti'nin nabzını yokladığı ancak olumlu yanıt alamadığı ileri sürüldü. İddiaya göre CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, önceki akşam Ak Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ile temas kurarak tutuklu milletvekillerinin Meclis'e gelmelerini sağlamak için yasa değişikliği yapılması konusunda nabız yokladı. Ancak Bozdağ, Hamzaçebi'ye "güvence" niteliğinde bir yanıt vermedi.

Bekir Bozdağ dün ise açık kapı bıraktı ve “Onlar gündeme getirirse konuşulur. Kılıçdaroğlu çıkıp dese ki, çözüm önerimiz şu. O zaman çözüm için adım olur” dedi. Bozdağ, CHP'nin yemin etmemesini de şöyle eleştirdi: "Bu 367 yanlışından daha büyük bir yanlış oldu. Ergenekon CHP'yi teslim almıştır." (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler