YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
350 genç 'Gezi Kampı'ndan kurtarıldı
Gezi eylemine katılan bazı grupların eylülden itibaren öğrencileri sokağa salmak için kamp kurduğu istihbaratı alan polis ev ziyaretleri ve ailelere telefon ederek 350 gencin dönmesini sağladı. 15 kamp iptal oldu.
350 genç 'Gezi Kampı'ndan kurtarıldı
28 Ağustos 2013 / 08:35 Güncelleme: 28 Ağustos 2013 / 12:47

Gezi eylemlerinde aktif rol oynayan bazı grupların eylül ayından itibaren öğrencileri kullanarak sokakları hareketlendirmek için yaz kampı düzenleme girişimine karşı Emniyet ev ziyareti ve ailelere telefon etme yöntemini devreye soktu.

Eylemlerde kullanılmak istenen lise ve üniversite öğrencisi gençlerin ailelerine tek tek ulaşıp uyaran polis 350 gencin eve dönmesini sağladı.

Yaklaşık 20 ilde 450 aileyi hem evlerinde ziyaret eden hem de telefonla arayan polis "Çocuğunuz tatilde değil illegal grupların kampında. Dikkatli olun" uyarısı yaptı. Bu uyarı üzerine çocuklarının peşine düşen aileler 350 gencin kampa gitmesini önledi.

Grup sayısı azalınca da 15 kamp iptal edildi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Eylül ayından itibaren Gezi Parkı gibi yeni sokak olaylarının olacağına yönelik ciddi istihbarat aldıklarını söylemişti.

Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Daire Başkanlığı birimleri sonbaharda sokak eylemleri için bazı grupların örgütlenme çalışması yaptığını belirledi. Özellikle 14 ilde 60 kamp planı yapıldığı bilgisi alan polis, kamplarda hükümet aleyhine nelerin yapılacağını, polise karşı direnişlerin nasıl gerçekleşeceğini, hükümeti yıpratmak için ne tür sokak eylemlerinin yapılacağı gibi konuların gençlere anlatıldığını saptadı, kampları ve liderleri mercek altına aldı.

Emniyetin Terörle Mücadele birimleri eylemci grupların sonbahar planını bozmak için telefon ve adresleri belirlenen aileleri hem evlerinde ziyaret etti hem de şubeden telefon açtı. Aileyi arayan polis "Çocuğunuz marjinal grupların kampında" dedi.

Ailelerin büyük bir kısmı "hayır çocuğum arkadaşlarıyla tatil yapıyor" yanıtını verdi. Ancak polis gerçekte çocuğun bulunduğu yerin bilgisini verince aileler harekete geçti.

15 kamp iptal

Önemli bir kısmı polisin verdiği adrese giden aileler çocuğun tatilde değil kampta olduğunu görünce şok yaşadı. Yaklaşık 350 genç ailelerince alınıp eve geri getirildi.

Polisin tespitlerine göre İzmir, Kocaeli, Balıkesir, Çanakkale, Muğla, Mersin, Aydın, İstanbul ve Artvin gibi 14 ilde yaz boyunca 60 kamp planlandı. Ancak ailelerin aranması ve evlere yapılan ziyaretlerle 15 kamp iptal edildi, 30'u gerçekleşebildi.

Eylemci gruplar halen 15 kampın da yapılması için çalışıyor. Edinilen bilgilere göre kamplara yaklaşık 2 bin lise ve üniversite öğrencisi katıldı.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler