YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
33 şehitte Şemdin sakık parmağı
33 şehitte Şemdin sakık parmağı
09 Aralık 2009 20:15
PKK'nın, Bingöl'de 24 Mayıs 1993 yılında gerçekleştirdiği saldırıda tarayarak şehit ettiği 33 eri, öldürmeden önce halen tutuklu olan 'Parmaksız Zeki' kod adlı Şemdin Sakık'ın sorguladığı ileri sürüldü.

O günkü saldırından sağ olarak kurtulan Erdem Doğan, yaşadıklarının hafızasından hiç silinmediğini söyledi. Doğan, "O gün yaralı olarak  kaçmayı başarmıştım. Ancak, arkadaşlarımın iniltileri, bağırma sesleri hala kulaklarımda. Ömür boyu aklımdan çıkaramayacağım olaylardan birisi. Kan dökerek, yakıp yıkarak bir yere varılamayacağına inanmıyorum. Kürt- Türk çatışmasını amaçlayanlar bu emellerinde asla başarılı olamayacaklar." dedi.

Tokat'ın Reşadiye ilçesindeki 7 askerin şehit edildiği hain pusu, akıllara 24 Mayıs 1993 yılında Bingöl'de 33 erin şehit edilmesi olayını akla getirdi. O dönemde PKK'nın uzun süredir ilan ettiği ateşkesi bozduğu saldırı sonrasında terör olayları yeniden tırmanmıştı. Türkiye'nin demokratikleşmesini ve Kürt meselesinin çözülmesini istemeyenler tarafından yeniden düğmeye basılan bu tarih, Tokat'ın Reşadiye ilçesindeki olayla benzerlikler taşıyor. Her iki olayında açılım sürecine denk gelmesi kirli tezgahın yeniden oynanmak istendiğini ortaya koyuyor.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler